$
בארץ

הלמ"ס: הגירעון המסחרי הצטמצם, אך גם יצוא ההייטק

הגירעון המסחרי ירד בספטמבר האחרון ל-4.2 מיליארד שקל, בין היתר בשל התחזקות השקל מול המטבעות הזרים שעלולה לפגוע בתעשיינים. יצוא ההייטק ירד ביולי-ספטמבר ב-12% בחישוב שנתי

מיקי פלד 14:0413.10.13

הגירעון המסחרי של ישראל ירד בספטמבר האחרון ל-4.2 מיליארד שקל, בהמשך לירידה בו שנרשמה בחודשיים שלפני כן, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו היום (א'). מינואר עד ספטמבר הגירעון בסחר, כלומר ללא יצוא ויבוא של שירותים, עמד על 40.7 מיליארד שקל.

 

על פניו, ירידה בגירעון המסחרי היא נתון חיובי למשק, אך הסיבות לכך עשויות להתברר בעייתיות. סיבה אחת שכזו היא התחזקות השקל אל מול רוב המטבעות הזרים. ההתחזקות נרשמה אל מול הדולר ואל מול היורו והין, ובכך הורידה את הערך שמקבלים היצואנים עבור כל דולר או יורו שהם מכניסים ומוזילה את המחיר שמשלמים היבואנים במטבעות אלו. המשך מגמה שכזו עשויה לפגוע בתעשייה הישראלית, המסתמכת לא מעט על ההכנסות מיצוא.

 

יצוא ההייטק רושם ירידה דו-ספרתית, רבעון שני ברציפות יצוא ההייטק רושם ירידה דו-ספרתית, רבעון שני ברציפות צילום|: SHUTEERSTOCK

 

סך הכל בספטמבר הסתכם יבוא הסחורות ב-19.1 מיליארד שקל והיצוא ב-14.9 מיליארד שקל. בחודשים יולי-ספטמבר עלה היבוא ב-11.4% (בחישוב שנתי) לעומת הרבעון הקודם והיצוא ירד ב-17.4%. התמונה המשלימה של הירידה יכולה להיות זו של הירידה ביבוא חומרי גלם לתעשייה, שירדו ברבעון השלישי של השנה בשיעור של 4.3% (גם כן השיעור הוא בחישוב שנתי), בהמשך לירידה של 6% ברבעון השני.

 

כאשר מסתכלים ברזולוציה על ענף ההייטק, שמהווה את ענף היצוא המשמעותי ביותר עם כ-42% מהיצוא התעשייתי של ישראל, רואים תמונה לא חיובית. יצוא הסחורות של ענף זה ירד ביולי-ספטמבר בכ-12% בחישוב שנתי, בהמשך לירידה של 30.7% באפריל-יוני 2013. הירידה הדרמטית ביותר נרשמה ביצוא רכיבים ולוחות אלקטרוניים שירד ב-31.2%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x