$
בארץ

שוקי ויטה זוכה מעבירה אחת של הפרת אמונים אך לא מההרשעות בעניין צ'רנוי וגאידמק

ביהמ"ש העליון זיכה את ויטה באחת מתוך שלש עבירות בהן הורשע בנוגע ליחסיו עם לקוחותיו של עו"ד יעקב ויינרוט בעת שכיהן כסמנכ"ל רשות המסים. מאסרו יקוצר בחודש אחד

הדר קנה 11:5019.06.13

בית המשפט העליון זיכה מעבירה אחת את שוקי ויטה בכיר לשעבר ברשות המסים, שהורשע בשלוש עבירות הפרת אמונים. הרכב השופטים כלל את המשנה לנשיאה מרים נאור, יורם דנציגר ונעם סולברג. ההרכב קבע כי ויטה, שהורשע בעברות של הפרת אמונים בגין יחסיו עם עו"ד יעקב ויינרוט ולקוחותו, יזוכה בעבירה בענייניו של היהלומן דן גרטלר, אך ההרשעות בנוגע להתנהלותו מול אנשי העסקים ארקדי גאידמק ומיאל צ'רנוי תישאר על כנה. כמו כן, קבע ההרכב כי רכיב המאסר בפועל שבעונשו יועמד על 5 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות, כששאר רכיבי העונש ישארו על כנם.

כזכור, ויטה הורשע על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב, בביצוע 3 עבירות של הפרת אמונים, בנימוק כי כעובד ציבור היה נתון בניגוד עניינים כשטיפל בלקוחותיו של עו"ד יעקב וינרוט. עוד הורשע ויטה כי חתם על הסכמי מס עם הנישומים מיכאל צ'רנוי, ארקדי גאידמק ודן גרטלר כשהוא מצוי במצב 'ברור, עוצמתי, חוזר ונשנה, של ניגוד עניינים', למרות שזה ייצג אותו בענייניו האישיים. "אף שניגוד העניינים עמד לנגד עיניו, עצם אותן, לא הרחיק את עצמו מטיפול בנישומים של וינרוט, ולא הטיל על עובדיו לבדוק נתונים", נקבע. "ויטה פגע באינטרסים מוגנים בעצם פעולותיו כפקיד שומה גוש דן, ופגע פגיעה בפעילות התקינה של המינהל הציבורי, לא כל שכן התנהגות חוזרת ונשנית".

 

על ויטה נגזרו 6 חודשי עבודות שירות, 8 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 40 אלף שקל. בתחילת 2012 ערער שוקי ויטה על הרשעתו ועל גזר הדין החמור, לטענתו, שהוטל עליו.

 

 

שוקי ויטה. השופטת נאור: "התנהלותו של ויטה במסגרת תיקי המס של צ'רנוי וגאידמק פגעה פגיעה מהותית בטוהר המידות, תקינות המינהל ואמון הציבור." שוקי ויטה. השופטת נאור: "התנהלותו של ויטה במסגרת תיקי המס של צ'רנוי וגאידמק פגעה פגיעה מהותית בטוהר המידות, תקינות המינהל ואמון הציבור." צילום: אלכס קולומויסקי

 

בערעור טען כי הרשעתו אינה מוצדקת, מכיוון שההרשעה מתייחסת לאירועים משנת 2003 - בתקופה שבה הנורמה המשפטית המקובלת בשירות המדינה בכלל וברשות המסים בפרט, הייתה כי קשר רגיל עם מייצגים אינו מוביל למצב של ניגוד עניינים.

 

לטענתו של ויטה הוא לא היה מעורב בתיקי שומה הקשורים לוינרוט ולמשפחתו - זאת מאחר ורו"ח זאב פלדמן, ולא עו"ד וינרוט הוא שפנה אליו וניהל את המשא ומתן המיסוי מול ויטה. הוא טוען כי הפגין שיקול דעת מקצועי ללא רבב בעריכת הסכמי המס עם לקוחות וינרוט.

 

עוד הוא טוען כי לא היה נתון בניגוד עניינים ברור ועוצמתי מול וינרוט, ולראייה הוא מסביר כי ביצע פעולות שנגדו את האינטרסים של לקוחות וינרוט. כך למשל, סירב להגיע להסכם על כלל נכסיו של גאידמק למרות שזו הייתה אחת מתוכניותיו של וינרוט לגבי גאידמק.

 

הרכב השופטים שכלל את המשנה לנשיאה מרים נאור, יורם דנציגר ונעם סולברג קבע כי ויטה יזוכה בגין ההסכם בענייניו של היהלומן דן גרטלר ותישאר הרשעתו בעניין צ'רנוי וגאידמק.

 

השופטת נאור שעמדה בראש ההרכב כותבת: "התנהלותו של ויטה במסגרת תיקי המס של צ'רנוי וגאידמק פגעה פגיעה מהותית בטוהר המידות, תקינות המינהל ואמון הציבור. על כן, אציע לחברי לזכות את המערער מחמת הספק מעבירה אחת של מרמה והפרת אמונים בגין ההסכם בעניין גרטלר, ולהותיר על כנן את שתי ההרשעות הנותרות בגין הטיפול בהסכמים של צ'רנוי ושל גאידמק".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x