$
משפט

ניסים דג'לדטי, שהשתלט על נכסי האוליגרך הרוסי, נידון ל-30 חודשי מאסר

דג'לדטי הורשע כי שיכנע את אלכסיי זכרנקו להעביר לו מחצית מהבעלות על חברת האחזקות שלו בישראל. מאוחר יותר הוא נעלם ברוסיה ויש חשד שנרצח; בצעד תקדימי חילט ביהמ"ש רכוש במלוא שווי העבירות – 38.8 מיליון שקל

זוהר שחר לוי 17:1117.02.16
ניסים דג'לדטי, שהורשע כי השתלט עם שותפים על נכסיו של האוליגרך הרוסי אלכסיי זכרנקו שנעלם ברוסיה, נידון היום (ד') ל-30 חודשי מאסר בפועל. בצעד תקדימי חילט בית המשפט המחוזי בתל אביב רכוש במלוא שווי העבירות – 38.8 מיליון שקל.

 

 

דג'לדטי הורשע בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ושימוש במסמך מזויף בנסיבות מחמירות וזאת בצד מתן דיווח כוזב בניגוד לחוק איסור הלבנת הון וכן בהטרדת עד. עוד הורשע ביחד עם נאשמת נוספת, אלינה מלר, בקשירת קשר לביצוע פשע ובזיוף בנסיבות מחמירות.

 

לפי האישום בעניינו, דג'לדטי הכיר את זכרנקו – אזרח רוסי ואיש עסקים אמיד ובעל ממון שהתגורר בסנט פטרסבורג בשנת 2008 באמצעות מלר. השניים, כך נטען, קשרו קשר כדי לזייף את חתימתו של זכרנקו על יפויי הכוח שאפשרו לדג'לדטי לפעול בשמו בכל מקום.

 

הכרעת הדין בעניינם, שניתנה ביולי 2015 קבעה כי דג'לדטי שכנע זכרנקו גם להעביר לו מחצית מהבעלות על חברת האחזקות שלו בישראל, שנאמדה בכ-40 מיליון שקל. במהלך שנת 2009 נעלם זכרנקו ומכוניתו נמצאה נטושה ברוסיה ולה החשד כי נחטף ונרצח.

השופטת יהודית אמסטרדם השופטת יהודית אמסטרדם

 

בדצמבר האחרון, חודשים ספורים לאחר הרשעתו, פורסם כי דג'דלטי, איש עסקים וראש המטה לשעבר של ח"כ סופה לנדבר, ישמש יועץ לחברות הציבוריות שבשליטתו – ביונד טיים ודולומיט.

 

"עסקינן בנאשם ברוך כשרון שמצא לו דרך ערמומית ומתוחכמת להשתלט על כספו של זכרנקו שהגיע כתייר לישראל, ורצה להשקיע בה", כתבה השופטת יהודית אמסטרדם בגזר הדין. "הוא פעל באופן מתוכנן ותוך זמן קצר היה כבר בעל יכולת למשוך את כספו של זכרנקו מחשבונות הבנק בהם שימש מורשה חתימה יחיד, מבלי שזכרנקו הבין כי הנאשם השתלט על כספו. מדובר במי שבכוונת מכוון ומתוך מחשבה תחילה ביצע רישום כוזב במסמכי תאגיד, הסתיר את החזקתו בשטר העבר מנות והסכם הנאמנות והעלים את המסמכים מפני רשם החברות, עורכי דין ופקיד בנק".

 

פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי), באמצעות עוה"ד שירי פרל ומוריה גרין, עתרה לבית המשפט כי פרט לעונש שיוטל על דג'לדטי יחולטו באופן מלא כל הכספים שנתפסו במהלך החקירה – כלומר 38.8 מיליון שקל וכן הדירות שנרכשו מכספים שנמשכו מחשבון זכרנקו ושלוש מכוניות האודי שעוקלו. לשיטת הפרקליטות, בחינת מהות הדיווח הכוזב מביא לדירוג מעשיו של הנאשם בחומרה הרבה ביותר. עוד נטען כי עבירת הדיווח הכוזב איננה עבירה עצמאית אלא משתלבת בביצוע העבירות האחרות כשתכלית ההסתרה הייתה לקבל במרמה הון עתק. בית המשפט קיבל את הבקשה.

 

בעניינה של מלר, שהורשעה במעורבות בפרשה, קבע בית המשפט כי תרצה 3 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות. השניים יוצגו בהליך על ידי עוה"ד משה ישראל ואלימלך קורצוויל.

 

עוה"ד שירי פרל ומוריה גרין מפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מסרו: "ביהמ"ש גזר היום את דינו של הנאשם ל- 30 חודשי מאסר בפועל והורה באופן תקדימי על חילוט של מלוא כספי העבירות בסך של 38.8 מיליון שקל. במסגרת המלחמה בעבריינות הכלכלית ובהון השחור, שולח היום ביהמ"ש מסר ברור וחד משמעי לפיו המדינה תבוא חשבון עם העבריינים הכלכליים ותחלט את רכושם בסכומים גדולים ומשמעותיים כפי שעשה במקרה זה."

 

מטעמו של ניסים דג'לדטי נמסר בתגובה: "אני מכבד את בית המשפט, אך אינני מקבל את הכרעת הדין ובכוונתי לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x