$
בארץ

חוקרים מהטכניון לבעלי המניות בלאומי: "פעלו לאלתר נגד המעורבים בפרשת לאומי"

הקבוצה שיגרה מכתב בו הם דורשים מהם לפעול מיידית בכדי לגבות את הקנס שישלם הבנק לרשויות האמריקאיות מכספם של המעורבים בפרשה

ענת רואה 19:2724.12.14

קבוצת פרופסורים מהטכניון דורשים במכתב יוצא דופן ששיגרו היום לבעלי המניות של בנק לאומיובהם שורת בתי השקעות, לפעול מיידית בפרשת החקירה האמריקאית נגד הבנק, שהסתיימה בקנסות כבדים שישלם הבנק.

 

המכתב נשלח באמצעות עו"ד אסף ברם ובשמם של ד"ר אפרת איזנברג, פרופ' אלפרד וריטה ברוקשטיין, פרופ' אשרף בריק, פרופ' אמיר גת, פרופ' אורן כהן, פרופ' טל כרמון ופרופ' עופר מנור. בין הנמענים: אלטשולר שחם, אקסלנס, תמיר פישמן, אפסילון, מגדל שוקי הון וגופים מוסדיים רבים נוספים.

 

במכתב נטען כי במסגרת הצו המוסכם עליו חתם בנק לאומי, הודה הבנק שעובדיו הפעילו מיוזמתם, במכוון, במודע ומרצון, מערכת הלבנת הון בינלאומית שלמה שכל כולה נועדה לסייע ללקוחות האמריקאים להסתיר נכסים בחשבונות ולהתחמק מחיובי מס בארה"ב.

 

סניף בנק לאומי סניף בנק לאומי צילום: אוראל כהן

 

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

במכתב נטען כי לאור חומרתם של המעשים הפליליים והיקפה יוצא הדופן של הפרשה, ישנו חשש כבד ביותר לגבי מעורבותם בדבר של עובדים ונושאי משרה בדרגים גבוהים ביותר בבנק, וכי גם בצו המוסכם צוין במפורש כי ממצאי החקירה העלו שכמה מעובדיו הבכירים של הבנק ידעו היטב על המעשים הפסולים, אך במקום לדווח על כך להנהלה ולבעלי המניות, הם נתנו את ידם למעשים במודע, תוך שנמצאו ראיות מוצקות למעורבות ישירה של מנכ"ל בנק לאומי ארה"ב וראש מחלקת האכיפה הפנימית בבנק בתקופה הרלוונטית.

 

לפי טענת הפרופסורים, הקנסות שהוטלו על בנק לאומי, ישולמו בסופו של דבר מכיסם של בעלי המניות של הבנק, ועד כה לא ננקטו בידי הבנק או מי מטעמו אי אילו צעדים למיצוי ההליכים בשם הבנק ובעלי מניותיו מול אותם עובדים שלקחו חלק בפרשה. "חרף הממצאים החמורים שנזכרו לעיל, עד כה הבנק בחר לשאת על גבו את מלוא האחריות לתוצאות

המעשים האמורים, מבלי לעמוד על אחריותם האישית של כל אחד ואחד מהעובדים ונושאי המשרה הבכירים שנתנו ידם לפרשה".

 

במכתב נטען כי התנהלות ממושכת זו מצד נושאי המשרה בבנק מדיפה ריח חריף של ניגוד עניינים ומהווה פגיעה חמורה בבנק ובבעלי מניותיו: "לא ניתן לקבל מצב שבו לקוחותיכם – ציבור החוסכים והעמיתים בקופות הגמל, קרנסות הפנסיה וקרנות הנאמנות – ישאו במחיר מעשיהם של העובדים ונושאי המשרה שחטאו ופשעו בבנק לאומי, וישלמו מכיסם קנסות בסכומי עתק, רק על מנת לאפשר לאחראים למעשים ולמחדלים להתחמק מאחריותם על פי דין".

 

הפרופסורים טוענים כי "בתור גופים מוסדיים ובעלי מניות מהותיים בבנק לאומי – זוהי מבחינתכם שעת המבחן" והם דורשים כי תכונס לאלתר אסיפה כללית של בעלי המניות של הבנק ובה יועלו לדיון ולהצבעה נושאים שונים ובין היתר תביעה מיידית של הנזק שנגרם לבנק ובעלי מניותיו, מכל עובדיו ומנהלי הבנק שהיו מעורבים בפרשה, תביעה מיידית של הנזק שנגרם לבנק מכל היועצים החיצוניים שעבדו עבורו לרבות יועצים משפטיים ומינוי ועדה מקצועית בלתי תלויה על מנת למצות כל דרך אפשרית נוספת להקטנת הנזק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x