$
בארץ

מפלה לנתניהו: ההצבעה על הגז בכנסת נדחתה למועד בלתי ידוע

אחרי שעות של ניסיונות אינטנסיביים מצד ראש הממשלה להשיג רוב בהצבעה בכנסת שתאפשר לעקוף את הממונה על ההגבלים בנושא הגז - החליטה הממשלה שלא לקיימה הלילה

אורי תובל 23:2429.06.15

אין הצבעה: אחרי שעות של ניסיונות אינטנסיביים מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו להשיג רוב בהצבעה שתאפשר לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים בעניין הגז - החליטה הממשלה שלא לקיים אותה הלילה.

 

 

 

לאורך כל היום, ובעיקר מאז הודעתו של אביגדור ליברמן בצהרים, כי ישראל ביתנו לא תתמוך בממשלה, היה ברור שהקואליציה תתקשה להשיג רוב בהצבעה. שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי יואב גלנט ושר הרווחה חיים כץ אינם יכולים להצביע בכנסת בכל נושא הנוגע למשק הגז - עקב ניגוד עניינים. בלעדיהם, זקוק ראש הממשלה לשני תומכים נוספים משורות האופוזיציה.

 

בשלב מסוים אף עלתה במסדרונות הכנסת ההערכה שהקואליציה תנצל את ההזדמנות ששני חברי הכנסת של בל"ד, חנין זועבי וג'מאל זחאלקה, יצאו לקבל בנמל אשדוד את פניו של חברם באסל גטאס שנגרר לשם עם סירת המשט לעזה, אולם גם המוצא הזה לא מומש.

  

לאורך כל היום נתניהו לחץ על שריו. הוא ניסה לגרום לכחלון וגלנט שיצביעו, בתחילה בתואנה שההצבעה אינה על מתווה הגז אלא על העברת הסמכויות של שר הכלכלה אריה דרעי לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים, ואחר כך איים שההצבעה תהפוך להצבעת אמון. כמו כן ניסה לשדל את דרעי לקחת בחזרה את הסמכות לידיו ולא להשאירה לממשלה - כך שלא יהיה צורך באישור הכנסת - ואולם דרעי סירב לעשות זאת.

  

עד השעות האחרונות ניסו לשדר בסביבת ראש הממשלה אופטימיות כאילו משהו ישתנה, ואף שקלו להתחיל בדיון הממושך ולהמתין עם ההחלטה על קיום ההצבעה עד הרגע האחרון. ואולם בסופו של דבר, ובעיקר לאחר ש-54 ח"כים מהאופוזיציה נרשמו לדבר בדיון כשלכל אחד מהם הוקצו חמש דקות, הוחלט לוותר גם על הדיון וישיבת המליאה ננעלה.

 

מוקדם יותר הערב אמר יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג כי "אם ארבעת הח"כים והשרים שיש להם ניגוד עניינים ישתתפו בהבצעה - נמצה כל מהלך משפטי, כולל הליכה לבג"ץ". הרצוג מתכוון לשרים משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ, וככל הנראה גם לח"כ אלי כהן,  שהיה בעבר סגן יו"ר הכשרה אנרגיה - היחיד מבין הארבעה שאמר שבכוונתו להצביע, לאחר שקיבל ייעוץ שאינו בניגוד עניינים. 

  

הרצוג הוסיף כי "אני יודע שמופעל לחץ עצום על שרים להצביע, אך בגלל שהם בניגוד עניינים אני מציע להם להימנע מהצבעה". הוא פנה גם לשר האוצר כחלון וקרא לו "לשים קץ לממשלה הרעה הזאת, מפני שיתבזה גם בתקציב. אל תזלזלו באופוזציה, בי ובעמיתיי. נכה עוד מכה ועוד מכה, וגם אם נתניהו ינצח היום, זה סדק גדול ומשמעותי".

  

בישיבת סיעת הליכוד קרא ראש הממשלה לאמץ את הסכם הגז. הוא התייחס ליוון כשאמר "ישנה מדינה לא רחוקה מאיתנו שנמצאת במשבר קשה מאוד ואני מאחל לה שתצא מזה. אם הייתי נוקט בגישה פופוליסטית כראש ממשלה היינו עכשיו במצבה של יוון. אנחנו צריכים לפעול באחריות". לדבריו "מתווה הגז הוא מתווה טוב, ששובר את המונופול ויזרים מאות מיליארדים לחינוך, רווחה וכל מה שהמדינה צריכה. זה הזמן לגלות אחריות ולאמץ את המתווה".

 

נתניהו. לא מצליח להשיג רוב להצבעה נתניהו. לא מצליח להשיג רוב להצבעה

 

כאמור, באופן מפתיע, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מסכים עם נתניהו בעניין הסכם הגז, אך הודיע שמפלגתו תתנגד בהצבעה. "אם המתווה יבוא להצבעה נתמוך בו, אך לא נהיה סולם אלקטורלי בשביל הממשלה", אמר בצהרים.

 

לדבריו, "לש"ס ולכולנו לא נוח לתמוך בהסכם מסיבות אלקטורליות - ומגלגלים את זה לפתחנו. אם ראש הממשלה לא יכול להכריח אותם להצביע, שיתפטר. הוא יכול להכריח את דרעי לחתום (על סעיף 52) או שיהפוך את ההצבעה להצבעת אמון". לדבריו "הממשלה בורחת מאחריות. כולם מחפשים שיכריזו שהם בניגוד עניינים ושלא יצביעו. אנחנו בעד משחק פוליטי הוגן".

 

הוא הוסיף כי התמיכה במתווה היא חלק מתפיסת העולם של מפלגתו. "היינו המפלגה היחידה שכל שריה התנגדו למסקנות ועדת ששינסקי. אני תומך בכל לבי במתווה. שוחחתי עם השרים שטייניץ, דרעי, בנט ואחרים - אני מברך את כולם וגם את היזמים". הוא הוסיף כי "שלי יחימוביץ וזהבה גלאון מקדמות שיח בולשביקי-פופוליסטי", כשלדבריו יש חפיפה בין הארגונים הנאבקים בהסכם לבין ארגוני שמאל כמו שוברים שתיקה ויש דין. "מי שתמיד נגד עמדת ישראל ותמיד בעד העמדה הפלסטינית - הם גם נגד הגז", אמר.

 

מימין: גלנט וכחלון. לא יצביעו מימין: גלנט וכחלון. לא יצביעו צילום: זהר שחר, צביקה טישלר

 

  

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס מישראל ביתנו, שהודיעה מראש שלא תתמוך בהצבעה אם לא המתווה לא יפורסם, פנתה במכתב ליועץ המשפטי של הכנסת איל ינון ובו ביקשה כי יורה על עצירת ההצבעה במליאה, עד שלא יועבר לח"כים החומר הנוגע להצבעה. "על אף שמדובר בהחלטה קריטית בהליך שמשמעותו למשק הישראלי הרת גורל ועל אף העובדה שמתווה כאמור כבר קיים, הוא לא הועבר לעיון חברי הכנסת בטרם הצבעה. זהו זלזול במחוקקי בית זה", כתבה לוי-אבקסיס.

 

לוי-אבקסיס. לא אתמוך אם המתווה לא יפורסם לוי-אבקסיס. לא אתמוך אם המתווה לא יפורסם צילום: עומר מסינגר

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x