$
בארץ

בעקבות המהומה שעורר ישראל כץ: הצעת חוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת

ח"כ תמר זנדברג, מגישת ההצעה: "הממשלות מחייבות את הציבור להחזיק ברכב פרטי, על אף שהוא יקר ומזהם". שר התחבורה התנגח אתמול בפייסבוק נגד תחבורה בשבת

ליאור גוטמן 18:2407.04.15
המהומה שהקים אתמול (ב) שר התחבורה ישראל כץ בעניין הפעלת תחבורה ציבורית בשבת מעוררת חלק מחברי הכנסת לנסות ולשנות את הסטטוס קוו: חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) הגישה הצעת חוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת. זו תקודם לאחר פגרת הפסח עם חזרת הכנסת לפעילות שוטפת.

כץ התנגח עם אחד ממפעילי דף הפייסבוק "ישראל כץ, לוח הטרמפים החם של המדינה, דואג לנו בשביעי של פסח!", שקרא להחלת תחבורה ציבורית בשבתות וחגים. השר ענה לאחד הפוסטים שעלו שם: "תפנה לבוז'י הרצוג שיתחייב שלא לשבת בממשלה שלא תשנה את הסטטוס קוו, מפגן הצביעות שלך ושל חבריך לשמאל, מושכי המשכורות ב'עמותות למען התחבורה הציבורית' הוכח בבחירות האחרונות וקיבל את תשובה הולמת בקלפי".

 

הפוסט בפייסבוק שעורר מהומה אתמול הפוסט בפייסבוק שעורר מהומה אתמול

 

לפי זנדברג, שירותי התחבורה הציבורית יופעלו גם בימי המנוחה אלא אם התקבל אישור של שרי המשפטים, התחבורה וועדת חוק, חוקה ומשפט. ההצעה משאירה בידי שר התחבורה ובאישור ועדת חוק, חוקה ומשפט, את היכולת לצמצם תדירות של קווי אוטובוס ורכבות בימי המנוחה. כלל חברי סיעת מרצ חתומים כיוזמים על הצעה זו.

 

"הצעת החוק חייבת לעבור מטעמים של צדק חברתי, סביבתי וכלכלי. ממשלות ישראל שוללות את זכות התנועה למשך חודשיים בכל שנה ממי שאין לו רכב פרטי ובכך מחייבות את הציבור להחזיק ברכב כזה, על אף שהוא יקר, מזהם, גורם לצפיפות בכבישים והרבה פחות בטוח לנוסעיו ולשאר המשתמשים בדרך מאשר תחבורה ציבורית", אומרת זנדברג. לדבריה, אין קשר בין מדינה יהודית לבין היעדר תחבורה ציבורית בשבת, ולכן מדובר לתפיסתה ב"שריד ארכאי מסטטוס קוו לא רלוונטי". עוד היא אמרה כי "אין הבדל עקרוני בין עצירת אספקת חשמל ומים בשבת לבין עצירת תחבורה ציבורית בשבת".

שר התחבורה ישראל כץ בתחנת רכבת שר התחבורה ישראל כץ בתחנת רכבת צילום: צביקה טישלר

 

כץ עצמו מתנגד להפעלת תחבורה ציבורית בשבת מטעמי סטטוס קוו. ההערכות הן שבהתחשב במבנה הקואליציה הקרובה הסיכוי לשינוי בתחום אינו גבוה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x