$
בארץ

מס על פיקדונות בקפריסין? מכה פוטנציאלית לחברות ישראליות שפועלות באי

עו"ד יניב שקל המתמחה במיסוי חוץ: "אם פתאום תחליט קפריסין למסות גם חברות זה יהיה מאוד קיצוני. המשמעות היא שמשקיעים זרים יברחו"

הדר קנה 07:1419.03.13

קפריסין אמנם טרם אישרה את ההוראה לתשלום מס על פיקדונות, אך אם המיסוי יחול על חברות ולא רק על יחידים הדבר עשוי להיות קריטי עבור חברות בבעלות ישראלים. בקפריסין פועלות חברות רבות בבעלות ישראלית, שנפתחו בשל מדיניות המיסוי הנוחה באי.

 

 

 

"אם פתאום תחליט קפריסין למסות גם חברות זה יהיה מאוד קיצוני. המשמעות היא שמשקיעים זרים יברחו בהמוניהם מהמדינה, שכן המערכת משדרת שהיא אינה מסוגלת להגן על משקיעים", אומר עו"ד יניב שקל המתמחה במיסוי חוץ. "מהלך כזה יכול להוביל להתמוטטות המערכת הבנקאית שם".

 

למרות סערת הרוחות העולמית בשל הנעשה בקפריסין, הרגולטורים בישראל הפגינו אתמול אדישות קלה. "כלכליסט" ניסה להבין מכמה רגולטורים מה יהיו המשמעויות של מיסוי הפיקדונות על חברות ישראליות שפועלות באי, אך לא קיבל תשובות ברורות מאף גורם.

 

 

תור לכספומט בקפריסין תור לכספומט בקפריסין צילום: איי פי

 

בתחילה פנינו למשרד התמ"ת להבין מה אומרת הצעת החוק, אך שם הפנו אותנו לקבלת תשובות במשרד האוצר. באוצר גם כן לא ידעו להסביר את הכוונה המדויקת של הממשלה הקפריסאית וענו "אנחנו נלמד את ההחלטה לכשתתקבל".

במקביל פנה "כלכליסט" גם לרשות ני"ע, שסירבו לענות האם פנו לחברות הציבוריות שפועלות בקפריסין ודרשו מהן לפרסם גילוי ביחס להשפעות של חילוץ הבנקים על ידי חילוט חלק מהפיקדונות.

 

החוק הקפריסאי קובע כי לא מוטל מס רווח הון על חברות הנשלטות בידי זרים, והן גם פטורות ממס רווח הון על מכירת מניות של חברות זרות אחרות בקפריסין.

 

"המדינה משדרת חוסר יציבות"

 

עו"ד שי מויאל מהמחלקה למיסוי בינלאומי בפירמת רואי החשבון פאהן־קנה הסביר ל"כלכליסט": "בקפריסין ישנן חברות־בנות רבות של חברות גדולות המשמשות כחברת אחזקות לפעילותן בחו"ל. חברות ישראליות נמשכות לקפריסין בגלל מדיניות המס שלה. מאחר שקפריסין היא חלק מהאיחוד האירופי, החברות הפועלות בה פטורות ממס בעת חלוקת דיבידנד בכל מדינות האיחוד".

 

לדבריו, מסיבות אלה כלל לא בטוח שהחוק יצליח לעבור. גם עו"ד מויאל סבור כי הטלת מס על פיקדונות עשויה למוטט את המערכת הפיננסית הקפריסאית. "זוהי מדינה שעיקר היצוא שלה הוא שירותים פיננסיים", הוא אומר. "המשמעות היא שחברות ויחידים יוציאו משם את כספם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך - המדינה משדרת חוסר יציבות, ולכן הם גם יימנעו מלהשקיע בה בעתיד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x