$
בחירות 2015

שמאל, ימין, שמאל: כך נראה סדר היום הכלכלי של המפלגות

פרויקט מיוחד: פנינו לכל המפלגות בשאלות כלכליות זהות, במטרה לפרק את חומת הסיסמאות וההבטחות של מערכת הבחירות. כשסידרנו את התשובות מימין לשמאל התברר שאפילו נפתלי בנט יודע להיות שמאלני, ושליהדות התורה ולמרצ יש הרבה במשותף, לפחות מבחינה כלכלית. ומי לא חשים שהם חייבים דין וחשבון לציבור? הליכוד, ש"ס וישראל ביתנו

רוני זינגר, שאול אמסטרדמסקי, אורי תובל ועמרי מילמן 10:4417.03.15

 

 

בשורה התחתונה: למעט יהדות התורה, כל המפלגות שהשיבו לשאלון של "כלכליסט" מתנגדות להכנסת ניתוחים פרטיים בתשלום (שר״פ) למערכת הבריאות הציבורית ומבטיחות הרים וגבעות (כלומר, מלא כסף) לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית. אם זה רק היה כל כך פשוט. בפועל, ועדת גרמן ישבה שנה שלמה על המדוכה מבלי שהגיעה למודל ברור שיקבע כיצד מוסיפים כסף למערכת הבריאות הציבורית וכיצד מקצרים את התורים – מבלי שהכסף פשוט יזרום לכיסי הרופאים הבכירים ותו לא.

  

 

 

בשורה התחתונה: המחנה הציוני והבית היהודי התחמקו מתשובה לשאלה זו. כל היתר נעים על הסקאלה שבין רוצים להגביל את שכר הבכירים לבין רוצים להיכנס באמ־אמא של שכר בכירים. בפועל, קשה להאמין שהמנהלים הבכירים מתרגשים מההצהרות האלו. בשנים האחרונות יוזמות שכר הבכירים התנהלו בעצלתיים ובסופו של דבר התגלגלו לכדי חוק שרק העצים את הבעיה, ושלמעשה נתן למנהלי גופי הפנסיה תמריץ לאשר אחד לשני שכר גבוה מאוד.

 

 

 

בשורה התחתונה: בלי יוצא מן הכלל, כל המפלגות שהשיבו לשאלה הזו ענו כי הן בעד התייעלות משמעותית בתקציב הביטחון, לרבות בנושא הפנסיה התקציבית. בפועל, ההכרעה בעניין שמורה לראש הממשלה וליכולת שלו לעמוד מול לחצי המערכת. אם נפתלי בנט יהיה שר הביטחון, יהיה מעניין לראות אם אכן יוביל מהלך לייעול המערכת כפי שהוא מצהיר כאן שצריך לבצע.

 

 
בשורה התחתונה: משבר הדיור, יוקר המחיה, השכר הנמוך, הפערים החברתיים והקשר ביניהם – המחאה החברתית גילתה למפלגות מהן הבעיות הכלכליות של הישראלי הממוצע, אבל מאז 2011 הן רק הוחמרו. אחרי שממשלת נתניהו האחרונה קרסה בגלל ציניות פוליטית ומבלי שעשתה הרבה, השאלה היא האם המערכת הפוליטית תשכיל לשלב ידיים ולפעול ביעילות ובמהירות לטובתנו, מבלי לצנוח שוב למלחמות בין מגזרים, קרדיטים ואג'נדות אישיות. התשובות של המפלגות עשויות גם לשרטט את קואליציית "רק לא ביבי" שהרצוג יבקש להקים: ממרצ דרך יאיר לפיד וכחלון ועד אגודת ישראל וש"ס.
 
 
בשורה התחתונה: הפתעה – אף אחד לא רוצה קשישים עניים וכולם מתמקמים בסמיכות על הציר. אבל לפי דו"ח שהגיש הביטוח הלאומי ב־2012, הוא העני האמיתי. בתוך 30 שנה ייגמר הכסף למוסד שאחראי על הביטחון החברתי בישראל. שרי האוצר והרווחה הבאים יהיו חייבים לטפל בתפוח האדמה הלוהט הזה. הפתרונות שמציעות המפלגות לסיוע לקשישים העניים הם כמובן מבורכים, אבל הם רק קצה הקרחון לעומת מה שמחכה בהמשך. יוצאת דופן היא ״כולנו״ של כחלון שמציע פתרון אחר שמתבסס על שינוי שיטת מערך החיסכון הפנסיוני.

 

המחנה הציוני מעייף בסיסמאות כלליות, ומרצ היא היחידה שמעזה לדבר על העלאת מסים כדי למלא את קופת הביטוח הלאומי. לא פופולרי, אבל כנראה אין ברירה.

 

 

 

בשורה התחתונה: למעט מרצ, המפלגות שוללות את הטענה לקיומה של בועת נדל״ן בישראל. כולן כמובן מסכימות עם קיומו של משבר אמיתי בתחום וכולן מציגות את הידוע, ולפיו הבעיה המרכזית היא המחסור בהיצע. הפתרונות במקרה זה הם לא פתרונות קסם וידועים לכולם: יצירת מלאי תכנוני תוך ״האצת תהליכים״ (ביטוי בו הפוליטיקאים מרבים להשתמש אך השאלה איך הדברים ייעשו בפועל). רובם מתייחסים לרשות מקרקעי ישראל כגוף הזקוק לטיפול בין אם בפירוקו, ביצירת תחרות לו או בהחלה של רפורמה כלשהי עליו. ורק לפיד ממשיך להתעקש על מע״מ 0 לזוגות צעירים רוכשי דירה ראשונה.

 

 

 

בשורה התחתונה: מע״מ 0 על מזון, בנקאות, תמיכה ביצרנים קטנים ו״הסרת חסמים״ באופן כללי בשוק, כך כמו בדיור גם במאבק ביוקר המחיה, נדמה שהתשובות ל״מה צריך לעשות״ ידועות ודומות אצל כלל המפלגות. ״הבית היהודי״ ו״יש עתיד״ מציגים למעשה צעדים שכבר ניסו ליישמם בקדנציה האחרונה, המחנה הציוני מציע תכנית רחבה וכולל שנוגעת לתחומים רבים. השאלה, כמו במקרים אחרים, היא כנראה לא מה כולם יודעים שצריך לעשות אלא מי יהיה זה שגם יצליח לבצע.

  

 

בשורה התחתונה: כל המפלגות מתנגדות להעלאת מסים, חלקן תומך בהעלאה נקודתית (מרצ, יהדות התורה) ל"עשירים". גם אם זה צודק – השאלה אם זה בכלל ישים. לעומת זאת, מרבית המפלגות תומכות בהורדה, למעשה, כמעט כולן תומכות במע"מ 0 על מוצרי מזון מפוקח – למרות שמדובר בהטבת מע"מ שהוגדרה ככישלון בעיני העולם – כי זה מצטייר נהדר. אם יצליחו המפלגות ברפורמות המרשימות שהן מציעות, אולי באמת יוכלו להתמודד עם אי העלאת המסים. אך בהנחה שלא נראה מהפכות גדולות בשנה הקרובה, נראה אחת משתי אפשרויות: מפלגות שלא עמדו במילתן או מפלגות שמוליכות אותנו לפי תהום תקציבי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x