בארץ

האינפלציה הצפויה ירדה לשפל חדש של 1.6%

זאת למרות מדד אוקטובר שעלה בהפתעה. הערכות: בנק ישראל יותיר את ריבית דצמבר ללא שינוי - ברמה של 1%

אמנון אטד 11:5118.11.13

למרות המדד הלא צפוי והגבוה-יחסית שנרשם בחודש אוקטובר (0.3%), ירדה האינפלציה הצפויה במשק בשלושת הימים שעברו מאז פרסום המדד ב-0.2%, לנקודת שפל חדשה של 1.6%. אינפלציה צפויה נמוכה מזו נרשמה במשק רק בחודש אפריל 2009, בעיצומו של המשבר הכלכלי העולמי. את האינפלציה הצפויה, שהיא אחד המשתנים החשובים ביותר בשיקולי מדיניות הריבית של בנק ישראל, מחשב בנק ישראל כממוצע של ההערכות שמפרסמים האנליסטים השונים במשק.

 

מהנתונים החודשיים שמפרסם היום (ב') בנק ישראל מתברר עוד כי על פי שיטת החישוב הנוספת של הבנק, זו של הפרשי התשואות בשוק אגרות החוב הממשלתיות, האינפלציה הצפויה אף נמוכה יותר ומסתכמת ב-1.5% בלבד, וכי היא שומרת על רמה זו כבר שלושה חודשים רצופים. יחד עם זאת, נתון זה נחשב למעט בעייתי ולהרבה פחות אמין, והוועדה המוניטרית של בנק ישראל נוטה לייחס לו חשיבות מועטה יחסית במהלך דיוני הריבית החודשיים.

 

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג צילום: אוראל כהן

 

מדד חודש אוקטובר שפרסמה הלמ"ס בסוף השבוע שעבר עלה כאמור ב-0.3%, בעיקר בשל סיבות עונתיות, והעלה גם את האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור (מדד אוקטובר 2013 לעומת מדד אוקטובר 2012), המסתכמת כעת ב-1.8% לעומת 1.3% בחודש שעבר. אולם גם לאחר עלייה זו, האינפלציה בפועל נמוכה עדיין ממרכז תחום יעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (3%-1%).

 

סביבת האינפלציה, הלוקחת בחשבון גם את האינפלציה הצפויה וגם את האינפלציה בפועל, מאפשרת לבנק ישראל לבצע הפחתת ריבית נוספת, כדי לתמוך בפעילות הריאלית במשק שמראה לאחרונה סימני חולשה. אולם ההערכה היא שהוועדה המוניטרית של הבנק תחליט ביום שני הקרוב להשאיר את הריבית לחודש דצמבר ללא שינוי, ברמה של 1%, וזאת מחשש לחידוש העליות במחירי הדירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x