$
משפט

בלעדי לכלכליסט

המירוץ להתמחות רו"ח יחל רק בשנה ג'

מועצת רואי החשבון תמליץ למשרד המשפטים על מהפכה בניהול ההתמחויות בענף: משרדי רו"ח יוכלו לגייס מתמחים רק לקראת סוף לימודיהם, והסטודנטים יוכלו לבחור להתמחות במספר רב יותר של מפעלים ומוסדות ציבור

הדר קנה 08:2821.02.13

מועצת רואי החשבון החליטה להעביר לשר המשפטים המלצה לערוך תיקון בתקנות רואי החשבון בנוגע להסדרה של הראיונות ולקבלה של סטודנטים לראיית חשבון לתקופת ההתמחות שלהם ובאשר למקומות הרשאים לקבל מתמחים במקצוע.

 

במועצת רואי החשבון מסבירים שהסדרת ההתמחות נועדה ליצור מועד אחיד לקבלת מתמחים, בדומה להסדר שנקבע לאחרונה בכללים של לשכת עורכי הדין.

 

ד"ר הדס גלנדר, מיוזמי ההמלצות ד"ר הדס גלנדר, מיוזמי ההמלצות

 

בוחרים מתמחים בלי נתונים אקדמיים

 

באוגוסט 2010 חתם שר המשפטים היוצא יעקב נאמן על תיקון החוק שלפיו משרדי עורכי הדין לא יורשו לראיין מועמדים להתמחות לפני חודש מרץ בשנת הלימודים השלישית שלהם.

 

כיום ענף ראיית החשבון אינו מוסדר, והמשרדים מתחילים בגיוס מתמחים כבר בשנה הראשונה ללימודיהם, מה שמקשה על המשרדים לעמוד על היכולות של כל סטודנט, והסטודנטים עצמם מתבקשים להחליט על התמחות עוד בטרם הצליחו לברר מהו התחום שמעניין אותם בלימודים.

 

ד"ר הדס גלנדר, ראש המחלקה לחשבונאות במכללה למינהל, שיזמה את הפנייה הראשונית לשר המשפטים, אמרה ל"כלכליסט" כי "הפנייה לסטודנטים בשנה א' נבעה מרצון המשרדים לקלוט את הסטודנטים הטובים בשלב ראשוני בגלל התחרות ביניהם.

 

ד"ר גיא רוטקופף, יו"ר מועצת רואי החשבון ד"ר גיא רוטקופף, יו"ר מועצת רואי החשבון צילום: עמית שעל

 

"למשרדי ראיית החשבון אין נתונים אקדמיים בשלב זה, ולכן הם שוכרים מכוני אבחון שיעזרו להם לאתר מתמחים מתאימים. ההסדרה המוצעת שתקבע שאפשר לבחור סטודנטים רק בשנה השלישית לא נועדה לסייע רק למשרדים אלא גם לסטודנטים, שבשנה ג' יותר מגובשים מבחינת שאיפותיהם במקצוע".

 

אם יאשר שר המשפטים את ההצעה של מועצת רואי החשבון, ההסדרה תחול על מועמדים להתמחות שהחלו את לימודיהם האקדמיים בשנת הלימודים שלאחר אישור התקנות.

 

בנוסף להסדרה של גיוס המתמחים, מועצת רואי החשבון בוחנת בימים אלו בקשות של מפעלים עסקיים ומוסדות ציבור להכרה בהם כמקום התמחות. היום יכולים סטודנטים לראיית חשבון להתמחות במספר מוגבל של מפעלים ומוסדות ציבור ובדרך כלל רק כשנה אחת מתוך השנתיים הדרושות להתמחות.

 

הצורך להרחיב את היריעה ולהכיר בעוד מקומות ככאלה שניתן להתמחות בהם נוצר בגלל פער של כ־600 סטודנטים בשנה בין מסיימי התואר לבין מספר המקומות הפנויים להתמחות.

 

"לאפשר לסטאז'רים לצמוח בחברות"

 

לדברי גלנדר, "בשנתיים האחרונות רואים כי מכל המוסדות המלמדים חשבונאות יוצאים כ־1,700 סטודנטים בשנה בעוד שבשוק ניתן לקלוט כ־1,100 סטודנטים בלבד. הרעיון הוא ליצור עוד מקומות התמחות בחברות שיש שבהן מחלקות חשבונאות גדולות. זה יתרום גם לחברות ויאפשר לסטאז'רים לצמוח בתוך החברה".

 

יו"ר מועצת רו"ח ומנכ"ל משרד המשפטים ד"ר גיא רוטקופף מוסיף כי "מועצת רואי החשבון מקיימת כדבר שבשגרה דיונים מעמיקים לשם שמירה על רמת המקצוע ועל רמתם של הבאים בשעריו, ולהבטחה של שירות איכותי לנזקקים לשירותיהם של רואי החשבון. המועצה גם פועלת להגברת האיכות של ההתמחות במקצוע, הן מבחינת מועדי ההתמחות והן מבחינת מקומות ההתמחות. במסגרת זו נבחנת התאמה של ההסדר בקליטת מתמחים לזה שהוחל לאחרונה במקצוע עריכת הדין. אני משוכנע שמאמצים אלה של המועצה ימשיכו לשאת פירות ויגשימו את יעדיה, כקבוע בחוק".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x