$
בארץ

חוק מוסר התשלומים ברשויות המקומיות עבר בקריאה ראשונה

החוק המכונה "חוק שוטף פלוס 30" אושר בוועדת הכלכלה; לחוק השפעה עצומה על קבלני פיתוח הנשכרים על ידי הרשויות ומתקשים להתנהל לאור מוסר תשלומים לקוי

דותן לוי 21:0701.12.14
הצעת החוק המכונה "שוטף פלוס 30" עברה היום בקריאה ראשונה בועדת הכלכלה. מטרת החוק היא לחייב רשויות מקומיות וחברות ממשלתיות לשלם לספקים בתוך לא יותר משלושים יום. החוק רלוונטי לאלפי חברות ברחבי הארץ הנשכרות למתן שירותים וחלקן נקלע לא פעם לקשיים בשל מוסר התשלומים הלקוי של הרשויות המקומיות אשר דוחה את התשלומים לנותני השירותים לא פעם לחודשים ארוכים וזאת למרות שהכסף מצוי בקופת הרשות.

 

לפי הצעות החוק של חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) ורוברט אילטוב (ישראל ביתינו) אשר מוזגו להצעה אחת, זמן התשלומים לנותני השירותים הנשכרים על ידי הרשויות המקומיות יוגבל ל-30 יום, זאת לעומת המצב הנוכחי שבו התשלומים מועברים לא פעם לאחר חודשים ארוכים מצב שגרם לקבלנים ונותני שירותים אחרים לקרוס כלכלית.

 

הצעת החוק עברה בקריאה טרומית בדצמבר 2013, וכעת בתום הדיונים בועדת הכלכלה בראשותו של ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, תעלה למליאת הכנסת לאישור בקריאה ראשונה, בשיתוף פעולה של סיעות הקואליציה והאופוזיציה.

 

בנייה ברשויות המקומיות. מוסר תשלומים משופר בנייה ברשויות המקומיות. מוסר תשלומים משופר צילום: אוראל כהן

 

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה היום בועדה: "זו פריצת דרך משמעותית לטובת עסקים קטנים ובינוניים ועצמאים, שספגו מהלומות קשות בדמות תשלומים שנדחו עד אין קץ. החוק יתקן מצב פסול בו המדינה והרשויות המקומיות משלמים חודשיים, שלושה ואפילו יותר אחרי ביצוע העסקה. שוטף פלוס תשעים, שוטף פלוס לך לחפש את החברים שלך. כשמדובר בספקים גדולים הם עוד יכולים לספוג את זה, גם אם בקושי, אבל כשמדובר בנותני שירותים קטנים ובינוניים, אנשים עובדים שנותנים את חלבם ואת דמם, הם נשארים בלי תגמול עבור העבודה שלהם. זה מוסר תשלומים קלוקל המחלחל לשאר חלקי המשק ולמגזר הפרטי. ההצבעה היום היא צעד משמעותי לטובת העסקים הקטנים והבינוניים ולטובת המשק כולו."

 

ח"כ רוברט אילטוב: "התקדמות החוק היא אמירה חשובה למשק ולעסקים קטנים ובינוניים, קביעת סדר במוסר התשלומים והזרמת כספים להנעת גלגלי המשק תוך סדר תקין במדינה מתוקנת. הצעת החוק תסדיר את מוסר התשלומים ותתן ודאות כלכלית למשק כולו".

 

סגן נשיא התאחדות בוני הארץ, אשר גרין מסר בתגובה לאישור וועדת הכלכלה לחוק מוסר התשלומים ברשויות המקומיות: "הכנסת בהובלת יו"ר וועדת הכלכלה ח"כ ברוורמן וחברי הכנסת רוברט אילטוב ושלי יחימוביץ, עשתה היום היסטוריה שמשמעותה, שינוי דיסקט בתחום הניהול הכלכלי של המגזר הציבורי. מדובר בהחלטה שתציל עשרות אלפי עסקים קטנים ובהם אלפי קבלנים המעסיקים עשרות אלפי עובדים, אשר בונים את התשתיות ואת מבני הציבור שמהם נהנים כל אזרחי ישראל. היא סללה את הדרך להבטחה שתושבי ישראל יהנו מענף בנייה ציבורי תחרותי ומוסדר. כשיעבור החוק בקריאה שניה ושלישית, בית הספר, גן הילדים, הכביש והמדרכה ברחוב שלכם יעלו פחות כסף ויהיו מוכנים תוך זמן קצר הרבה יותר לשביעות רצון מזמיני העבודה הציבוריים".

 

נציין, כי סקר כלל ארצי של מכון דיאלוג בשיתוף עם התאחדות בוני הארץ, שבחן את היקף האיחורי התשלומים ברשויות המוניצפאליות בשנתיים האחרונות מצא כי יותר מ-40 אחוזים מהרשויות והגופים הכלכליים המוניציפאליים מאחרים בתשלום בממוצע של שלושה חודשים ובכ-10 אחוזים מדובר באיחורים של מעל שנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x