$
בארץ

"כל עוד יש חוסר יציבות במזרח התיכון עלול להתפתח צונאמי שיפגע בכלכלה"

כלכלן העל נוריאל רוביני אמר את הדברים בנאום שנשא בכנס הרצליה; לדבריו, הכלכלה הישראלית חזקה ודינאמית, אך היא עשויה להיפגע באופן חמור נוכח המצב באזור

רן אברמסון 20:1707.06.15

"אנשים נוטים להתייחס לאיטיות של הכלכלה העולמית כנורמליות החדשה, אני מעדיף לכנות אותה הא-נורמליות החדשה", כך אמר הערב הכלכלן נוריאל רוביני בנאום שהוא נשא בכנס הרצליה.

 

"התפיסות שהיו לאנשים על הכלכלה העולמית התבררו כלא נכונות. חשבו שהכלכלות המתעוררות יצמחו מהר, אבל אנחנו רואים שפער הצמיחה בין השווקים המפותחים למתפתחים רק מצטמצם. תפסו את גוש היורו כמורכב מממדינות ליבה שהן גרמניה וצרפת ומדינות פריפריה בעייתיות. אנחנו רואים שמדינות הפריפריה לא הומוגניות. ספרד ואירלנד משתפרות, אבל יוון בצרות. גם צרפת לא עושה מספיק כדי לשפר את הכלכלה שלה", פירט רוביני.

 

רוביני התייחס גם לכלכלה הישראלית. הוא החמיא לה ואמר שמדובר בכלכלה חזקה, שעמדה בעימותים האחרונים. עם זאת, רוביני ציין כי "הכלכלה הישראלית היא דינמית ויזמית, היא גם דואלית. שליש מהאוכלוסייה מאוד מיומן, אבל הרוב לא". הוא התייחס גם להשפעות תנועת החרם על הכלכלה, והזהיר כי הוא עלול להתפתח ל"צונאמי" שיפגע פגיעה חמורה בכלכלה כל עוד חוסר היציבות במזרח התיכון נמשך.

 

תופעה אחרת שאליה התייחס רוביני היא ירידת מחירי הנפט. לדבריו, אי היציבות הנוכחית במזרח התיכון אמורה הייתה להביא לעליית מחירי הנפט, כפי שקרה במלחמת יום כיפור, המהפכה האסלאמית באיראן ומלחמת המפרץ הראשונה. אבל, מחירי הנפט דווקא ירדו. "לא ראינו מקדם פחד במחירי הנפט, הסיבה שזה קורה הוא שעדיין יש מספיק אספקה, כל ההפרעות שהיו היו קצרות. במקביל, יש את מהפכת ההפקה מפצלי נפט בארה"ב. סיבה שלישית היא הביקוש הנמוך בשל ההאטה במדינות המתפתחות", הסביר רוביני.

 

להערכתו של רוביני מחיר חבית נפט יעלה מעט, אך לא ישוב לרמות שבהן הוא היה קודם. עד סוף העשור הוא מניח שמחיר חבית לא יעלה על 75 דולר. רוביני סייג את דבריו ואמר כי ייתכן שהסכסוכים במזרח התיכון יתפתחו כך שהם ישפיעו בסופו של דבר על מחירי הנפט.

 

רוביני. האיטיות היא הא-נורמליות החדשה רוביני. האיטיות היא הא-נורמליות החדשה צילום: ארז חרודי, עושים צילום

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x