שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ראשונה להיכנס: לבני תנהל המו"מ המדיני ותהיה שרת המשפטים

הקואליציה מתחילה להירקם: יו"ר התנועה סיכמה עם הליכוד-ביתנו כי תשמש כשרת המשפטים בממשלתו השלישית של נתניהו ותהיה אחראית על המו"מ המדיני. עמיר פרץ, מספר 3 ברשימת התנועה, יכהן ככל הנראה כשר להגנת הסביבה

יובל קרני, כתב ynet ו"ידיעות אחרונות" 20:2919.02.13

דווקא מי שהבטיחה כי "לא תהיה עלה תאנה בממשלת ימין-חרדים" היא הראשונה להצטרף לממשלת נתניהו. התנועה של ציפי לבני חתמה היום (ג') על הסכם קואליציוני עם הליכוד-ביתנו, לפיו לבני תכהן כשרת המשפטים ואף תעמוד בראש צוות המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים. חבר נוסף בסיעה, ככל הנראה עמיר פרץ ובסבירות נמוכה יותר עמרם מצנע, ישמש השר להגנת הסביבה.

 

ראש הממשלה ולבני פירסמו בשעה 20:00 בכנסת הודעה קצרה על הצטרפותה של התנועה לקואליציה המתהווה. במסגרת ההסכם הוחלט עוד כי לבני תהיה חברה בקבינט המדיני-ביטחוני המצומצם. היא תנהל את המו"מ המדיני בכפוף לראש הממשלה, ונוסחי ההסכמים עם הפלסטינים יובאו לאישור הממשלה.

 

בתקופה האחרונה התקיימו בין לבני ונתניהו שורה של מפגשים אישיים שנועדו בין היתר לחזק את הקשר ביניהם ואת יחסי האמון. אביגדור ליברמן היה מעודכן במגעים בין השניים, אולם החתימה על ההסכם נעשתה ללא ידיעת חברי סיעת התנועה וגם לא חיים רמון, המקורב פוליטית ללבני.

 

על-פי ההסכם, לאחר כינון הממשלה יוקם צוות שרים לעניין תהליך השלום בראשות נתניהו ובהשתתפות שר הביטחון, שר החוץ ושרת המשפטים, שתוסמך כנושאת והנותנת עם הפלסטינים. "שרת המשפטים תתאם עם ראש הממשלה כאחראי-על וכמתווה המדיניות את המהלכים המוצעים על-ידה ותדווח לו באופן שוטף וקבוע על כל ההתפתחויות", נכתב במסמך.

 

"אם יושג הסכם הוא יובא להכרעת הממשלה והכנסת, ואם יהיה בכך צורך על פי דין, למשאל עם". עוד צוין במסמך כי שני הצדדים יקדמו חוק להגברת השוויון בנטל וכן יפעלו לביצוע תיקונים חקיקתיים בשיטת הממשל. עוד תחומי פעילות שהוזכרו בהסכם: הטיפול במצב הדיור, הורדת יוקר המחיה, חיזוק שלטון החוק בישראל ומאבק בגילויי גזענות על כלל צורותיה.

 

הסכם נתניהו-לבני נחתם בזמן שראש הממשלה מנסה לפרק את הברית בין יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לבין יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. לאחר שמפלגתה קיבלה רק 6 מנדטים בבחירות האחרונות, שינתה לבני כיוון והצהירה שאינה שוללת כניסה לממשלה גם בלי מפלגות נוספות מגוש השמאל-מרכז. "אני לא מוכנה לשלול מראש ישיבה בקואליציה מסוימת בראשות בנימין נתניהו, ובתנאי שאנחנו נוביל את התהליך המדיני, כפי שהתחייבנו במהלך קמפיין הבחירות", אמרה לבני לפני שבועיים.

 

"התנועה הייתה המפלגה היחידה בבחירות האלו שהניפה את הדגל המדיני, ולכן השאלה אם ניכנס לממשלה או לא תיבחן רק בעניין התהליך המדיני", היא הוסיפה אז. יש לציין כי לפני הבחירות הצהירו נתניהו וגם השר הממונה על ההסברה גלעד ארדן כי ללבני לא יהיה שום תפקיד מדיני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x