שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מיסוי

בשורה לתעשייה המקומית: ועדת הכספים אישרה היטל היצף של 7.5% על סוליות גומי

ההחלטה התקבלה בעקבות תלונה כי יבוא במחירים זולים מדרום אפריקה פוגע במפעלים מקומיים לחידוש צמיגים למשאיות ואוטובוסים

הדר קנה 15:4404.03.13

ועדת הכספים החליטה לאשר הטלת היטל היצף בגובה של 7.5% באופן מיידי למשך שנתיים על יבוא סוליות גומי מדרום אפריקה, המשמשות כחומר גלם לחידוש צמיגים. במקור המליצו שר האוצר יובל שטייניץ ושר התמ"ת שלום שמחון לקבוע את ההיטל בגובה של 10% והשיעור שנקבע הוא פשרה.

 

היטל היצף הינו היטל (מס) המוטל על מוצרים מיובאים בהיצף (היצף מתקיים כאשר מחיר המכירה ליצוא של הטובין נמוך ממחיר המכירה של טובין זהים או דומים במכירה בשוק המקומי של מדינת המקור) וזאת במקרה שהיבוא עלול לגרום לנזק ממשי לתעשייה המקומית של מוצרים זהים או דומים.

 

ההחלטה על ההיטל התקבלה בעקבות תלונה של מפעל תעשיות גומי מקיבוץ עין שמר, המספק חומרי גלם לחידוש צמיגים לאוטובוסים ומשאיות. לפני כשנתיים החל יבוא מדרום אפריקה במחירים זולים. המפעלים טענו כי היבוא, שגרם לירידת מחירים בענף, העמיד בסכנה את מקומות עבודתם של עשרות עובדים יהודים וערבים המועסקים במפעל.

 

שמחון החליט בספטמבר 2012 בתוקף סמכותו להטיל היטל היצף בשיעור של 10% על יבוא סוליות מגומי מדרום אפריקה וזאת לאחר שקיבל את המלצות הוועדה המייעצת לעניין היטל היצף והיטל משווה שניתנו בהתאם לחוק ובהתבסס על ממצאי חקירת הממונה על היטלי סחר.

 

שר התמ"ת שלום שמחון. המליץ על היטל של 10% שר התמ"ת שלום שמחון. המליץ על היטל של 10% צילום: אריאל בשור

  

משם העביר שמחון הצו לאישור ועדת הכספים של הכנסת ב-10 באוקטובר. ישיבה בנושא התקיימה כשבועיים אחר כך, אך בישיבה לא התקבלה החלטה האם לאשר או לדחות את הצו שבנדון. כעת כאמור ועדת הכספים החליטה לאשרו.

 

"החלטה חשובה"

 

אודי אורנשטיין, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אמר: "מדובר בהחלטה חשובה שתסייע בהגנה על התעשייה המקומית ושמירה על מקומות עבודה. השיעור שנקבע הוא נמוך מהנדרש, אך מדובר בתקדים ובמידה ותופעת ההיצף תמשך נפעל להעלאת גובה ההיטל.

 

"אם מדינת ישראל רוצה לשמור על התעשייה המקומית ושלא נחזור להיות עם של סוחרים ובנקאים, עליה לדעת מתי להתייצב ולהגן על התעשייה ממי שמאיים עליה. זהו מקרה שגם שוחרי הכלכלה החופשית מצדיקים התערבות. אם היבואנים יצליחו במאמציהם למוטט את היצרנים הישראלים, הם יוכלו לאחר מכן לעשות בשוק כרצונם ולהכתיב מחירים גבוהים ואיש לא יוכל להחזיר את הגלגל לאחור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x