$
בארץ

העלמת המס בלאומי: ביהמ"ש אישר לוועדה הבלתי תלויה הארכה בהגשת מסקנותיה

הוועדה היתה אמורה להגיש את המלצותיה בסוף חודש זה, אך כפי שנחשף ב"כלכליסט" היא פנתה לביהמ"ש וביקשה הארכה עד סוף חודש אוקטובר; השופט חאלד כבוב קיבל את הבקשה חלקית ודחה את הגשת ההמלצות לאמצע אוקטובר

תומר ורון 19:2908.07.15

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב, אישר היום (ד') באופן חלקי את בקשת הוועדה שהוקמה במטרה לבדוק את חלקו של בנק לאומי בפרשת העלמות המס בארה"ב ויאפשר לה להגיש מסקנותיה באמצע אוקטובר, במקום בסוף חודש זה. 

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" הוועדה שקיבלה מנדט ל-4 חודשים היתה צריכה להגיש את המלצותיה הסופיות לדירקטוריון הבנק בסוף החודש ובלאומי ביקשו מכבוב ארכה של שלושה חודשים כך שאלו יוגש בסוף אוקטובר. כאמור, כבוב החליט לענות באופן חלקי לבקשה וקבע כי הוועדה תגיש לדירקטוריון את המלצותיה באמצע אוקטובר. לאחר שהמלצות הועדה יגיעו לידי הדריקטוריון, יהיה לבנק ולנוגעים בדבר 30 יום בכדי לגבש את תגובתם לממצאי הועדה.

 

הוועדה החלה את עבודתה במרץ וקיימה מאז למעלה מ-10 פגישות בהם שמעה הועדה הסברים מגורמים בתוך הבנק וגם מחוצה לו הכוללים עורכי דין מהארץ ומארה"ב.

 

"מצאתי כי אופן התנהלותה של ועדת התביעות עד כה משביע רצון ועולה בקנה אחד עם ציפיות בית המשפט שהוועדה תפעל בשקידה, במרץ ובאופן יעיל וענייני", כתב כבוב. "כמו כן אינני מתעלם מהעובדה שמדובר בהליך משפטי בו בית המשפט נעתר באופן חריג לעכב הליכים שפניו כדי לאפשר למשיבים (לבנק, ת"ו) לבחון את אופן התנהלותם ומכאן הצורך המובנה לצמצם את משך הזמן של עיכוב הההליכים למינימום הנדרש".

 

השופט חאלד כבוב. "מצאתי כי אופן התנהלותה של ועדת התביעות עד כה משביע רצון ועולה בקנה אחד עם ציפיות בית המשפט שהוועדה תפעל בשקידה, במרץ ובאופן יעיל וענייני" השופט חאלד כבוב. "מצאתי כי אופן התנהלותה של ועדת התביעות עד כה משביע רצון ועולה בקנה אחד עם ציפיות בית המשפט שהוועדה תפעל בשקידה, במרץ ובאופן יעיל וענייני" צילום: אוראל כהן

 

בנק לאומי החליט על הקמת הוועדה לאחר הביקורת הציבורית העזה שהגיעה עם הודאתו בכך שסייע ללקוחותיו להעלים מסים מהרשויות בארה"ב. ההסדר עם הרשויות חשף מנגנון רחב היקף שפעל בכדי לסייע ללקוחות הבנק להתחמק מתשלומי מס. במסגרת ההסדר שילם לאומי קנס עצום של 1.5 מיליארד שקל כאשר עלות הפרשה כולה (כולל תשלומים לעורכי דין ורואי חשבון) הגיעה ל-1.7 מיליארד שקל - דבר שפגע קשות בתוצאות הבנק בשנים האחרונות.

 

מטרת הוועדה הבלתי תלויה היא לבחון את מכלול הדרישות, לרבות אלו שהועלו בתביעה הנגזרת להגיש תביעות נגד נושאי המשרה ורואי החשבון של הבנק, וכן לבחור בדרך הפעולה המשפטית הרצויה בבנק לאור מכלול ההתרחשויות בקשר לפרשה. בראש הוועדה עומד נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס אורי גורן, יחד עם השופטת בדימוס אורית אפעל גבאי וד"ר לאה פסרמן יוזפוב. לצידם יכהנו גם שני דירקטורים חיצוניים, פרופ' ידידיה וד"ר סאמר חאג' יחיא.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x