$
בארץ

הלמ"ס מעדכנת את סל המדד: משקלו של סעיף הדיור גדל

משקלו של סעיף הדיור יגדל כבר במדד ינואר שיתפרסם בסוף השבוע הקרוב ל-25.2% - בכך הוא מקבע את מעמדו כבעל המשקל הגדול ביותר בסל הצריכה הממוצע. לעומתו, סעיפי החינוך, הירקות והפירות וההלבשה וההנעלה יירדו

אמנון אטד 13:5210.02.13

הלמ"ס עדכנה היום (א') את הרכב "סל" מדד המחירים לצרכן וקבעה את המשקלות החדשות של 10 קבוצות התצרוכת העיקריות שמהן הוא מורכב.

 

עדכון משקלות המצרכים והשירותים המרכיבים את סל מדד המחירים לצרכן מתבצע פעם בשנתיים, בהתאם לממצאי סקר הוצאות משקי הבית השנתי שעורכת הלמ"ס.

 

הרכב המדד החדש ייכנס לתוקף כבר במדד חודש ינואר שתפרסם הלמ"ס בסוף השבוע והוא מסתמך על תוצאות סקר ההוצאות לשנים 2010 ו-2011.

 

דירה למכירה. כל הרכיבים בסעיף הדיור התעדכנו מעלה דירה למכירה. כל הרכיבים בסעיף הדיור התעדכנו מעלה צילום: גדי קבלו

 

השינוי המרכזי בסל המדד הוא הגדלת משקלו של סעיף הדיור מ-24.4% ל- 25.2%. זאת לאחר שלפני שנתיים הוגדל כבר משקלו של סעיף זה מ-20.7%. בכך מקבע למעשה סעיף הדיור את מעמדו כבעל המשקל הגבוה ביותר בסל הצריכה הממוצע.

 

כל רכיבי הסעיף עלו

 

בחינת העדכונים שבוצעו בסעיפי המשנה של סעיף הדיור מראה כי משקלו של סעיף "שירותי דיור בבעלות הדיירים", המודד למעשה את השינויים בחוזי השכירות החדשים, עודכן כלפי מעלה מ-18.9% ל-19.4%. משקל סעיף שכר הדירה, המודד את השינויים בחוזי השכירות המתחדשים, הועלה מ-4.7% ל-4.9% ואילו משקלן של הוצאות הדיור האחרות, כמו ביטוח הדירה, רישום הדירה בטאבו ושכר הטרחה לעורך דין ולמתווך, נותר ללא שינוי, ברמה של 0.8%. משקל סעיף אחזקת הדירה עלה מ-9.5% ל-9.7% ומשקל סעיף ריהוט וציוד לבית עלה מ-3.5% ל-3.7%.

 

משקלו של הסעיף השני בגודלו במדד המחירים, סעיף תחבורה ותקשורת, גדל בשיעור מתון, מ-20.5% ל-20.6%.

 

כנגד עליות אלה, עדכנה הלמ"ס כלפי מטה את המשקלות של כמה סעיפי תצרוכת עיקריים אחרים: משקל הסעיף חינוך, תרבות ובידור ירד מ-12.5% ל-11.7%, המשקל של סעיף ירקות ופירות ירד מ-3.2% ל-2.9%, משקל הסעיף הלבשה והנעלה ירד מ-3.1% ל-3% ומשקל הסעיף שונות ירד מ-4.3% ל-4.2%. משקלו של סעיף המזון, ללא פירות וירקות, נותר ללא שינוי ברמה של 13.6% וגם במשקל סעיף הבריאות לא חל שינוי, ברמה של 5.2%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x