$
בארץ

צוק איתן

קצין וחייל נהרגו בחדירת מחבלים ממנהרה; חמאס שלח מתאבד לפוצץ דחפור

קצין המילואים הוא אמוץ גרינברג, חוקר בכיר ברשות ניירות ערך, ואדר ברסנו, חייל סדיר מנהריה. מחבלים שחדרו לישראל דרך מנהרת טרור במרכז הרצועה נתקלו בכוח צה"ל שהדף אותם ובחילופי האש נהרגו החיילים

כתבי ynet וכלכליסט 00:0420.07.14

שני חייל צה"ל נהרגו הבוקר (שבת) בחדירה נוספת של מחבלים מרצועת עזה לשטח ישראל דרך מנהרה - החדירה ליישוב סוכלה לבסוף. באירוע נהרגו חייל סדיר וקצין מילואים. ההרוגים הם רב-סרן (מיל') אמוץ גרינברג, בן 46 ואב לשלושה מהוד השרון, וסמל אדר ברסנו, בן 20 מנהריה. שני קציני שריון נפצעו בינוני באזור עין השלושה.

 

אמוץ גרינברג (45), שימש כחוקר בכיר ברשות ניירות ערך. גרינברג, תושב רמת השרון, היה ראש צוות במחלקת החקירות והמודיעין ברשות, והוא היה אחד החוקרים הוותיקים והמוערכים בה. הוא ניהל את תיק החקירה בפרשת הרצת האג"ח במליסרון והרצת המניות באי.די.בי. הוא הותיר אחריו שלושה ילדים.

 

מנהרה ברצועת עזה (ארכיון) מנהרה ברצועת עזה (ארכיון) צילום: אי פי אי

     

בנהריה, בני משפחתו וחבריו של אדר ברסנו קיבלו בהלם את הבשורה המרה. הוא הותיר אחריו הורים, אח בן 17 ואחות בת 13. אהוד קרייף, חבר של המשפחה, סיפר כי "מאז שנודע לנו אנחנו שבורים לרסיסים. אדר היה מלח הארץ, כולם אהבו אותו. היה לו חיוך מיוחד, כמו של ג'וקר. פשוט בחור טוב. לפני שהוא נכנס לעזה הוא היה כאן אצלנו לארוחת ערב. הוא אמר שהם באימון בדרום ולא יודע מה הולך להיות, אבל לא חשש". הוא הוסיף שאחותו היתה בת זוגו מגיל 15: "היא לא מסוגלת לדבר. יצאתי עכשיו מבית המשפחה, הם כולם בהלם, לא מאמינים. הוא היה גיבור, נתן את כולו לצבא. נקטף לנו פרח".

 

רס"ן (במיל') אמוץ גרינברג וסמל אדר ברסנו ז"ל רס"ן (במיל') אמוץ גרינברג וסמל אדר ברסנו ז"ל

   

מדובר צה"ל נמסר כי בשעות הבוקר סוכל ניסיון פיגוע בסמוך לגדר במרכז רצועת עזה. הפיגוע יועד ככל הנראה לפגיעה באחד היישובים הסמוכים. "מספר מחבלים חדרו לשטח מדינת ישראל דרך מנהרת טרור ופתחו באש מקלעים ובירי נגד טנקים לעבר כוח צה"ל במהלך סיור באזור", נמסר בהודעת דובר צה"ל. "הכוח השיב באש והדף את המחבלים לשטח רצועת עזה, מחבל אחד נהרג. כוחות צה"ל מבצעים סריקות במרחב". בהמשך הוסרה הכוננות ביישובים. ההרוגים נפגעו כשנסעו בג'יפ של מפקד חטיבת שריון 188 כחלק משיירה שכללה גם טנק. חייל הסדיר שימש נהג.

 

הרמטכ"ל בני גנץ עם בכירי צה"ל בקריה הרמטכ"ל בני גנץ עם בכירי צה"ל בקריה צילום: דובר צה"ל

 

היום ה-12 למבצע "צוק איתן" הפך לקרב על המנהרות: כוחות צה"ל העמיקו את פעילותם ברצועת עזה במטרה לחשוף ולהרוס כמה שיותר מנהרות של חמאס לפני שיסתיים המבצע - ובארגון עושים הכל במטרה להאט את הפעולות ולחבל בהן, גם במחיר של פעולות התקפיות נואשות ואף משימות התאבדות.

 

"אנחנו מרגישים שם עצבנות גדולה מאוד ותסכול רב", אמר הערב (שבת) גורם בכיר בצה"ל, "הפעילות מעוררת את התנועה במנהרות. בחמאס רוצים למצות אותן ומרגישים שאנחנו יושבים על משהו משמעותי". ברקע הדברים נמשכת ההרעשה הכבדה של צה"ל במרכז הרצועה בשעה שכוחות רבים נוספים נערכים לכניסה

 

ותו גורם הוסיף כי נכון לעכשיו, אחרי יומיים של פעילות קרקעית ברצועה, 13 מנהרות נמצאות בשלבי טיפול מתקדמים: "כל תמונת המצב עוסקת בהן כעת". הוא קשר את הדבר לתקריות הקשות היום, כולל זו שבה נהרגו רב סרן (מיל') אמוץ גרינברג וסמל אדר ברזנו. באותו אירוע חדרה חוליית מחבלים לשטח ישראל באמצעות מנהרה, ופתחה באש לעבר כוח צה"ל. מחבל אחד נהרג והיתר נמלטו בחזרה לרצועה. באירוע אחר, בתוך הרצועה, כוח של חטיבת הצנחנים נתקל במחבל שיצא מפיר מנהרה ופתח לעברם בירי. הם השיבו אש והרגו אותו.

 

למרות שבצה"ל מבינים כי הטיפול במנהרות הפך לחלק מהותי במבצע, גם שם מודעים לכך שלא בטוח שיצליחו לנקות את הרצועה מהן עד תום המבצע. "ייתכן שנצא מהשטח וחלק מהמנהרות יישארו. אי אפשר להבטיח הצלחה של מאה אחוזים בנושא הזה". הטיפול במנהרות, שרבות מהן ממולכדות, מציב בעיה משמעותית בפני הכוחות - עבודה ממושכת וסטטית בשטח אויב.

 

גם בחמאס, לצד הניסיון לרשום הישג תודעתי שיעזור להם במשא ומתן, מקדישים את מלוא המאמצים לשימור חלקי לפחות של המנהרות - כולל במחיר של משימות התאבדות, כמו במקרה של מחבל שיצא מפיר מנהרה כשלגופו חגורת נפץ ופוצץ עצמו ליד כוח הנדסי שפעל במקום עם דחפור D9. מחבל נוסף יצא מהפיר וירה טיל נ"ט לעבר הכוח. שני המחבלים נהרגו באירוע זה. "אנחנו מבינים מודיעינית שחמאס ינסה לחטוף ולמשוך חיילים פנימה למנהרות ולפגוע בהם, ולכן החיילים מתודרכים על כך"..

בטל שלח
    לכל התגובות
    x