$
בארץ

בנק ישראל רומז: הצעד של לפיד יקשה על עמידה ביעד הגירעון ל-2015

לדברי בנק ישראל, "ההחלטה ללוות את ביטול העלאת מס ההכנסה בהתאמה של תקרת ההוצאה ב-2014, כך שהשפעת המהלך כולו על הגירעון הינה ניטרלית, היא ראויה"

אמנון אטד 11:2226.11.13

בנק ישראל הגיב הבוקר (ג') באופן רשמי על הצעדים התקציביים שעליהם הודיע אמש שר האוצר יאיר לפיד, שבמרכזם ההחלטה לבטל את ההעלאה המתוכננת של שיעורי מס הכנסה.  

בהודעת בנק ישראל נאמר כי "הוא רואה חשיבות רבה בשמירה על יעד הגירעון שנקבע לתקציב 2014, 3% מהתוצר. לכן, ההחלטה ללוות את הביטול של העלאת מס ההכנסה על יחידים בהתאמה של תקרת ההוצאה בשנת 2014, כך שהשפעת המהלך כולו על הגירעון הינה ניטרלית, היא ראויה".

 

הנגידה, ד"ר קרנית פלוג הנגידה, ד"ר קרנית פלוג צילום: אוראל כהן

בהודעתו, מציין עוד בנק ישראל כי הגירעון התקציבי צריך להמשיך ולרדת בשנים הבאות, כפי שמשתקף ביעדים שאימצה הממשלה לשנים 2015 ואילך. לדבריו, הצעדים עליהם הוחלט אמש מעצימים את האתגר של עמידה ביעד הגירעון של 2.5 אחוזי תוצר כפי שנקבע לשנת 2015. "עמידה ביעד זה", מבהירים אנשי בנק ישראל, "תחייב צעדי מדיניות בהיקף ניכר, היות ועלות התוכניות עליהן החליטה הממשלה כבר גדולה מרמת הוצאות שתאפשר עמידה

ביעד".

 

ההחלטה של לפיד קשורה קשורה בהעלאה של כל מדרגות המס בצורה מדורגת שבין 1% במדרגות המס הנמוכות ל- 2% במדרגות העליונות, שאמורה הייתה להיכנס לתוקף ב- 1 בינואר 2014.

 

הסכום שנגרע מקופת המדינה כתוצאה ממהלך זה מסתכם בכ- 3.3 מיליארד שקל בשנה, ולכן הודיע לפיד כי גם בצד ההוצאות בתקציב 2014 יופחת סכום זהה, וזאת כדי לא להגדיל את הגירעון בתקציב המדינה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x