$
בארץ

דיויד גילה: "תיק שופרסל - בין החמורים שבהם טיפלנו"

הממונה על הגבלים עסקיים התבטא לראשונה בסוף השבוע על הרשעתו של אפי רוזנהויז בפרשת שופרסל, שבה הופעלו לחצים על ספקים כדי שיעצרו מבצעים ברשת המתחרה מגה

תומר גנון 07:1512.01.14

שופרסל, קמעונאי גדול השפיע על ספקים להפסיק מבצעים אצל קמעונאי מתחרה. זה סוג של הסדר אנכי מהיותר חמורים שהרשות הגישה כתב אישום בגינו", כך אמר ביום חמישי האחרון הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה, בהרצאה שנשא במכון אלי הורביץ לניהול אסטרטגי בבניין רקנאטי שבפקולטה לניהול של אוניברסיטת תל־אביב.

  

מה דעתך על מניית שופרסל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

זוהי התבטאות ראשונה של גילה על הכרעת הדין בפרשת שופרסל, שבמסגרתה הורשעו הרשת, מנכ"לה לשעבר אפי רוזנהויז וסמנכ"ל הסחר לשעבר אלי גידור, בכך שהפעילו לחצים על ספקים כמו אסם, שטראוס, קוקה־קולה וויסוצקי, כדי שיעצרו מבצעים ברשת המתחרה מגה.

 

על פי הכרעת הדין שניתנה לפני שלושה שבועות, רוזנהויז איים על הספקים והורה לגידור להפסיק לרכוש מהם מוצרים שונים, כדי שיבטלו הנחות על מוצרים במגה, שמכרה אותם במחיר נמוך יותר מאשר בשופרסל. מעשים אלה הובילו להרשעת רוזנהויז וגידור בשתי עבירות של הפרת תנאי המיזוג בין שופרסל לרשת קלאבמרקט שקרסה, בארבע עבירות של ניסיון לעשיית הסדרים כובלים (קרטל) ובעבירה אחת של אחריות מנהלים.

 

אפי רוזנהויז אפי רוזנהויז צילום: מיקי נועם אלון

 

בהרצאתו התייחס גילה גם לתיק החקירה נגד סטימצקי והמנכ"לית שלה, איריס בראל, שמחכה שהמחלקה המשפטית ברשות תכריע אם להגיש בו כתב אישום, לאחר שכבר לפני שנה נקבע שימוע בנושא.

 

 

"בסטימצקי זו התנהגות של בלעדיות במבצעים", אמר גילה. "התיק הזה נחקר אבל עדיין פתוח. החשד הוא שהקמעונאי אמר לספקים שהם יעשו מבצע רק אצלו, ולא אצל המתחרה".

 

על פי החשדות, בחודשים נובמבר 2010 ויולי 2011, בדומה למה שהתרחש בפרשת שופרסל, דרשה סטימצקי ממו"לים שונים בלעדיות במבצעים - כלומר שספקים שישתתפו במבצעים אצלה לא ישתתפו במבצעים בחנויות ספרים אחרות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x