$
בארץ

באוצר שבים ומבטיחים: לא תהיה העלאת מסים בתקציב 2015

במשרד האוצר טוענים כי הפער בין התחייבויות הממשלה לבין תקרת התקציב יעמוד על 15-10 מיליארד שקל ולא 18 מיליארד שקל כפי שמעריכים בנק ישראל

עמרי מילמן 20:0920.05.14

בסקירה הפיסקלית החצי שנתית שפרסם אתמול בנק ישראל, הוא הדגיש כי היקף הגזירות, קיצוצים תקציביים ותוספת מסים, שיהיה על הממשלה להטיל על הציבור בתקציב השנה הבאה, יסתכם בסכום גדול במיוחד של כ-18 מיליארד שקל. גורמים באוצר טוענים הערב בתגובה, כי הפער בין התחייבויות הממשלה לבין תקרת התקציב יההי נמוך יותר - ויעמוד על 15-10 מיליארד שקל.

 

יחד עם הערכות אלה אומרים גורמים בסביבתו של שר האוצר יאיר לפיד, כי למרות הצהרות בנק ישראל על הצורך בעלאת המסים בהיקף של כ-11 מיליארד שקל - לא תהיה כל העלאת מסים.

 

יאיר לפיד וקרנית פלוג (ארכיון) יאיר לפיד וקרנית פלוג (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

משרד האוצר טרם סיים את מלאכת חישוב העלויות לקראת תקציב 2015. כבר בשלב זה, מסבירים באוצר, ניתן לומר כי גם משרד הביטחון ייאלץ לעשות התאמות בתקציבו כלפי מטה. "על משרד הביטחון להיכנס לאלונקה יחד עם שאר המשרדים שכן אם לא יעשה זאת, הפגיעה במשרדים החברתיים תהא גדולה", מסבירים באוצר.

 

מודל שונה - מספרים שונים

 

הערכות משרד האוצר מבוססות על מודל שונה מזה של בנק ישראל וכאמור מגיעות לסכומים נמוכים משמעותית. באוצר לא מסבירים את מקור הפער הצפוי בהערכות ונמנעים מלהשוות או להסביר את נתוני הבנק.

 

הבחירה שלא להעלות מסים משאירה למשרד האוצר שתי אפשרויות - לקצץ בהוצאות הממשלה בהיקף של החריגה שתמצא, או להגדיל את הגירעון, שאמור לרדת ב-2015 ל-2.5% מ-2.75%. לכל בחירה יהיו עלויות - בין אם ריבית על החוב שתושת בעתיד, שזו האפשרות הפחות מועדפת על בנק ישראל, ובין אם קיצוץ בהוצאות שנרגיש כבר עכשיו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x