$
בארץ

רוכשים אפשריים לחברות האשראי המפוצלות - HSBC וסיטיבנק

ייתכן שגם חברות מהמזרח יתעניינו ברכישת חברות כרטיסי האשראי לאומי קארד או ישראכרט לאחר שיפוצלו מהבנקים שלהם בעקבות מסקנות ועדת שטרום

רעות שפיגלמן ונורית קדוש 08:4315.12.15

גורמים בענף הבנקאות והאשראי מעריכים שבנקים בינלאומיים כמו סיטיבנק או HSBC, שהם בעלי היקפי הון גבוהים במידה ניכרת מהמקומיים, יהיו הרלבנטיים יותר לרכישת חברות כרטיסי האשראי לאומי קארד או ישראכרט, לאחר שאלו יפוצלו מהבנקים שלהם עקב מסקנות הוועדה להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית. ייתכן שגם חברות מהמזרח יתעניינו ברכישה.

 

 

מסיבה זו המליצה הוועדה לאפשר למוסדיים להעניק אשראי בלתי מוגבל לחברות כרטיסי האשראי. לבנקים הבינלאומיים יש אמנם ההון הדרוש להעמיד מסגרות אשראי לכ־5 מיליון כרטיסי אשראי בישראל, אך המלצת הוועדה תוכל לספק תמיכה בהיקפי ההון, אם יהיו רוכשי חברות האשראי מקומיים.

 

גורמים אחרים בענף מאמינים שהבנקים הבינלאומיים יעדיפו להתרחק מהרכישה משום שעבור גופי ענק בנקאיים בינלאומיים

 

שמדובר בהשקעה שפונטציאל התשואה והרווחיות ממנה הם קטנים באופן יחסי, והן משום שמקור ההכנסה המרכזי של חברות האשראי, שוק הסליקה, עתיד להיפתח לתחרות - מה צפוי לשחוק את המגזר הכי רווחי בחברות כרטיסי האשראי.

 

רמי לוי. מתרחב לשוק האשראי רמי לוי. מתרחב לשוק האשראי צילום: אוראל כהן

 

אלא שכניסתן של קרנות אלו, שמטרתן היחידה היא להגדיל את הרווח של החברות בהן הן משקיעות, עלולה לייקר את עלויות האשראי.

 

גם גורמים עסקיים מקומיים מזהים את פוטנציאל פיצול חברות האשראי מהבנקים. רמי לוי, המפעיל כרטיס אשראי לחברי מועדון הלקוחות של הרשת בשיתוף ישראכרט כיום, ציין כי הנושא נמצא על שולחנו: "אנחנו עוקבים בעניין אחר השינויים הצפויים בשוק האשראי ומתעניינים בכניסה לענף. יש לנו כבר 400 אלף מחזיקי כרטיס אשראי ומתוכם כ־300 אלף כרטיסים פעילים. אנחנו מעריכים שנוכל להוריד את עלויות האשראי לצרכנים רבים יותר אם ניכנס לשוק האשראי באופן עצמאי".

 

גם מנכ"ל אל על דוד מימון עסק בנושא בוועידת העסקים של "גלובס" בשבוע שעבר ואמר: "השקנו כרטיס אשראי לפני כשנה וזו הצלחה פנומנלית עם מחזורים גבוהים, זה גם כלי שמשמר לקוחות. אנחנו מתעניינים ברכישה של חלק מחברת אשראי, יש לנו לא מעט מיזמים שאנחנו חושבים שאנחנו יכולים להיות בהם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x