$
משפט

התביעה נגד בכירי לאומי מתרחבת, גם שוקי אורן ואהוד שפירא בפנים

בעל מניות בבנק לאומי הרחיב אתמול את התביעה הנגזרת, שהוגשה במקור נגד גליה מאור ואיתן רף על חלקם בהסתבכות בארה"ב, גם לבכירים אחרים ולרואי החשבון בבנק. הנתבעים התכנסו אתמול במשרדי הבנק לפגישת חירום עם עו"ד רם כספי

תומר ורון וענת רואה 08:1508.01.15

בעל מניות מיעוט בבנק לאומי, בארי לנואל, הגיש אתמול נוסח מתוקן לתביעה המקורית שהגיש בספטמבר 2013 כנגד בכירי בנק לאומי בפרשת חלקו בהעלמות המס של לקוחותיו.

 

 

עורכי דינו של לנואל, יוקי שמש, עמית מנור וענבל לייפר, הרחיבו את רשימת הנתבעים המקורית שעמדה על חמישה כך שהרשימה המעודכנת עומדת על 15 נושאי משרה בכירים בעבר כמו גם פירמות רואי החשבון של הבנק, סומך חייקין וקוסט פורר גבאי את קסירר. בין הנתבעים שנוספו מופיע שמם של שוקי אורן, לשעבר מנכ"ל בנק לאומי שוויץ וחשכ"ל המדינה. כן מופיעים אהוד שפירא, בכיר בלאומי לשעבר ויו"ר פסגות בהווה ועדנה נפתלי, מנכ"לית לאומי נאמנות שפוטרה עקב ההסדר הסופי עם האמריקאים.

 

לנואל הגיש כאמור את התביעה עוד בספטמבר 2013. ההסדר הסופי נחתם רק לפני כשבועיים, ובמסגרתו הודה הבנק כי הציע ללקוחות מסלול להתחמקות ממס, ועל כן לנואל ביקש את אישור בית המשפט לעדכן את הנוסח. עורכי דינו מסרו כי עילת התביעה לא השתנתה אך כן נוספו טיעונים והאשמות שהתגלו במהלך הדרך ובעקבות חתימת ההסדר הסופי עם הרשויות שחשף את השיטות שבהן עבד לאומי.

  

גליה מאור, לשעבר מנכ"לית בנק לאומי גליה מאור, לשעבר מנכ"לית בנק לאומי צילום: ערן לם

 

עם זאת, בעוד שהסכם הפשרה המקורי עמד על 340 מיליון שקל, הסכום שאותו הפריש לאומי נכון למועד הגשת התביעה, התביעה המתוקנת אינה מציינת סכום אלא רק מסתפקת בלציין במהלכה כי היקף הנזק הכולל לבנק עמד על כ־2 מיליארד שקל.

 

מעניין לציין שמפרוטוקול הדיון שהתקיים ב־24 בדצמבר בבית המשפט המחוזי בתל אביב ועסק בתביעתו של לנואל, עולה שבכירי הבנק הסכימו, באמצעות עו"ד רם כספי, לאפשר לתובע הנגזר לתקן את התביעה הנגזרת נגדם, כך שבתביעה יכלל כל המידע המפורט לגבי ההסכם שנחתם לבסוף בין הבנק לרשויות האמריקאיות.

 

בתחילת השבוע נחשף ב"כלכליסט" כי בכירי הבנק לשעבר, בראשם גליה מאור, המנכ"לית לשעבר, ואיתן רף, היו"ר לשעבר, ניהלו דיונים להסכם פשרה בתביעה זו. הדיונים המתקדמים לגישור במסגרת התיק נעשו אצל השופט העליון בדימוס יעקב טירקל.

 

 

במסגרת הדיונים מעורבת גם חברת הביטוח לוידס. הסכומים שעל הפרק סובבים סביב 60–70 מיליון שקל שישולמו ככל הנראה על ידי חברת הביטוח, וכ־5–8 מיליון שקל כשכר טרחת עורכי הדין שהגישו את התביעה הנגזרת.

 

גורמים משפטיים העריכו כי עדכון התביעה נעשה כדי לשפר עמדות מול בקשה לתביעה נגזרת נוספת שהוגשה על ידי שני בעלי מיעוט בשבוע שעבר באמצעות עורכי הדין שחר בן מאיר ואיציק אבירם. בקשה זו כללה 42 בכירים בעבר ובהווה וסכום תביעתה עמד על 1.5 מיליארד שקל.

 

אמש התכנסו בכירי הבנק בתל אביב יחד עם עורכי דינם בכדי לדון ולגבש עמדה משותפת אל מול כל התובעים.

 

אפשר להניח שבכירי הבנק הנתבעים יתנגדו למה שנראה כהרחבת החזית הזו. אם הם לא יתנגדו, הדבר עשוי להתפרש כניסיון לחזק את מעמדו של התובע הנגזר (עמו מנוהלים מגעים מתקדמים לפשרה, כפי שדווח בכלכליסט), אולי במטרה להפחית את סיכוייו של התובע הנגזר השני, שהגיש תביעה נגזרת נוספת רק לפני שבוע, להיות זה שיוביל את הייצוג נגדם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x