$
בארץ

המדינה תעניק לשחקן החדש בגז בלעדיות של חצי שנה בלבד

בממשלה נטען כי מי שיחזיק במאגרים הקטנים כריש ותנין יזכה ליתרון מול מאגר לווייתן הגדול ויציע לצרכני הגז מחירים אטרקטיביים יותר. בשלוש השנים הקרובות יידרשו נובל ודלק להציע ללקוחות ישראלים מחיר זהה למחיר בחוזי היצוא מתמר

שאול אמסטרדמסקי 08:0830.06.15

השחקן החדש שייכנס למאגרי הגז הקטנים כריש ותנין ייהנה מחצי שנה שבה יוכל לנסות ולסגור חוזים מול צרכני גז בלי שקבוצת דלק של יצחק תשובה וחברת נובל אנרג׳י, השותפות במאגר לווייתן, יוכלו להתחרות בו. כך נקבע במתווה הגז הממשלתי. אולם כלל לא ברור אם תקופה כה קצרה תאפשר זאת.

 

אחרי חצי שנה ממכירת כריש ותנין יוכלו תשובה ונובל אנרג׳י להתחיל לחתום על חוזים למכירת גז מלווייתן, ולמעשה לנהל משא ומתן למכירת הגז מהמאגר, ללא סגירה סופית, עוד קודם לכן. בממשלה מקווים שחצי שנה זו תעניק לשחקן שייכנס למאגרים הקטנים כריש ותנין יתרון מול מאגר לווייתן הגדול מהם פי תשעה.

 

הפגנה נגד מתווה הגז הפגנה נגד מתווה הגז צילום: עמית שעל

 

בנוסף, המתווה קובע כי חוזי הגז החדשים שייחתמו בשנים הקרובות, אם מול תחנות כוח פרטיות ואם מול מפעלי תעשייה, יכללו אופציה שתאפשר לצרכני הגז לצאת מהחוזה לחלוטין בכל רגע נתון ולרכוש גז מספק אחר. בממשלה מקווים כי זה יאפשר לשחקן החדש שייכנס לכריש ותנין להציע מחירים אטרקטיביים במיוחד ולמשוך אליו לקוחות. סעיף זה לא יחול על חוזים שכבר נחתמו, וההטבה תתאפשר רק עד שתשובה ונובל אנרג׳י יתחילו להפיק גז מלווייתן בשנת 2020.

 

עוד קובע המתווה כי אם בשלוש השנים הקרובות יחתמו תשובה ונובל אנרג׳י על חוזי ייצוא מתמר במחיר נמוך מהמחיר לשוק הישראלי, הם יחויבו להציע אותו המחיר ואותו החוזה גם ללקוחות הישראלים.

 

על פי המתווה, מחיר הגז ליצרנים יעמוד על כ־5.3 דולר ליחידת אנרגיה לכל היותר, עד שייכנס שחקן חדש למאגרים הקטנים ועד שתשובה ימכור את אחזקותיו בתמר. המחיר אמור לשקף את ממוצע המחירים בחוזים הקיימים של תמר עם חברת החשמל ותחנות הכוח הפרטיות. מחיר הגז למפעלי התעשייה הישראליים יהיה מעט נמוך יותר – 5.2 דולר ליחידת אנרגיה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x