שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עמיר פרץ: "יש לשמור על עתודות הגז כנכס לאומי"

לדברי יחימוביץ' הזרמת הגז תוביל להוזלה דרמטית של מחירי החשמל ליחידים ולתעשייה, אך רק אם לא נאפשר ל"ברוני הגז" למכור אותו ברחבי העולם

חן פונדק וליאור גוטמן 18:5702.04.13

בדיון פנימי שערך היום השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, עם בכירי המשרד, בירך פרץ את יצחק תשובה על הזרמת הגז ממאגר תמר,  אך הכין את הקרקע למאבק המתחדש על מסקנות ועדת צמח. הוא אמר כי יש לשמור על עתודות הגז כנכס לאומי וכחלק מפעילות המשק לטווח הארוך.

 

"בוודאי תרומה כלכלית חשובה מאד של היזמים בראשות תשובה ומפנה חשוב הן מבחינה כלכלית והן מבחינה סביבתית", אמר פרץ, אך סייג כי כל עוד "לא ברור לחלוטין מה יהיו היקפי הגז הריאליים בשדה לוויתן, אסור להגיע למצב בו מחד ישראל תייצא גז ומצד שני בתוך זמן קצר יחסר גז למשק הישראלי״.

המשרד להגנת הסביבה דן על כך שלאחר פרסום דו"ח ועדת צמח, התברר כי חלק מהמאגרים עליהם התבסס הדו"ח מכילים הרבה פחות גז ממה ששיערו מלכתחילה. פרץ אמר בדיון כי "יש לעשות הכל כדי לשמור על הגז הטבעי כחלק מפעילות לאומית ארוכת טווח שבה המשק הישראלי יעבור בהדרגה לשימוש בגז טבעי בכל התחומים. מעבר זה יביא להוזלת עלויות בפעילות הכלכלית של התעשייה הישראלית, יביא להורדת מחירי המוצרים במדינת ישראל וכמו כן להוזלת יוקר המחייה המשפחתי".

 

אסדת קידוח של מאגר תמר אסדת קידוח של מאגר תמר צילום: אלבטרוס

 

פרץ אמר את הדברים במקביל לחברתו למפלגה לשעבר, יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ'. בהודעה לתקשורת ובפייסבוק כתבה יחימוביץ' כי "יש סיבה טובה לשמחה על הגז שהחל לזרום ממאגר תמר" אך כי "אבהיר בעדינות שתשובה לא ברא את הגז הטבעי שעל פני הארץ".

 

הדברים נאמרו בהתייחסות לאיחולים להם זכה תשובה בסוף השבוע האחרון בהתייחס לנושא הגעת הגז ממאגר תמר לחופי ישראל. יחימוביץ' מזכירה את מאבקי חברת דלק שבשליטת תשובה במסקנות ועדת ששינסקי להטלת מיסוי חדש על חברות הגז ואמרה ש"תשובה נלחם באופן מגונה ואגרסיבי יותר מעשור כדי למנוע מהמדינה ומהישראלים ליהנות באופן הוגן מרווחי האוצר הזה ששייך לכולנו".

 

עוד הוסיפה כי "תשובה עשה לא מזמן תספורת של מליארד וחצי שקל על החסכונות שלכם והוא ממשיך לנסות לקחת מאתנו מה ששייך לנו". לדברי יחימוביץ', הזרמת הגז תוביל ל"הוזלה דרמטית של מחירי החשמל ליחידים ולתעשייה, פיתוח תעשיות שלמות המבוססות על גז טבעי ותוצריו, פיתוח ויישום של תחבורה נקייה לסביבה".

 

יחימוביץ' סייגה כי "כל זה יקרה אם נשכיל לשמור אצלנו את האוצר הזה, לפני שנאפשר לברוני הגז למכור אותו ברחבי העולם". עוד הוסיפה כי אסור לממשלה לאשר בלי דיון ציבורי את מסקנות ועדת צמח על יצוא הגז, כיוון ש"הועדה התבססה על הנחות מאוד בעייתיות כשהחליטה להשאיר גז למשק הישראלי לשימוש מצומצם ל-25 השנים הקרובות בלבד", מה גם ש"חברי הועדה פשוט נכנעו לאינטרסים וללחצים של בעלי ההון".

 

מדלק אנרגיה סרבו להגיב. מקורבים לחברה הביעו תמיהה שלקח ליחימוביץ שלושה ימים להגיב להזרמת הגז כיוון שבדרך כלל היא מוציאה הודעות נגד תשובה באופן מיידי.

 

הודעות הפרלמנטרים מגיעה אחרי פגישות ודיונים עם "הפורום הישראלי לאנרגיה". מנכ"לית הפורום, יעל כהן-פארן, אמרה כי "לא ייתכן שההחלטה הכלכלית החשובה ביותר שתתקבל בקדנציה הקרובה של הכנסת, החלטה גורלית יותר מדיוני התקציב, הגירעון או השוויון בנטל, שתשפיע על עתידה של מדינת ישראל לעשרות שנים קדימה ובהיקפים של מאות מיליארדי שקלים, תתקבל כסעיף בתוך החלטת ממשלה, מבלי שמתקיים עליה דיון ציבורי שקוף ומקיף ובזמן שנראה שחלק מהשרים כלל אינם מודעים להשלכותיה ואינם מביעים עמדותיהם בציבור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x