$
בארץ

רשות המסים עצרה שלושה בעלי דירות שהעלימו מעל מיליון שקל כל אחד

החשודים מעולם לא דיווחו על הכנסותיהם משכר דירה. אחד מהם משכיר זה שנים 5 דירות בת"א ובגבעתיים ולפי הרישום השתכר פחות מ-4,000 שקל לחודש. הוא הודה כי לא דיווח על הכנסות של 1.5 מיליון שקל

תומר ורון 14:0116.07.15
רשות המסים עצרה שלושה בעלי דירות נוספים באזור המרכז בחשד שמעולם לא דיווחו על הכנסותיהם משכר דירה. השלושה נעצרו בחשד כי העלימו הכנסות של בין 1.5-1 מיליון שקל לפחות כל אחד, מהכספים ששילמו להם שוכרי דירות שבבעלותם.
מהחקירה המתנהלת ביחידת חקירות מס הכנסה ת"א כנגד אחד מהעצורים מגבעתיים, עלה כי הוא משכיר זה שנים חמש דירות בת"א ובגבעתיים מבלי לדווח כלל על הכנסות מהשכרתן, כאשר על פי הרישומים המצויים ברשות המסים, הוא השתכר כביכול פחות מ-4,000 שקל לחודש ברוטו בממוצע בעשר השנים האחרונות. במהלך חקירתו הודה כהן כי

לא דיווח על הכנסותיו בסכום של כ-1.5 מיליון שקל ותירץ זאת בכך ש"לא רצה להתעסק עם מס הכנסה".

 

השבוע הודיעה הרשות גם על מעצרם של שני אחים מנתניה, בעלי מכולת, שמחזיקים ב־12 דירות בעיר וחשודים כי העלימו מס מהכנסות שכר דירה באותן דירות בהיקף של 4.3 מיליון שקל. כמו כן, השבוע נעצר גם שכיר מפתח תקווה בחשד להעלמת מס של 800 אלף שקל מ־4 דירות שבבעלותו במשך תקופה של 10 שנים, וגם על מעצרו של אברך בשנות ה־30 לחייו שמחזיק ב־5 דירות לא מדווחות, שמהן הרוויח מאז 2007 יותר מ־1.3 מיליון שקל.

 

דירה להשכרה בתל אביב (ארכיון) דירה להשכרה בתל אביב (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

אחד הגורמים הבולטים למהלכים הללו הוא הבאז ההולך וגובר בשוק הדיור, ששיעורי המס הנמוכים בו לצד הריבית האפסית של בנק ישראל הפכו אותו לאפיק השקעה משתלם במיוחד. בעוד שבשוק ההון גובה הרשות מס של 25% על הרווחים, בשוק הנדל”ן הוא עומד על 10% בלבד על הכנסות משכירות של מעל 5,000 שקל בחודש. חרף המס הנמוך, היעדר הפיקוח וההסדרה בשוק הנדל”ן בהשוואה לשוק ההון, הפך אותו לכר פורה להעלמות מס.

 

בספטמבר האחרון שלחה הרשות 104 אלף מכתבים לאנשים בעלי סממנים מחשידים לאי־סדרים בתשלום מס הכנסה מסיבות שונות. 48 אלף מהמכתבים שנשלחו מוענו לאנשים שמחזיקים ביותר משתי דירות, שכן הפטור ממס על הכנסות משכר דירה ניתן כיום עד למי שמכניס עד 5,000 שקל בחודש וסביר להניח שמי שמשכיר כיום שתי דירות או יותר עובר את הרף הזה.

 

כ-70,000 איש השיבו למכתבים עם נתונים לגבי הכנסותיהם ומתוכם כ-20,000 איש פתחו תיקי עוסק בגין הכנסות החייבות בדיווח. כחלק מפעולות אכיפת הדיווח, נחקרו בשלב הראשון עשרות אזרחים מכל רחבי הארץ, שקיבלו את דרישות הדיווח ולא הגישו דו"חות. מעצרם של השלושה וכן של חשודים אחרים במהלך השבועיים האחרונים התבצעו לאחר שלא השיבו למכתבים גם לאחר מספר תזכורות ולאחר שיודעו כי אי מענה מהווה עבירה פלילית.

 

הרשות לא מתיימרת לבצע אכיפה הרמטית, הן בגלל כוח האדם המוגבל שלה והן בגלל מגבלות מערכות המחשבים שלה. היא מסתמכת בעיקר על ההרתעה שיוצרים המהלכים שלה, בדיוק כשם שהיא עושה עם תיקי מע"מ ומס ההכנסה - אחוזים בודדים נבדקים, מתוך תקווה שתפיסתם תרתיע את האחרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x