$
בארץ

העליונות הטכנולוגית הולכת לאיבוד מול שליחים על חמורים

כוחות הביטחון הישראליים עומדים בפני אתגר מודיעיני ברצועת עזה, כאשר חמאס משתמש באמצעים פרימיטיביים כדי לתקשר בין ההנהגה לחוליות בשטח, ואף נעזר בשידורי הטלוויזיה והרדיו כדי להעביר מסרים. בישראל בונים על התרופפות המשמעת בארגון

אופיר דור 06:5111.08.14

ביום שישי האחרון בשמונה בבוקר, כמובטח, משך חמאס את ידיו מהפסקת האש וחזר לירות. הדיוק הזה מבטא את מה שבצה"ל יודעים לומר בוודאות - למרות הפגיעה הקשה שספג הארגון, הדרג הצבאי של חמאס מסוגל להעביר הודעות ללוחמים בשטח. בניגוד כמעט מוחלט לאירוע הזה, ביום שישי שקדם לכך, באירוע שנראה בשעות הראשונות כחטיפה של סגן הדר גולדין, חמאס דווקא התנער מהיכולת הזו ואמר שאיבד את הקשר עם חוליות השטח שלו.

מהי מידת השליטה שיש לזרוע הצבאית של חמאס בפעילי השטח וכיצד מתבצעת התקשורת עם הלוחמים? לדברי שלמה שפירא, ראש המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן ומומחה לנושאי מודיעין, לחמאס אין רשת תקשורת קווית המבוססת על סיבים אופטיים, כמו שיש לחיזבאללה.

 

עגלה וחמור בין ההריסות בעזה עגלה וחמור בין ההריסות בעזה צילום: רויטרס

 

"בניגוד לחיזבאללה בלבנון, חמאס צריך להעביר מסרים למרחקים קצרים יחסית וזה היתרון שלו", אומר שפירא. "המרחק בין בית החולים שיפא בעזה, שם נמצאת הנהגת חמאס, לבין הגבול עם ישראל הוא קילומטרים בודדים, ולכן שיטה נפוצה להעברת הודעות היא על ידי שליחים על אופנועים ואפילו על חמורים. חמאס אמנם לא הקים רשת עצמאית, שם יעדיפו תמיד את השימוש בתקשורת קווית להעברת הודעות ומסרים סודיים על פני שימוש בסלולריים".

 

דרך העברת המסרים הזו מציבה אתגר מודיעיני לכוחות הביטחון, מפני שדווקא כאן היתרונות הטכנולוגיים של ישראל לא תמיד יכולים לבוא לידי ביטוי מלא. ובכל זאת פעילות המודיעין והסיכול של ישראל מצליחה, כך לפי גורמים בכירים בצד הישראלי, לסכל פעילויות.

 

לדברי ד"ר בועז בן צור מבית הספר לאודר לממשל במרכז הבינתחומי, מומחה לטרור ומודיעין ולשעבר בכיר בשב"כ, כדי לעקוף את היכולות הטכנולוגיות של ישראל חלק מהמסרים של החמאס עוברים אפילו דרך הרדיו והטלוויזיה. לדבריו, "השדרנים ברדיו יקבלו טקסט שיש לו משמעות מוסווית כזו או אחרת, או שהם יתבקשו להשמיע שיר מסוים שנועד למשל לסמן לחולייה שיושבת בצפון הרצועה לירות שלושה מטחים של טילים לכיוון גוש דן".

 

בן צור מעריך שבסופו של דבר ארגון כמו חמאס לא יכול להסתיר את תוכניותיו ודרכי פעילותו לאורך זמן. "העוצמה של מערכת איסוף מודיעין כמו של ישראל היא כל כך גדולה, עד שאי אפשר להסתיר הרבה דברים לזמן ממושך", הוא אומר. "חמאס הוא כבר לא קבוצה של מאות פעילים אלא ארגון עם 15–20 אלף איש. תמיד יהיה מישהו שיפלוט משהו".

 

בן צור מתייחס גם לשאלה אם דבקותו של חמאס בדרכי העברת מסרים שנחשבות פרימיטיביות עשויה להיות מושפעת מהגילויים על היכולות של ארגוני מודיעין שנחשפו בפרשת סנודן.

 

"הדיווחים של סנודן ללא ספק פקחו עיניים לגבי היכולות הטכנולוגיות של המודיעין האמריקאי והבריטי, וההערכה היא שישראל לא רחוקה מהן ביכולות שלה. אולם עם הזמן המשמעת תמיד מתרופפת ובארגון גדול כמו חמאס אי אפשר לכפות משמעת טוטאלית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x