שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

משרד האוצר מעכב את פרסום הדו"ח על המחיר הכלכלי של החרם

שר האוצר לשעבר יאיר לפיד חשף בנובמבר 2013 שמשרדו הכין דו"ח היערכות לחרם כלכלי על ישראל. בעקבות פניית התנועה לחופש המידע, ביהמ"ש חייב את האוצר לפרסמו עד אמצע מאי, אך המדינה סירבה וקיבלה ארכה נוספת עד סוף יוני. ההסבר: רק עתה הושבעה הממשלה ויש לעדכן את השרים על הממצאים לפני הפרסום

שאול אמסטרדמסקי 06:4907.06.15

כמעט שנה וחצי אחרי שנחשף לראשונה על ידי שר האוצר לשעבר יאיר לפיד, המדינה עדיין מעכבת את פרסום דו"ח החרמות שחיבר אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר. מדובר בדו"ח שחובר בתקופת לפיד ומנתח מה תהיה השפעת התגברות החרם המדיני־פוליטי על המשק הישראלי.

 

 


 

לפי מה שלפיד עצמו אמר בהתייחסו לדו"ח, "אם לא יהיה הסדר מדיני וניכנס לתסריט הסביר, ויש חמורים ממנו, שבו תהיה פגיעה של 20% ביצוא לאיחוד האירופי וייפסקו ההשקעות הזרות הישירות מהאיחוד, היצוא ייפגע ב־20 מיליארד שקל בשנה, הפגיעה בתוצר תהיה 11 מיליארד שקל בשנה, ו־9,800 עובדים יפוטרו באופן מיידי".

 

לאחר שלפיד חשף את עובדת קיומו של הדו"ח בסוף 2013, התנועה לחופש המידע הגישה בקשה לקבל את הדו"ח. בתחילה סירב המשרד בטענה כי זו עבודה פנימית שטרם הושלמה, אלא שדברים אלה סתרו את מה שלפיד אמר בעצמו על הבמה. בהמשך שינה האוצר את תגובתו והשיב כי הפרסום עלול לפגוע ביחסי החוץ של ישראל ואולי בביטחונה.

 

בתגובה עתרה התנועה לחופש המידע לבית המשפט בירושלים בספטמבר 2014 בדרישה לקבל את הדו"ח באמצעות עו"ד אוריה ירקוני. בדיונים שנערכו במרץ חשפו נציגי המדינה כי מדובר בדו"ח בן שישה עמודים בלבד. זאת אף שלפיד טען כי מדובר בדו"ח עב כרס.

 

מימין: יאיר לפיד ואלונה וינוגרד מימין: יאיר לפיד ואלונה וינוגרד צילום: אוראל כהן, איליה מלניקוב
 

 

שופט המחוזי יגאל מרזל ביקש לקרוא בעצמו את הדו"ח בדלתיים סגורות כדי להתרשם, ולאחר מכן פסק כי פרסום תוכנו לא יהווה פגיעה במדינה, ונתן למדינה 45 ימים לפרסמו.השופט אמנם התיר למדינה להשחיר חלקים מתוך הדו"ח או לפרסם סיכום שלו, אולם רמז כי השחרת יתר עלולה להביא לכך שבית המשפט יפסוק בעצמו אילו חלקים יש להשחיר.

 

 צילום: איי אף פי

 

באמצע מאי, כשמלאו 45 יום לפסיקה, הודיעה המדינה כי היא מבקשת ארכה של 30 ימים נוספים בטענה כי רק עכשיו הושבעה ממשלה חדשה ובכוונת הדרג המקצועי להראות לשר האוצר ולשרים הנוספים הנוגעים בדבר את הדו"ח עם ההשחרות לפני שיימסר לתנועה לחופש המידע.

 

המנכ"לית היוצאת של התנועה לחופש המידע אלונה וינוגרד אמרה ל"כלכליסט": "כששוב עולה לסדר היום נושא החרם, קשה שלא לתהות מדוע המדינה לא מוצאת לנכון לשתף עם הציבור דו"ח שהכינה בנושא, וששר האוצר לשעבר אמר שמשפיע על כל משק בית. מה כל כך נורא בו שהמדינה בוחרת להשקיע מאמצים כה גדולים להסתירו מעין הציבור?".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x