$
משפט

עונש חריג של 10 חודשי מאסר בפועל לעובד שהורשע בתרמית בני"ע

ביהמ"ש גזר על אמיר ברונפלד גם קנס של 150 אלף שקל. הוא הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של תרמית בניירות ערך, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים בתאגיד

זוהר שחר לוי 13:5526.02.13
בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ג') עונש של 10 חודשי מאסר בפועל וקנס של 150 אלף שקל על אמיר ברונפלד, עובד בכיר לשעבר בחברת החיתום של הבנק הבינלאומי, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של תרמית בניירות ערך, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים בתאגיד.

על פי כתב האישום שהוגש בדצמבר האחרון למחלקה הכלכלית של בית המשפט המחוזי בתל אביב, ברונפלד, שהיה מנהל ההנפקות בחברת החיתום, היה בעל הרשאה לפעול בחשבון הנוסטרו של החברה. בין השנים 2008-2009, כך נטען, ביצע ברונפלד 22 עסקאות מתואמות בין חשבונו הפרטי לחשבון החברה. לפי האישום, ברונפלד ניצל את מעמדו בחברה, את נגישותו לחשבון ואת חופש הפעולה שניתן לו מכוח תפקידו לשם הפקת רווחים לזכותו, תוך ניצול שיטת המסחר בבורסה.

 

השופט כבוב. לולא היה מדובר בעסקת טיעון, היה מחמיר אף יותר בעונשו של ברונפלד השופט כבוב. לולא היה מדובר בעסקת טיעון, היה מחמיר אף יותר בעונשו של ברונפלד צילום: דמיטרי שבצ'נקו

 

במסגרת הסדר טיעון, הורשע ברונפלד ב-22 עבירות של השפעה בדרכי תרמית על תנודת השער של ניירות ערך, בעבירת קבלת דבר במרמה ובעבירה של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, זאת על פי הודאתו. הפרקליטות עתרה להטיל על ברונפלד ענישה ראויה בנסיבות העניין שיאזן בין חומרת העבירות לבין נסיבותיו האישיות. כך ציינה בא כוח התביעה, עו"ד שירי גפני. היא הוסיפה כי מדובר בפגיעה במשקיעים בפוטנציה. יחד עם זאת, ציינה התביעה את העובדה שאין מדובר בעבירות מתוחכמות וכי הנאשם ביצע את הפעילות מול חשבונו הפרטי ולא גרר אחרים למעשים הפסולים וכן את העובדה כי הודה באופן מיידי במיוחס לו.

 

"השפעה ודרכי תרמית על המסחר בבורסה מהווה פגיעה בשוק ניירות ערך", כתב השופט חאלד כבוב בגזר הדין, "עבירות תרמית שנועדו להשפיע על שער נייר הערך מתוך עניין אישי של הנאשם, כדי להפיק רווח אישי על חשבון לקוחות או על חשבון הציבור, או תוך פגיעה באמון שניתן לנאשם על ידי מעבידו ותוך פגיעה באמון ציבור המשקיעים ובשקיפות הפעילים המקצועיים בשוק זה – כל אלה הינם בגדר תופעה חמורה שפגיעתה עלולה להיות בנכונות הציבור להמשיך ולהשקיע בשוק ההון, וחובת בית המשפט להכביד ידו על מבצעי העבירות שפוגעים בערכים אלה".

 

בגזר הדין מציין השופט כבוב כי לולא היה מדובר בעסקת טיעון, היה מחמיר אף יותר בעונשו של ברונפלד וקובע מתחם ענישה שבין שנתיים לארבע שנות מאסר בפועל. "זאת", הוסיף, "נוכח ההשלכה הרוחבית הדרמטית שיש לעבירות מהסוג שביצע הנאשם על האמינות שמיחס הציבור לשוק ההון ולבעלי המקצוע הפועלים בו. ללא אמון הציבור, לא יכול להתקיים שוק הון יעיל ומשוכלל המקדם את המשק".

 

אולם, כך לפי גזר הדין, במקרה זה ולאור העובדה שברונפלד הודה מיד בעל מעשיו, נטל אחריות והביע חרטה עמוקה וכן לאור נסיבות חייו והעובדה שגזר על עצמו הרחקה מתחום הפעילות בשוק ההון, הסכים בית המשפט לקבל את הסדר הטיעון. משכך, נגזרו על ברונפלד 10 חודשי מאסר בפועל, קנס כספי של 150 אלף שקל ושנת מאסר על תנאי.

 

באי כוחו של אמיר ברונפלד, עורכי הדין שמעון דולן ושריג דמארי, ממשרד דולן דמארי מתתיהו, מסרו: "אנו מכבדים את החלטת כב' השופט כבוב לאשר את הסדר הטיעון הראוי אליו הגיעו הצדדים לאחר מו"מ ממושך. מדובר בעונש כבד, הגם שהוא חריג ביחס למגמת ההחמרה בענישה בתחום. ההקלה מוצדקת בנסיבות העניין, כפי שהשתכנעו גם נציגי הרשות לניירות ערך וכפי שפסק בית המשפט הנכבד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x