$
בארץ

בנק ישראל יבנה בונקר חדש בעלות של 74 מיליון שקל

הבנק גם מתכנן שיפוץ לבניינו הקיים, שעלותו תהיה גבוהה בהרבה מזו שהציגה הנהלת הבנק לוועדת הכספים ותסתכם ביותר מרבע מיליארד שקל

אמנון אטד 08:3522.05.14

בנק ישראל מתכנן לבנות מבנה חדש שיוקם בצמוד למבנה הבנק הקיים בירושלים. בבניין החדש יפעלו המרכז הטכנולוגי ומרכז החירום של הבנק. בין היתר ימוקמו בו חדרי המחשב, חדרי השליטה ומרכז האנרגיה של בנק ישראל, והם ייבנו מתחת לאדמה. על פי התכנון הנוכחי של בנק ישראל, עלות הבנייה של המבנה הנוסף תסתכם בכ־74 מיליון שקל, והיא אמורה להתפרס על פני חמש שנים.

 

הצורך לשפר את המיגון של בנק ישראל התעורר על רקע תפיסת המיגון החדשה של פיקוד העורף, שהיא פועל יוצא של השינוי בסוג האיומים על מדינת ישראל ובראשו החשש מפני פגיעת טילים. התוכנית לבניית הבניין החדש אושרה כבר על ידי המועצה המינהלית של בנק ישראל, והיא גם מתאימה לתב"ע (תוכנית בניין עיר) החדשה של קריית הממשלה בירושלים.

 

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל צילום: עומר מסינגר

 

ביוזמת הנגיד הקודם, פרופ' סטנלי פישר, הקים הבנק כבר לפני כחמש שנים בונקר שליטה עמוק מתחת לבניין הבנק בירושלים. מדובר במערכת חדרים תת־קרקעית, שנועדה לאפשר להנהלת הבנק לתפקד גם במקרה חירום. כמו כן מפעיל הבנק אתר גיבוי חיצוני בגוש דן למערכת המחשוב שלו, שנועד לשמור על רצף העבודה של מערכות הבנק בזמן חירום.

 

בתוך כך נודע כי העלות האמיתית של השיפוץ הגדול שמתכנן בנק ישראל לבצע במבנה הראשי שלו בירושלים תהיה גדולה בהרבה מהסכום שפרסם הבנק בתוכנית העבודה שהגיש בחודש ינואר לוועדת הכספים של הכנסת. העלות הרשמית של השיפוץ שהציג אז הבנק הסתכמה בכ־177 מיליון שקל, לשיפוץ שמתוכנן להימשך כארבע שנים. אולם בפועל העלות הכוללת של השיפוץ תסתכם ביותר מרבע מיליארד שקל. הסיבה לכך היא שהסכום שבו נקבה הנהלת הבנק אינו כולל את העלויות העקיפות הכרוכות במימון שכירת משרדים חלופיים לחלק גדול מכ־700 עובדי הבנק במהלך תקופת השיפוץ הארוכה. לאחרונה אישרה המועצה המנהלית של הבנק לצורך המעבר לדיור חלופי וחזרה למבנה הבנק סכום של 85.1 מיליון שקל.

 

מבנק ישראל נמסר: "נוכח הערכת הסיכונים העדכנית של רשות החירום הלאומית, כדי להבטיח את יציבות המערכת הפיננסית בעתות חירום ועל פי הנחיית גופי הגנת העורף, הוחלט על הקמת מערך טכנולוגי ממוגן".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x