$
בארץ

צוק איתן

קרסה הפסקת האש בסג'עייה: חמאס חידש את הירי - מסוקי צה"ל השיבו אש

בעקבות תקיפה שהובילה לפחות ל-50 הרוגים, הסכים צה"ל לבקשת חמאס להפוגה הומניטרית של שעתיים ואח"כ האריך בשעתיים עד 17:30; סוכנויות זרות דיווחו על חידוש הירי תוך זמן קצר. צה"ל מקים בית חולים שדה לפלסטינים שיפעל מ-20:00 במחסום ארז. בישראל חוששים שהפוגה תנוצל לחטיפה. הפלסטינים: "בסג'עייה בוצע טבח"

ynet 17:0220.07.14

היום ה-13 במבצע צוק איתן : חמאס העביר לקראת הצהריים (יום א') בקשה לישראל להפסקת אש הומניטרית למשך שעתיים כדי לחלץ את הפצועים ולפחות 50 גופות ההרוגים באזור שכונת סג'עייה במזרח העיר.

  

 
הבקשה הועברה לישראל דרך הצלב האדום. בתחילה סירבה ישראל אך בהמשך אישר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, קיום הפוגה מ-13:30 למשך שעתיים ובסיום המועד הוארכה הפסקת האש בשעתיים נוספות (עד 17:30). מאז שעות הבוקר מפרסמים הפלסטינים תמונות קשות מאוד של הרוגים ופצועים, בהם גם ילדים, שנהרגו בלילה ובבוקר בתקיפות המסיביות של צה"ל.

 

אלא שפחות משעה לאחר הפסקת האש כבר פורסמו ברשתות ובסוכנויות זרות הודעות על חידוש הירי על ידי חמאס. צה"ל אישר שמסוקי קרב תקפו באופן ממוקד בתגובה לירי נשק קל ונ"ט על כוחות צה"ל.

 

מאז שעות הבוקר מפרסמים הפלסטינים תמונות קשות מאוד של הרוגים ופצועים, בהם גם ילדים, שנהרגו בלילה ובבוקר בתקיפות המסיביות של צה"ל. 

בחמאס הגיבו על אירועי הלילה ואמרו כי "הטבח בסג'עייה נגד האזרחים הוא פשע מלחמה שלא ישבור את רצון עמנו. ההתנגדות לא תרשה לאויב לדרוך על אדמת עזה".

 

דובר חמאס סאמי אבו זוהרי האשים את ישראל כי היא מנסה לפצות על הכישלון שלה במערכה מול הזרוע הצבאית בנקמה נגד אזרחים.

הירי לעבר ישראל נמשך הבוקר (א') - מהדרום, דרך גוש דן ועד השרון: שוב ושוב הופעלו אזעקות בערים וביישובים רבים, מעוטף עזה, דרך המועצה האזורית חוף אשקלון, אשקלון, יישובי הנגב, באר שבע ועד אזור רעננה והרצליה. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר באר שבע. שלוש רקטות נוספות שנורו לעבר העיר התפוצצו בשטחים פתוחים. קודם לכן נורו מטחים לעבר אזור עוטף עזה. לא ידוע על נפגעים.

החל מ-9:00 נשמעו אזעקות באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון. דווח על נפילה בין בתים ללא נפגעים, על יירוט באזור העיר ועל נפילה בשטחים פתוחים. באותה שעה נשמעו אזעקות באזור השרון, כולל רעננה, רמת השרון, הוד השרון, רשפון ועוד. לפחות חלק מהמטח הזה יורט, ורסיסים נפלו בצפון תל אביב, בין השאר ברחוב איינשטיין ובסמוך לאוניברסיטה. נגרם נזק לרכב ולא ידוע על נפגעים.

 

צה"ל מרחיב את פעילותו: למערכה בדרום הצטרפו הבוקר כוחות יבשה גדולים לפעילות ברצועת עזה. הרחבת המבצע נעשתה לאחר יום קשה ברצועה, שבמהלכו נהרגו ארבעה חיילי צה"ל בשורת תקריות. הכניסה הקרקעית של צה"ל לרצועת עזה הובילה לעלייה במספר המחבלים שחוסלו. מתחילת התמרון הקרקעי הרגו לוחמי החטיבות יותר מ-130 מחבלים, מתוכם יותר מ-60 הלילה. קודם לכן, נהרגו כ-80 מחבלים בתקיפות האוויריות. במהלך הקרבות הלילה נפצע מח"ט גולני, אלוף משנה ראסן עליאן, באורח קל עד בינוני.
 
חיילי צה"ל
חיילי צה"ל

 

בהפצצות צה"ל הלילה נהרגו לפי הפלסטינים ארבעה בני אדם. לפי הדיווח מעזה, נהרגו בהפגזה בסג'עיה בנו של בכיר חמאס חליל אל-הייה, בעבר יו"ר סיעת חמאס, אשתו של הבן וכן שני ילדים. לפי התושבים בעזה, ההפצצה הלילה הייתה הכבדה ביותר ב-13 ימי המבצע.

 

גורם צבאי בכיר מסר הבוקר כי 2,600 מטרות הותקפו מתחילת מבצע צוק איתן, ו-470 מפתיחת המבצע הקרקעי. "זה מספר שיעלה מאוד בשעות הקרובות בשל ריכוז מאמץ גדול בצפון הרצועה", הוסיף הבכיר ואמר כי צה"ל חשף 36 פירי מנהרות ו-14 מנהרות. "הכוחות שבשטח עושים מאמץ גדול להשמיד את המנהרות".

 

לפי הבכיר הצבאי, עשרות מחבלים נהרגו הלילה: "יש היתקלויות רבות הלילה עם נפגעים רבים. במנהרות מצאנו טילי RPG, חומרי נפץ, סמי הרדמה, אמצעי לחימה ממולכדים, מכשירי קשר ואפילו מיני-בונקרים המיועדים לתקיפה. באיזור נתיב העשרה מצאנו מנהרה משמעותית שמושמדת". 15 פלסטינים נעצרו בפעילות.

 

בהודעת צה"ל הלילה נאמר כי הוספת הכוחות יצאה לפועל בהמשך להחלטת הדרג המדיני ועל-פי התוכניות המבצעיות של צה"ל, והיא תימשך בהתאם להערכת מצב רציפה שמקיים המטה הכללי. "הכוחות הפועלים במבצע נמצאים ברמת מוכנות וכשירות גבוהה למשימתם לאחר תקופת אימונים מוגברת ותהליכי תכנון והיערכות יסודיים", נאמר בהודעה. מדובר צה"ל נמסר גם כי שלב זה מתבצע בהתאם לתכנון ובהמשך ליעדי המבצע שהושגו עד כה ועל מנת להביא להמשך פגיעה קשה בארגון הטרור חמאס ולמציאות ביטחונית טובה יותר".

 

במהלך הלילה, וגם לפני כניסת הכוחות הנוספים, ביצע צה"ל הרעשה כבדה במרכז הרצועה. באזור נחל עוז הפציצו אמש כוחות שריון וחיל האוויר מטרות רבות בהרעשה כבדה. כל זאת, על רקע הקרב על המנהרות - אתמול נמסר כי מאז כניסת צה"ל לשטח הרצועה נחשפו 34 פירי מנהרות טרור, וחמש מנהרות שנחפרו לשטח ישראל. במהלך כל יום האתמול לא פסק ירי הרקטות, על אף הפעילות הקרקעית ברצועה. בלילה נשמעו כמה אזעקות צבע אדום באזורים בעוטף עזה, חמש רקטות התפוצצו במועצה האזורית שדות נגב.

 

שני ההרוגים אמש רב סרן (מיל') אמוץ גרינברג וסמל אדר ברסנו שני ההרוגים אמש רב סרן (מיל') אמוץ גרינברג וסמל אדר ברסנו

 

בכיר בצה"ל קשר את המאבק על המנהרות לתקריות הקשות אתמול, כולל זו שבה נהרגו רב סרן (מיל') אמוץ גרינברג וסמל אדר ברסנו. באותו אירוע חדרה חוליית מחבלים לשטח ישראל באמצעות מנהרה, ופתחה באש לעבר כוח צה"ל. מחבל אחד נהרג והיתר נמלטו בחזרה לרצועה. לפנות בוקר הותר לפרסום כי בתקריות אחרות נספו שני לוחמים נוספים - סג"מ בר רהב וסמל בניה רובל. רהב נהרג מירי טיל נ"ט שפגע בכלי הנדסי שבו נסע ברצועת עזה, רובל נהרג בהיתקלות ברצועה, באירוע שבו נפצע קצין צה"ל באורח בינוני.

 

למרות שבצה"ל מבינים כי הטיפול במנהרות הפך לחלק מהותי במבצע, גם שם מודעים לכך שלא בטוח שיצליחו לנקות את הרצועה מהן עד תום המבצע. "ייתכן שנצא מהשטח וחלק מהמנהרות יישארו. אי אפשר להבטיח הצלחה של מאה אחוזים בנושא הזה". הטיפול במנהרות, שרבות מהן ממולכדות, מציב בעיה משמעותית בפני הכוחות - עבודה ממושכת וסטטית בשטח אויב, מה שחושף אותם לאש צלפים וירי טילי נ"ט.

 

גם בחמאס, לצד הניסיון לרשום הישג תודעתי שיעזור להם במשא ומתן, מקדישים את מלוא המאמצים לשימור חלקי לפחות של המנהרות כנכס אסטרטגי - כולל במחיר של משימות התאבדות, כמו במקרה של מחבל שיצא מפיר מנהרה כשלגופו חגורת נפץ ופוצץ עצמו ליד כוח הנדסי שפעל במקום עם דחפור D9. מחבל נוסף יצא מהפיר וירה טיל נ"ט לעבר הכוח. שני המחבלים נהרגו באירוע זה. "אנחנו מבינים מודיעינית שחמאס ינסה לחטוף ולמשוך חיילים פנימה למנהרות ולפגוע בהם, ולכן החיילים מתודרכים על כך", אומרים בצה"ל.

 

ברקע הדברים, נמשכים המאמצים הבינלאומיים להביא להפסקת אש בין ישראל לחמאס. אמש נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס ושוחח עם ראש ממשלת קנדה, לו סיפר לו על הטילים שנמצאו בבית הספר של האו"ם בעזה. "חמאס מסתיר רקטות בבתי ספר ויורה אותן לעבר בתי ספר", אמר. "חמאס משתמש באזרחים תמימים כמגן אנושי לפעילות הטרור שלהם. לכן, כשאזרחים נפגעים בשוגג חמאס הוא האחראי".

 

אבו מאזן ממשיך בינתיים בניסיון לקדם הפסקת האש. היום ייפגש נשיא הרשות הפלסטינית בדוחא עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, לאחר מכן מתוכננת לאבו מאזן פגישה עם ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל. "קטאר הציגה את הדרישות של חמאס לצרפת ולאו"ם, והשיחות יתמקדו בהמשך המשא ומתן על התנאים הללו", מסר גורם קטארי. במקביל, שוחח עבדאללה מלך סעודיה עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי ואמר לו כי הוא תומך ביוזמה המצרית להפסקת אש ברצועת עזה, "הפסקת אש שנועדה למנוע שפיכות דמים של חפים מפשע".

 

לאורך כל סוף השבוע, למרות הפעילות הקרקעית של כוחות צה"ל והמשך התקיפות של חיל האוויר, ירי הרקטות לעבר ישראל לא פסק. ליד דימונה, פגיעה ישירה בבית הביאה למותו של עודה אל-וודג' (32), בן הפזורה הבדואית. ארבעה מבני משפחתו נפצעו מאותה רקטה, כולל תינוקת בת שלושה חודשים שאושפזה בבית החולים סורוקה בבאר שבע במצב קשה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x