$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

רשות המסים חשופה להרבה פחות מידע ביחס לשאר העולם

עבודת הייעוץ של מקינזי מצביעה על כך שלרשות המסים הישראלית נגישות נמוכה יחסית למאגרי מידע בסקטור הציבורי והפיננסי. על פי החברה, החלת חובות דיווח על תכנוני מס תוכל להעלות את הכנסות המדינה במיליארד שקל בשנה

עמרי מילמן 08:0921.10.15

ניתוח שביצעה חברת הייעוץ מקינזי כחלק מעבודתה עבור רשות המסים מצביע על פיגור משמעותי של הרשות הישראלית ביחס למדינות שנחשבות למובילות במלחמה בהון שחור. הניתוח, המשווה את ישראל בגישה למאגרי מידע ולחובת דיווח על תכנוני מס, שימש את הרשות לקביעת תוכנית אסטרטגית רחבה שנחשפה אתמול ב"כלכליסט" ושאמורה לצמצם את ההון השחור ולהגדיל את יעילות הרשות.

החברה מתייחסת להצעת החוק הקובעת כי תכנוני מס וחוות דעת של מייצגים (עורכי דין ורואי חשבון) ידווחו לרשות המסים. היום בישראל קיימת חובת דיווח רק על רשימה של תכנוני מס אגרסיביים שלא עודכנה מאז 2006 וההצעה מוסיפה חובה לפרט בדיוק איזה תכנון מס נעשה כמו גם את האפשרות להגיש מסמכים אודות ייעוץ מס. כך יכולה ההצעה, שנמצאת בימים אלו בחוק ההסדרים ונידונה בוועדת הכספים, להקל על הרשות בדיוניה על תכנוני מס מול המייצגים. על פי הערכות החברה, אם תקודם הצעת החוק הקובעת כי תיכנוני מס וחוות דעת של מייצגים (עורכי דין ורואי חשבון) ידווחו לרשות המסים, הכנסות המדינה יגדלו במיליארד שקל בשנה.

 

 

עוד עולה מהניתוח כי לרשות המסים בישראל גישה נמוכה באופן משמעותי למאגרי מידע, בעיקר בסקטור הפיננסי. כך למשל הגישה של רשות המסים לחשבונות הבנק נמוכה יחסית למדינות אחרות, שכן הם חשופים רק לרווחי הון בעוד שבמדינות אחרות יש לנגישות גם למידע כמו חשבונות עובר ושב. הצעת חוק שקובעת כי לרשות תהיה גישה לחשבונות עסקיים ושתוכל לבקש מידע רוחבי בנוגע לחשבונות פרטיים, תקועה בימים אלו בוועדת הכנסת, לאחר שהוצאה מחוק ההסדרים.

 

המידע בסקטור הציבורי מעט נגיש יותר. עם זאת, לרשות כיום אין גישה למידע שנמצא ברשויות אכיפת החוק, ביניהן הרשות לאיסור הלבנת הון. גם הצעת חוק בנושא זה תקועה בוועדת כספים ביחד עם הצעת החוק העוסקת בהעברת מידע מהבנקים לרשות המסים.

 

הרשות חשופה גם למידע חלקי בלבד בנוגע לעסקאות נדל"ן שכן היא נחשפת לשינויים בעולם הנדל"ן רק כאשר ישנו אירוע מס. כך למשל הורשת דירה, שאינה מחייבת במס, אינה עוברת דרך רשות המסים ויכול להיות מצב בו לאדם יש מספר רב של דירות על שמו, מבלי שרשות המסים תדע זאת.

 

לשכת עורכי הדין שלחה השבוע מכתב לשר האוצר, שרת המשפטים, יו"ר וועדת הכספים והיועץ המשפטי לממשלה, בו הם דורשים כי הצעת החוק הדורשת דיווח על תכנוני מס לא תקודם בטענה שהיא פוגעת בחיסיון עו"ד־לקוח, בחירויות האזרח ובמקצוע עריכת הדין.

 

עורכי הדין מלינים גם על כך שהעברת המידע לרשות המסים תגרום לעיכובים רבים אם לא תגובה ברפורמה שתשפר את השירות והעבודה שלה. ההמלצות בנוגע לרפורמה שכזו בפעילות רשות המסים אמורה להיות השלב השני בעבודה של מקינזי. אך ניסיונות קודמים לקדם מהלכים כאלה עלו בתוהו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x