שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ניתוח כלכליסט

הספקים הגדולים אמרו כן להסדר במגה, אבל לא נתנו לה חבל הצלה

אסם, תנובה ושטראוס תמכו הערב בהסדר שדוחה בשנתיים תשלום על 30% מחובותיהם, אבל הסכמתם נוגעת רק לחובות עבר. הספקים לא ימשיכו להזרים סחורה עתידית לרשת ללא ביטחונות. בינתיים מגה מעכבת תשלום מע"מ לספקים

נורית קדוש 21:0712.07.15

רוב הספקים הגדולים והקטנים הצביעו הערב בעד הסדר החוב שהציגה בפניהם מגה. מבין הספקים הגדולים הביעו תמיכה בהסדר החוב: אסם, תנובה ושטראוס שמסרה כי לא תוכל להגדיל את חשיפת האשראי שלה כלפי מגה.  

קוקה קולה הצביעה גם בעד ההסדר, אך צירפה מסמך עם דרישות לערבויות והזרמת הון, שהסכמתה כפופה לקיום אותן דרישות. בעקבות כך, נספר קולה כמתנגדת להסדר. יחד עם זאת, למגה רוב באסיפת נושים זו, באמצעותו תפעיל מחר בבוקר לחץ על הבנקים באסיפת הנושים הפיננסיים

 

עם זאת, ההסכמה על ההסדר עדיין אינה בבחינת חבל הצלה למגה, שכן הוא מתייחס לחובות העבר לספקים בגובה 800 מיליון שקל אולם הספקים מתנים את המשך אספקת הסחורה החל מחודש אוגוסט בקבלת ביטחונות חדשים.

 

הפגנת עובדי מגה, מחוץ לאסיפת הנושים הפגנת עובדי מגה, מחוץ לאסיפת הנושים צילום: אוראל כהן

 

הספקים הצביעו בעד ההסדר שדוחה את התשלום על 30% מחובותיהם בשנתיים ופורס אותו מרגע זה ל-36 חודשים בשל רצונם להימנע ממצב בו האחריות לקריסת מגה תוטל עליהם. "יש פה הסדר חובות עבר שגם אם נסכים לו, זה לא יחייב אותנו להמשיך לספק לרשת בעתיד ללא בטוחות. כך, יתכן ונסכים לפריסת חובות העבר, אבל נדרוש בטחונות עבור כל אספקה עתידית" טען אחד מהספקים הגדולים.

 

"הספקים לא הביאו את מגה למצבה"

 

הספקים הצביעו בעד ההסדר אבל הביעו תרעומת על מה שנתפס בעיניהם כהטלת האחריות של גורלה של מגה עליהם. עו"ד ניצה פוזנר, המייצגת את החברה המרכזית (קוקה קולה ישראל) אמרה לקפלן: "להטיף מוסר זה בסדר, אבל לא בטוח שאת הטפת המוסר אפשר לשים על הכתפיים של הספקים. לא הם הביאו את מגה למצבה". קפלן חזר והשיב לספקים שדרשו שבעלי המניות יגדילו את הזרמת ההון לרשת כי אלון רבוע כחול העמידה למגה ערבויות בגובה 470 מיליון שקל ותזרים 240 מיליון שקל ורואה בכך תמיכה רחבה מאוד. יחד עם זאת, בעלי הרשת, שרגא בירן, דודי ויסמן ונציג ארגוני הקניות של הקיבוצים לא הגיעו לאסיפה.

 

מנכ"ל רבוע כחול אביגדור קפלן שדיבר בשמם אמר "רבוע כחול מתמודדת עם חדלות הפרעון של מגה שנגרמה מהפסדים מצטברים לאורך שנים שלא השתקפו בדו"חות רבוע כחול מכיוון שמגה חברת פרטית. מה שחשוב כעת זה להציל את מגה. מגה היא לא קלאבמרקט וקריסתה תטלטל את השוק בצורה שאף אחד לא יודע לחזות. הרשת הרביעית לא תוכל למלא את מקומה". במקביל התקיימה הערב גם אסיפה של משכירי הנכסים של מגה. אסיפה מקבילה של הבנקים שהיתה אמורה להתקיים היום נדחתה למחר, כיוון שהסתמן הפסד להסדר החובות של מגה באסיפה זו.

 

לטענת גורם במערכת הבנקאית, לבנקים יש עניין להציל את הרשת, בעיקר נוכח היעדר בטוחות לחובם, אולם מכיוון שלמגה לא די בהסדר חובות העבר אלא ברצונה לקבל אשראי עתידי, הבנק נדרש להגדיל את החשיפה וזה מחייב ביטחונות. "מדובר בפריסת חובות לאורך עשר שנים, ללא כל בטוחה עבורם וזה דבר שלא נוכל לתת לו יד. בנוסף, מבקשים מאיתנו לפתוח אשראי נוסף ללא כל בטוחות וזאת כבר דרישה שאין מי שיסכים לה. בעלי השליטה יצטרכו להזרים כסף ולהעמיד בטוחות מחברת אלון אם רצונם להציל את מגה. אנחנו מעריכים כי תועבר אלינו הצעה חדשה ואותה נבחן עד לשעת ההצבעה", אמר הגורם.

 

יחד עם זאת, כל שינוי בתנאי ההסכם שיוצא לבנקים צפוי לגרור אחריו גם שדרוג של ההסדר לספקים. ביום שלישי תחזור מגה לבית המשפט עם תוצאות אסיפות הנושים.

 

שילמו לספקים בלי מע"מ

 

במקביל, ל"כלכליסט" נודע כי בניגוד להתחייבות בבית המשפט שילמה מגה לחלק מהספקים את התשלום עבור האספקות השבועיות ללא מע"מ. במכתב ששלחו לספקים ציינו כי את המע"מ יעבירו לחברה ב־15.8."שלחו לנו מכתב שבו הם הודיעו חד צדדית ובניגוד למוסכם ביננו כי את המע"מ הם ישלמו בעוד למעלה מחודש. זאת התנהלות בלתי סבירה", טוען גורם שקיבל את התשלום.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x