$
בארץ

אריק שור: "סוף סוף, אחרי 88 שנה, יש לנו בעל בית אסטרטגי"

לדברי מנכ"ל תנובה, ברייט פוד שרכשה את תנובה מאייפקס, יכולה לתרום הרבה מבחינת רכש וטכנולוגיה. שור הביע תקווה כי מבטח שמיר ישארו בתנובה. איציק באדר, המייצג את הקיבוצים והמושבים: "תנובה תישאר הבית של האזרח הישראלי"

אורנה יפת 11:5822.05.14

"אני ממש מתרגש. זו הזדמנות אדירה לתנובה. סוף סוף אחרי 88 שנה יש לנו בעל בית אסטרטגי". כך אמר אריק שור, מנכ"ל תנובה, בשיחה עם "כלכליסט", ביום שלאחר רכישת השליטה בתנובה ע"י ברייט פוד הסינית, תמורת 8.6 מיליארד שקל.

 

"ברייט פוד יכולה לתרום הרבה מבחינת רכש וטכנולוגיה. השמיים הם הגבול. יש לחברה הזו רשת ריטייל שמוכרת בסכומי עתק בשנה". לדבריו, בסין אין חלב בכמות גבוהה ועיקר החלב הולך למוצרים טריים - חלב טרי ויוגרטים. "את הגבינות הקשות הסינים מייבאים מחו"ל והובטח לנו שלאחר העסקה תנובה תייצא את הגבינות הצהובות לסין. אנחנו בונים בתל יוסף מפעל חדש שיקום במחצית 2015 ובו ייוצרו גבינות צהובות, והתקווה שנוכל לייצא גבינה צהובה לחו"ל, ולפתח רפתות בסין יחד עם החקלאים".

 

בשלב זה מבטח שמיר המחזיקה ב-21% ממניות תנובה טרם החליטה אם להישאר בתנובה או לממש את אופציית ה-PUT למכירת מלוא אחזקותיה לברייט פוד. בהקשר זה אמר שור: "הלוואי שמבטח שמיר ישארו בתנובה. אני יותר מאשמח אם מאיר שמיר ומבטח ישארו בשליטה בתנובה".  

 

מאיר שמיר מאיר שמיר צילום: עמית שעל

 

שור לא מתרגש מהאמירות כאילו תנובה תהפוך לחברה שאינה ישראלית ומזכיר שגם אייפקס היא לא קרן ישראלית. "אם קרן ישראלית היתה עושה עסקה באנגליה ומרוויחה עליה, היא היתה משלמת במדינת המקור את המס. זה החוק. אבל במהלך השנים שאייפקס מחזיקה בתנובה, משנת 2008, שילמה החברה מס של מעל 910 מיליון שקל, כאשר לפני כן

שולם מס של 100 מיליון שקל בלבד.

 

"כל חומרי הגלם של תנובה הם מהחקלאות ישראלית. אני לא מייבא קורנפלקס כמו המתחרים שלי. אין חברה יותר ישראלית מתנובה. ואם הבעלות היא סינית, אז היא היתה קודם בריטית. יש לנו את החקלאים שהם בעלים שלנו ואין חברה יותר ישראלית מאיתנו. אני חושב שהעסקה היא מחמאה למשק הישראלי, לחקלאות ולתעשייה המקומית וזה הבעת אמון גדולה מצד החברה הסינית בכל הגורמים הללו".

 

שור, שמנהל את קבוצת תנובה זה 5 שנים, צפוי להישאר בתפקיד מנכ"ל החברה גם לאחר שהבעלות תעבור לברייט פוד. החברה הסינית הודיעה לשור כי היא מעוניינת בהמשך העסקתו.

 

"תנובה תישאר הבית של האזרח הישראלי"

 

איציק באדר, המייצג קיבוצים ומושבים המחזיקים בתנובה, מברך אף הוא על חתימת ההסכם ומבטיח כי תנובה תישאר חברה ישראלית. "גם עם הבעלות של אייפקס תנובה לא היתה בשליטה ישראלית. אבל הייצור יהיה במדינת ישראל, החיבור יהיה לחקלאים הישראלים, והמחויבות לעובדים בתנובה ולחקלאים ובראש וראשונה לצרכנים הישראלים, תישאר בעינה", אמר באדר בשיחה ל"כלכליסט". "אי אפשר לבסס תעשייה כזו בלי מחויבות ארוכה למדינת ישראל. תנובה תישאר הבית של האזרח הישראלי".

 

לדבריו, "תנובה היתה, היננה ותישאר, חברה ישראלית שכפופה לחוק ולרגולציה הישראלית, ותשלם מס הכנסה בישראל. יש לתנובה מחויבות ללקוחות ולספקים שלה. כעת עם החתימה על ההסכם נוצרה הזדמנות ששיתוף הפעולה בין תנובה הישראלית לברייט פוד הסינית יביא לערכים נוספים גם למשק הישראלי וגם לחקלאות הישראלית".

 

איציק באדר איציק באדר צילום: אלעד גרשגורן

 

באדר מייצג את הקיבוצים והמושבים המחזיקים 23% מתנובה. 18% מהקיבוצים תומכים בעיסקה בעוד היתר מתנגדים לה. "אנחנו נשארים בתנובה ויש לנו שורת הבנות עם ברייט פוד שלפי דעתי יביאו לעבודה טובה ומשותפת בין שני הצדדים", אמר באדר. "אנחנו מחזיקים 23% מתנובה ונמשיך להחזיק גם מחר בחברה, רק שמחר השווקים שלנו במקום אייפקס יהיו ברייט פוד. יצרנו תשתית עבודה שמאפשרת שיתוף פעולה ארוך טווח בינינו לבינם".

 

באדר התייחס גם לקיבוצים והמושבים המתנגדים לעיסקה, המיוצגים על ידי עורך הדין גדעון פישר, ואמר: "אנחנו אגודה שבה הרוב המוחלט של החברים בה תומך במכירה לסינים. העיסקה הזו פותחת אפיקים חדשים ומי שלא מתאים לו יכול לצאת לפני התנאים הקבועים בהסכם. המתנגדים לעיסקה יכולים לבחור אם להצטרף אליה או לא. אני מקווה שהם יבחרו להשאר איתנו בשותפות ארוכת הטווח עם הסינים".

 

בשיחות של "כלכליסט" עם באדר שנערכו בשבוע שעבר, אמר באדר "אנחנו עושים את הכל כדי שאם תהיה עיסקה השת"פ בינינו לבין הסינים יהיה הדדי והקול שלנו בניהול המשותף של תנובה בהמשך יהיה משמעותי וישמור הן על האינטרסים הכלכליים והם על האינטרסים של המשק הישראלי בכלל ומשק החלב בפרט. משיחות שלנו עם הסינים יש הבנה מלאה לדרישות שלנו. חלק מהתנאים לעיסקה זו המחויבות של תנובה לתכנון משק החלב ככל שהדבר תלוי בה".

 

באדר המשמש יו"ר גרנות עוזב בימים אלה את תפקידו. בקרב הקיבוצים המתנגדים לעיסקה, היה מי שאמר כי לבאדר, בן דודו של מאיר שמיר, יש הסכם שלאחר העיסקה הוא ימונה ליו"ר תנובה. על כך אמר באדר: "כרגע אני מוביל את הצד הקיבוצי בעיסקה עם הסינים ומה שיחליטו שולחיי (הקיבוצים) זה מה שיהיה. תנובה היא מקום שאנו רואים בו חשיבות רבה וככל שירצו את שרותיי אשמח להעניק אותם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x