$
בארץ

העוקף של כחלון: חוק נתוני אשראי יעבור לוועדת הרפורמות

שר האוצר מתכוון להילחם על דירוג האשראי האישי שכן מדובר בתשתית בסיסית לרפורמת הבנקאות שלו. אם משרד המשפטים יתמיד בסירובו להעביר את החוק במסגרת חוק ההסדרים, כחלון ינסה להעביר את הדיון לוועדה בראשות אלי כהן ממפלגתו

תומר ורון 07:0428.07.15

משרד האוצר בוחן אפשרות לדון בחוק נתוני האשראי בוועדת הרפורמות החדשה שקמה בכנסת בראשות ח"כ אלי כהן ממפלגת כולנו, אם החוק ייצא מחוק ההסדרים כפי שמסתמן כיום. כך נודע ל"כלכליסט". ניהול הדיונים סביב החוק בוועדה שמוביל ח"כ ממפלגתו של כחלון מגדיל למעשה את השליטה של שר האוצר ומפלגתו בקידומו של החוק ובלוח הזמנים שלו ויאפשר לזרז את התהליך.

 

שר האוצר משה כחלון ושרת המשפטים איילת שקד נפגשו אתמול כדי להגיע להסדר מוסכם שיקדם את חוק נתוני האשראי אך הפגישה הסתיימה ללא הכרעה. במשרד המשפטים מתנגדים בתוקף ללחצים שמפעיל משרד האוצר כדי להכניסו לחוק ההסדרים ולהבטיח תהליך אישור מזורז לחוק. לדבריהם, זו עשויה להיות "פגיעה משמעותית בזכויות לפרטיות", והם יתמכו בחוק אבל יתנו לו קדימות רק בהליך חקיקה מלא.

 

מדובר בנושא מהותי לשר האוצר, שכן מאגר נתוני אשראי אמור להיות התשתית לעידוד התחרות בשוק האשראי לעסקים קטנים ולמשקי בית, שנשלט רובו ככולו בידי המערכת הבנקאית. מאגר כזה נועד לשבור את מונופול המידע שיש לבנקים על הלווים השונים. על פי ההצעה, הבנקים יחויבו לחלוק את המידע הזה עם גופים פיננסיים חדשים בשוק ההלוואות, דבר שיסייע להם להעריך את הסיכון שבהלוואה ולהציע ריביות בהתאם.

 

איילת שקד איילת שקד צילום: נמרוד גליקמן

 

באוצר טוענים כי החלטת משרד המשפטים להוצאת החוק מחוק ההסדרים קיבלה רוח גבית מבנק ישראל ונגידת הבנק קרנית פלוג. "ברגע האמת בנק ישראל הוכיח שוב שהוא מעדיף את הסטטוס קוו השמרני", אמר גורם באוצר.

 

בבנק ישראל מציינים כי בכל הדיונים האחרונים שהתקיימו בנושא אמרו כי אין להעביר את החוק בחוק ההסדרים. "בנק ישראל רואה חשיבות רבה בהקמת מאגר נתוני האשראי. מדובר בפרויקט מורכב ורגיש מבחינה משפטית, טכנית, ומהותית. כדי לוודא שהמאגר אכן יוקם בהצלחה וישיג את מטרותיו בהגברת הנגישות למידע וקידום התחרות, רצוי לקדם את החקיקה בהליך סדור, תוך שנשקלים כל הסיכונים וההשלכות האפשריות".

המאבק בין בנק ישראל לאוצר צפוי עוד להסלים מאחר ששני הגופים הכלכליים רוצים לנכס לעצמם את הפיקוח על המאגר העתידי ולקבל את כל הסמכויות הנלוות לכך. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x