$
משפט

האזנות סתר הובילו לחשיפה של קרטל המשלחות לפולין

בכירים בשש סוכנויות נסיעות חשודים בחלוקת שוק ותיאום מחירים כדי לזכות במכרז של משרד החינוך לארגון נסיעות נוער לפולין. המידע שנאסף משיחות הטלפון של החשודים הוביל למעצרם

תומר גנון 08:1520.01.16

האזנות סתר לטלפונים של בכירים בסוכנויות הנסיעות דיזנהאוז, אקדמי טרוול (שבבעלות חברת איסתא), תבל, איילה, י. הלל וסוכנות נוספת הובילו לפתיחת חקירה גלויה של רשות ההגבלים והמשטרה בחשד שסוכנויות הנסיעות הללו חברו לקרטל שתיאם מחירים בארגון משלחות בני נוער לפולין.

 

שלשום נעצרו תשעה מעורבים בפרשה בחשד לביצוע עבירות של הסדרים כובלים בנסיבות מחמירות, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות הלבנת הון. כמו כן נחקר חשד למתן שוחד על ידי חלק מהחשודים.

 

לפי החשד חברו גורמים בשישה משרדי נסיעות לקרטל שגרם להעלאת מחירים לאחר שזכו במכרז של משרד החינוך להוצאת משלחות נוער מטעם בתי ספר לפולין.

רשות ההגבלים טוענת שכדי לקדם את בחירתם במכרז תיאמו הסוכנויות מראש מחירים וחלוקת שוק, בלי שהתקיימה תחרות של ממש. לפי אתר משרד החינוך, מחיר מסע לפולין יכול להגיע ל־5,300 שקל לשבוע לאדם בחדר זוגי.

 

משלחת נוער מישראל במחנה ההשמדה בירקנאו משלחת נוער מישראל במחנה ההשמדה בירקנאו צילום: עומר הכהן

 

ברבים מבתי הספר התיכוניים הפך המסע לפולין, הכולל ביקור במחנות ההשמדה, לפעילות נפוצה, אף שהעלות של המסע נופלת כולה על כתפי ההורים, ואילו משרד החינוך מתרכז בתכנים של המסע בלבד. העלויות הגבוהות של המשלחות למחנות ההשמדה בפולין כבר גרמו להורים רבים להתלונן, והנושא אף הוביל לפנייה למבקר המדינה כדי שיבדוק את המתרחש בתחום.

 

שלשום בערב האריך השופט מנחם מזרחי מבית משפט השלום בראשון לציון את מעצרם של כל המעורבים בפרשה באופן מדורג עד יום ראשון הקרוב, ודחה את הבקשות שהגישו סנגוריהם להטלת צווי איסור פרסום על שמם.

 

גם השופט אמור לצאת במשלחת לפולין

 

השופט מזרחי הודיע בפתיחת הדיונים כי "בנו (של השופט – ת"ג) השתתף השנה במסע לפולין במסגרת בית ספרית שארגן אחד המשרדים החשודים, והוא עצמו נמנה על רשימת שופטים שעתידים לצאת במשלחת שופטים לפולין שארגן משרד חשוד אחר, ואף שילם את התשלום בעניין זה".

 

הצדדים לא ביקשו לפסול את השופט מזרחי למרות הגילוי שנתן בעניין.

  

עו"ד אריאלה יוסטמן מרשות ההגבלים. "עשרות מקרים של תיאום מחירים" עו"ד אריאלה יוסטמן מרשות ההגבלים. "עשרות מקרים של תיאום מחירים" צילום: אוראל כהן

 

לדברי עו"ד אריאלה יוסטמן, ראש צוות ברשות ההגבלים, "מדובר בעשרות מקרים של תיאום מחירים בהוצאת משלחות לפולין".

 

אתמול בצהריים הותרו לפרסום שמות שישה מהעצורים, לאחר שניתן עיכוב ביצוע כדי לאפשר להם לערער על החלטתו.

 

אחד החשודים המרכזיים הוא פיני גינזבורג, בעל מניות (10%) ודירקטור בחברת התעופה אל על וכן המנכ"ל והבעלים של סוכנות י. הלל. על גינזבורג, שמיוצג על ידי עו"ד גיורא אדרת, אמרה יוסטמן בדיון כי "קיים מפגשים רבים ואסורים עם המעורבים הנוספים".

 

ערעור נפרד על המשך המעצר

 

מלבד גינזבורג נעצרו גם צבי סער, האחראי על מסעות לפולין בי. הלל, שמיוצג על ידי עו"ד ירון קוסטליץ; אבי חן, האחראי על המסעות לפולין בסוכנות איילה נסיעות ומיוצג על ידי עו"ד רונן רוזנבלום. עוד נעצר גם זהר אנדלמן, מנכ"ל והבעלים של סוכנות תבל תיירות, שמיוצג על ידי עו"ד גיל עשת ויובל ששון. אגב, לדיון בעניין אנדלמן הגיעה גם עו"ד מיכל הלפרין, אחת משני המועמדים הסופיים לממונה על ההגבלים העסקיים, משום שהוא קרוב משפחה של אחד מעובדי משרדה, מיתר ליקוורניק.

עצור נוסף בפרשת הקרטל במסעות הנוער לפולין הוא משה דוד הרטמן, האחראי על מסעות פולין בדיזנהאוז, שמיוצג על ידי עו"ד גליה כהן.

כמו כן נעצר גם אהרון טורוביץ, מנהל מחלקה בסוכנות הנסיעות אקדמי טרוול שבבעלות איסתא, המיוצג על ידי עו"ד קרן פסח.

חלק מהחשודים ערערו גם על ההחלטה להאריך את מעצרם והדיונים בערעורים אלו ייערכו מחר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x