$
בארץ

ליברמן: "אני תומך בכל לבי במתווה הגז, אבל לא נתמוך בממשלה בהצבעה היום"

יו"ר ישראל ביתנו אמר בישיבת סיעתו כי מה שהממשלה עושה בעניין מתווה הגז זה בריחה מאחריות. "מי שלא רוצה לקחת על הגב שלו את האחריות שלא יצפה שהגב שלי ישמש לו טרמפולינה פוליטית או אלקטורלית", אמר; עדיין לא ברור אם נתניהו יהפוך את ההצבעה היום על מתווה הגז להצבעת אמון בממשלה

אורי תובל 15:3529.06.15

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע שמפלגתו תצביע נגד הממשלה בהצבעה על הגז. לטענתו, הוא מברך על ההסכם, אך לא ייתן סולם אלקטורלי לממשלה. "לש"ס וכולנו לא נוח מסיבות אלקטורליות - ומגלגלים את זה לפתחנו. אם ראש הממשלה לא יכול להכריח אותם להצביע, שיפטר אותם, או שיכריח את דרעי לחתום או שיהפוך להצבעת אמון".

 

יצוין, כי עדיין לא ברור אם נתניהו יהפוך את ההצבעה היום על מתווה הגז להצבעת אמון בממשלה.

 

ליברמן אמר כי מה שהממשלה עושה בעניין מתווה הגז זה בריחה מאחריות. "מי שלא רוצה לקחת על הגב שלו את האחריות שלא יצפה שהגב שלי ישמש לו טרמפולינה פוליטית או טרמפולינה אלקטורלית. על הפרוצדורה נצביע נגד, חד וחלק", אמר ליברמן.

 

לדברי ליברמן, אם תהיה הצבעה על המתווה - הוא יתמוך. "אין מה להסתיר את המתווה. הוא טוב ויש להביא אותו לידיעת הציבור". לדברי ליברמן, לישראל ביתנו היתה עמדה עקרונית. "כשדו"ח ששינסקי הגיע לממשלה הקודמת, היינו המפלגה היחידה שכל שריה התנגדו לששינסקי. אני תומך בכל לבי במתווה. שוחחתי שטייניץ, דרעי, בנט ואחרים. ההסכם טוב ואני מברך את כולם וגם את היזמים".

 

ליברמן גם טען כי "יש השתלטות עוינת על השיח הכלכלי. מה שאנחנו שומעים משלי יחימוביץ' וזהבה גלאון זה בולשביזם ופופוליזם. רואים חפיפה של השמאל הרדיקלי בין אלו שמובילים את הקמפיין נגד הגז לבין שוברים שתיקה, יש דין, וגם לגבי מקורות המימון שלהם. אלה שתמיד נגד עמדת ישראל ותמיד בעד העמדה הפלסטינית - הם גם נגד הגז".

 

עם זאת, תקף את הממשלה על התנהלות ההצבעה. "הממשלה בורחת מאחריות. כולם מחפשים ניגוד עניינים ולא להצביע, למרות שהיועמ"ש של הכנסת הבהיר שאין בהצבעות ניגוד עניינים. אנחנו בעד משחק פוליטי הוגן אבל אנחנו לא נתמוך כי ההצבעה לא על המתווה. אם ראש הממשלה רוצה להצביע, שיכריח את שר הכלכלה להצביע או שיהפוך את ההצבעה להצבעת אמון ויכריח את כולם להצביע", אמר.

 

"אם רה"מ כל כך חרד למשק הגז שיואיל להורות לשר הכלכלה לחתום על ההסכם ואין שום בעיה. הוא לא רוצה להכריח את שר הכלכלה שיהפוך את ההצבעה להצבעת אמון והביא את כל השרים לתמוך במתווה או באותה הצעה שהם מביאים לשינוי בסמכויות, העברת סמכויות משר הכלכלה למליאת הממשלה. אנחנו בהחלט לא הבייביסיטר של הקואליציה, לא נהיה הבייביסיטר של הקואליציה ולא ניתן להם שום סולם אלקטורלי. אני מבין שלש"ס לא נוח מוּל האלקטורט שלו, לכולנו לא נוח ושלא יגלגלו אחריות לפתחנו. שיידעו להסתדר בתוך הקואליציה ואם רה"מ לא יודע לא להביא את השרים ולא להראות לשר הכלכלה – שיסיק מסקנות ויתפטר", אמר ליברמן.

 

 צילום: אלכס קולומויסקי

 

בפתח ישיבת הליכוד קרא ראש הממשלה בנימין נתניהו לאמץ את מתווה הגז. לדברו "ישנה מדינה לא רחוקה מאיתנו שנמצאת במשבר קשה מאוד ואני מאחל לה שתצא מזה. אם הייתי נוקט בגישה פופוליסטית כראש ממשלה היינו עכשיו במצבה של יוון. אנחנו צריכים לפעול באחריות. מתווה הגז הוא מתווה טוב, שובר את המונופול ויזרים מאות מיליארדים לחינוך, רווחה וכל מה שהמדינה צריכה. זה הזמן לגלות אחריות ולאמץ את המתווה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x