שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הפרשה בנמל אשדוד: הוארך מעצרם של 9 מהחשודים בהלבנת הון ומרמה

יחידת להב 433 פשטה על בתיהם של 17 חשודים בפרשה. ביהמ"ש האריך ב-4 ימים את חיים כהן, יצחק אבוחצירא בעל חברת יבוא, ושל עמילי המכס אייל מרצ'י ובנו טל. מעצרה של בתו עדי מרצ'י, הוארך עד מחר. הם חשודים שהבריחו לישראל סחורה במשך תקופה ארוכה והתחמקו מתשלום מס

זוהר שחר לוי וליאור גוטמן 20:3002.03.15

בית משפט השלום בכפר סבא האריך היום (ב') בארבעה ימים את מעצרם של 9 מהמעורבים בפרשת נמל אשדוד שנחשפה הבוקר . כמו כן, מעצרה של חשודה נוספת הוארך ביממה. "אין כל ספק שבשלב הנוכחי חשדות המשטרה נגד החשוד מבוססים דיים". לפי החשד, מחסנאים ויבואני אלכוהול הציגו סחורה כבעלת שווי נמוך כדי להתחמק ממס. העצורים הם עמילאי המכס אייל מרצ'י, בנו טל מרצ'י ובתו עדי מרצ'י.  כן הוארך מעצרם של מנהל מחסן ערובה (בונדד) יוסי מלול, בעל חברת יבוא, יצחק אבוחצירא, מיכאל אביטבול, העובד באחת מהחברות בנמל. גם מעצרם של חיים ושל מנכ"ל חברת בונדד "ישקול", חיים כהן, הוארך וכך גם מעצרה של בת זוגו, שרון ענקי. כן נעצרו מחסנאי בחברה, משה לוויט.

 

נמל אשדוד נמל אשדוד צילום: אריאל שרוסטר

 

לפי בקשת המעצר של המשטרה בעניינם של החשודים, הם הבריחו לישראל, בשיתוף פעולה ביניהם, סחורה במשך תקופה ארוכה תוך התחמקות מתשלום מס.

 

הבוקר פשטו חוקרי להב 433 וחוקרי רשות המסים על מחסנים בנמל אשדוד ועל בתיהם של 17 חשודים. החשד במשטרה וברשות המסים כי במשך תקופה של מספר שנים בעלי חברת יבוא של משקאות אלכוהול חברו למחסנאים במעטפת של נמל אשדוד וכן לאנשי עמילות המכס במקום והבריחו לארץ סחורה תוך שהם מדווחים על סכומים נמוכים בהרבה משוויה האמיתי.

 

העבירות בוצעו, על פי החשד, באמצעות שימוש בשורה של חברות בינלאומיות במטרה להסוות את ביצוען. החשד הוא כי נגזלו מקופת המדינה למעלה מ-30 מיליון שקל, ובנוסף בוצעו עבירות של הלבנת הון במיליוני שקלים.

 

בין העצורים, כך לפי החשד, ישנם קשרים הן אישיים והן עסקיים. כשלטענת הרשויות החוקרות אותם חשודים הציגו בפני רשויות המס מצג שווא לפיו סחורות שייבאו לארץ מחירם נמוך בהרבה מכפי שהוא באמת. הפערים, לפי החשד, נעמדים בעשרות מיליוני שקלים.

 

"החשודים", אמר השופט מיכאל קרשן במהלך הדיונים בהארכות מעצרם, "הבריחו סחורה לישראל כדי להתחמק מתשלום מס. העבירות המיוחסות להם, בין היתר, קבלת דבר במרמה, הלבנת הון, הברחת טובין והשתמטות ממס".

 

לדברי קרשן הוא מלווה את חקירת המשטרה בפרשה זו במשך תקופה ארוכה במסגרת צווים עליהם חתם שעה שהחקירה עוד הייתה סמויה. "אין כל ספק", אמר השופט, "שבשלב הנוכחי חשדות המשטרה נגד החשודים מבוססים דיים. וניתן לומר שאף התחזקו במהלך השעות הספורות בהן החקירה הפכה לגלויה".

 

השופט הבהיר כי "חקירת המשטרה בתיק זה דורשת זמן על מנת להתפתח באופן שיגלה את האמת". אולם לדבריו, מאז נעצרו החשודים הם טרם עומתו עם החשדות המיוחסים לו ולכן יש לפקח "באופן הדוק על חקירת המשטרה כדי להבטיח את זכויות החשוד וכדי שקצב החקירה יהיה מהיר".

 

הפרשה נחקרת במשטרה מאז 2012 אולם, ככל הנראה, במהלך חקירה קודמת בנמל, בה היה מעורב אלון חסן, התחזקו החשדות. לציין כי שתי החקירות אינן קשורות זו לזו.

 

מסביבת נמל אשדוד נמסר הבוקר כי מדובר בנמל עורפי שאינו קשור לנמל או לפעילות הנמל ואינו מתופעל על ידי עובדי הנמל. הקשר היחיד שלו לנמל אשדוד הוא קרבתו הפיסית, והעברת הסחורות מהרציף למחסן. ככל הידוע, אף עובד נמל אינו קשור לפרשה החדשה.

 

עוה"ד רונן רוזנבלום ושלומי ועקנין, המייצגים כמה מהמעורבים בפרשה אמרו ל"כלכליסט" כי "מדובר בחקירה שנבדקה לפי כשנה וחצי ומאוד תמוהה מדוע המשטרה דרשה דווקא כעת לבצע חקירה ממוחזרת".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x