$
משפט

קרטל הלחם: המאפיות דוידוביץ', ברמן ואלומות הודו בעריכת הסדר כובל

על פי הודעה שמסרו המאפיות לבית המשפט, הן סיכמו על הפסקת מבצעים מיוחדים על לחמים שבפיקוח במוקדי אוכלוסייה חרדית, וכן שלא "תנוצל" הפסקת המבצעים לניסיונות חדירה של המתחרות

תומר גנון 16:3422.01.14

בעל השליטה ומנכ"ל המאפיות דוידוביץ ואלומות, יהושע דוידוביץ', מנהל השיווק של המאפייה, מרק קינן, מנכ"ל מאפיית ברמן, יהודה שניידמן והמאפיות עצמן, הודיעו היום (ד') לבית המשפט המחוזי בירושלים על כוונתם להודות בעריכת הסדר כובל בפרשת קרטל הלחם.

עם זאת, הם כפרו בדרישת רשות ההגבלים להרשיע אותם בביצוע העבירות בנסיבות מחמירות, וזאת משום שלטענתם ההסדר לא פגע בתחרות והיה נקודתי ומצומצם. עו"ד איריס ניב-סבאג, המייצגת את קבוצת דוידוביץ' אמרה בדיון כי "זה לא הקרטל החמור כפי שהוצג בתחילה". השופט עודד שחם נתן לצדדים זמן לדון ביניהם לעניין נסיבות העבירה וקבע את הדיון לחודש הבא. יצוין כי העונש על עבירת הסדר כובל הוא עד שלוש שנות מאסר, ואילו על הסדר כובל בנסיבות מחמירות - עד חמש שנות מאסר.

 

מאפיית ברמן מאפיית ברמן צילום: עטא עוויסאת

 

על פי ההודעות ששיגרו הנאשמים לבית המשפט, ב-2010 נפגשו הנאשמים ירון אנג'ל (מנכ"ל המאפיות אנג'ל ואורנים), יהודה שניידמן (מנכ"ל לחם ברמן), ישעיהו דוידוביץ' (מנכ"ל מאפיית דוידוביץ') ויוחנן אהרונסון (מנכ"ל מאפייה מרחבית קריית שמונה) במשרד עורכי הדין פישר, בכר, חן, וול אוריון ושות' בתל אביב.

 

על פי ההודעה, בפגישה זו הוסכם כי המאפיות שבניהולן יפעלו להפסקת מבצעים מיוחדים שניתנו ללקוחות ספציפיים באזורים ממוקדים באוכלוסייה החרדית, בלחמים מסוג לחם אחיד פרוס וחלה רגילה הנמכרים בקבוצות. כתוצאה מכך הוסכם גם כי לא 'תנוצל' הפסקת המבצעים לניסיונות חדירה של מאפייה אחת ללקוחות שבאותו מועד מאפייה מתחרה סיפקה להם מוצרים ("ההסדר").

 

מנכ"ל מאפיית ברמן, יהודה שניידמן. כפר בדרישת רשות ההגבלים להרשעה בנסיבות מחמירות מנכ"ל מאפיית ברמן, יהודה שניידמן. כפר בדרישת רשות ההגבלים להרשעה בנסיבות מחמירות צילום: שאול גולן

 

"הצדדים להסדר ונציגים נוספים של המאפיות קיימו מגעים שונים", נכתב בהודעה, "ובכלל זה שיחות טלפון ופגישות משותפות בהרכבי משתתפים שונים ביחס ליישום ההסדר ולמחלוקות שהתעוררו אגב יישום ההסדר. במסגרת זו, בשלושה תאריכים שונים נפגש מנהל השיווק של דוידוביץ' עם נאשמים ממאפיית אנג'ל בתחנת הדלק דור אלון בכביש 6".

 

בהודעה ששיגרו הנאשמים לבית המשפט הם מבקשים לסייג כי "ההסכמה שפורטה לעיל לגבי הפסקת המבצעים המיוחדים לא יושמה בפועל על ידי הנאשמים, אלא במספר מצומצם של מינימרקטים ומכולות עד מחצית מאי 2010. בכל מקרה, המחירים שבהם נמכרו מוצרי הלחם שבפיקוח היו נמוכים משמעותית מהמחיר המרבי שנקבע בצו הפיקוח. ההסכמה שפורטה לעיל לגבי הפסקת ניסיונות החדירה, יושמה בפועל במספר מצומצם של מינימרקטים, ישיבות ומכולות במקומות ספציפיים עד לסוף חודש אפריל 2010".

 

לאור הדברים טענו הנאשמים בהודעה כי "הצדדים להסדר לא קיבלו פטור מהסדר כובל. "במעשים המתוארים לעיל היו הנאשמים צדדים להסדר לפיו הגבילו עצמן המאפיות דוידוביץ' ואלומות באופן העלול להפחית את התחרות בעסקים בינן לבין הצדדים האחרים להסדר, או חלק מהם. ההסדר כלל כבילות כמפורט לעיל. זאת מבלי לקבל אישור, היתר זמני או פטור, ומבלי שהכבילות שבהסדר היו פטורות בהתאם לפטור סוג".

 

עו"ד אסף מוזס, סגן היועץ המשפטי ברשות ההגבלים העסקיים, אמר בדיון כי "הייתי רוצה לקחת זמן לשקול את העניין. עוד לפני ההרשעה אנחנו עומדים על כך שהמעשים בוצעו בנסיבות מחמירות".

 

קבוצת דוידוביץ מיוצגת על ידי באמצעות עוה״ד איריס ניב סבאג, גל הררי גולדמן ואלון ביכלר; יהודה שניידרמן, מנכ״ל ברמן, מיוצג על ידי עו״ד ירון קוסטליץ; מאפיית ברמן מיוצגת על ידי עו״ד תמר תורג׳מן; רשות ההגבלים מיוצגת על ידי עו"ד אסף מוזס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x