שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נחשף בכלכליסט

בצעד חריג - מבקר המדינה מתערב במחירי החלב

יוסף שפירא תובע כי שרים יעכבו את חתימתם על צווי ההתייקרות הצפויה של מוצרי החלב שבפיקוח; המבקר מוחה על כך שהשרים יאפשר האמרת מחירים, מבלי לדון בחוות הדעת שפרסם אשר חשפה ליקויים קשים בתפקודם של שרי האוצר, התמ"ת והחקלאות שהובילו לעליה תלולה במחירי המזון ומוצרי החלב

תומר אביטל 15:2909.10.12
מבקר המדינה יוסף שפירא מתערב במחירי החלב. כפי שנחשף ב"כלכליסט" המבקר החליט בצעד חריג לפנות לממשלה ולתבוע כי השרים יעכבו את חתימתם על צווי ההתייקרות הצפויה של מוצרי החלב שבפיקוח.

 

שפירא קיים היום ישיבה מיוחדת במשרדו, נוכח הכוונה להעלות את מחירי המזון ומחירי החלב ומוצריו, בה מחה על כך שהשרים יאפשרו את האמרת המחירים, אף כי רק חודש מוקדם יותר הוא פרסם חוות דעת מיוחדת שחשפה ליקויים קשים בתפקודם של משרד האוצר; משרד התמ"ת ומשרד החקלאות, שבעטיים עלו בשנים האחרונות מחירי המזון ומחירי מוצרי החלב עליה תלולה.

 

יוסף שפירא, מבקר המדינה יוסף שפירא, מבקר המדינה צילום: עומר מסינגר

 

במכתב ששוגר לפני זמן קצר לשרים נכתב בין היתר כי "יהיה זה נכון אם שרי הממשלה הנוגעים בדבר, ובהם שר האוצר, שר התמ"ת ושרת החקלאות המכותבים למכתב זה ולא יפעלו למימוש העלאות המחירים המתוכננות או לביצוע צעדים משמעותיים אחרים עד לקיומם של דיון ובחינה מעמיקה של חוות הדעת וממצאיה".

 

במכתב - שמוען גם ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה - ביקש שפירא גם להקדים את מועד הדיון בדוח בוועדה לביקורת המדינה שתוכנן לסוף אוקטובר. המבקר הדגיש כי "הצורך בדיון כאמור מתחזק גם נוכח זאת שבחוות הדעת צוין כי יש למצוא את הדרך להבטיח שבתהליך קבלת ההחלטות יובא בחשבון גם האינטרס של ציבור הצרכנים, בין באמצעות שיתוף נציגיהם בתהליך ובין בדרך אחרת, וזאת על מנת להגביר את אמון הציבור במהלכי הממשלה ואת מעורבותו בהם".

 

לדבריו "חלק מהמחויבות הבסיסית של המדינה לאזרחיה הוא חובתה לספק לכל אזרח ביטחון תזונתי. לדאבון הלב, קיימת כיום בישראל אוכלוסייה לא מעטה המתקשה להתקיים בכבוד, והיא הנפגעת הראשית של העלאות מחירים מסוג זה". בסיום המכתב, שצפוי להקשות על שר האוצר יובל שטייניץ לאשר את העלאות המחירים, ציין המבקר כי "שיקולים אלה מחייבים בחינה מעמיקה שבעתיים של הליקויים שהועלו בחוות הדעת בטרם קבלת ההחלטות".

 

בערב חג הסוכות הודיע משרד החקלאות על עלייה של 9.4% במחיר המטרה של החלב - המחיר המובטח לרפתנים על החלב שהם מייצרים. בעקבות צעד זה, צפויה להתכנס ועדת המחירים, שבה חברים נציגי משרד האוצר והחקלאות, כדי לדון בבקשת המחלבות לייקר את מוצרי החלב שנמצאים תחת פיקוח ממשלתי. ועדת המחירים צפויה להמליץ להעלות ב־5% את מחיר המוצרים המפוקחים הכוללים חמאה, חלב בשקית ובקרטון, אשל, גיל וגבינת עמק וגלבוע. בכדי להעלות את המחירים רשמית נדרשת חתימה של שרי האוצר והחקלאות.

 

מחיר המטרה מחושב בתחילת כל רבעון באמצעות שימוש בנוסחה המוגדרת בחוק תכנון משק החלב שאושר בכנסת הנוכחית. אולם, בדו"ח מבקר המדינה שפורסם לפני כחודש נחשף שורה של ליקויים הנוגעים לאישור החוק, כמו גם לקביעת נוסחת מחיר המטרה ולהתייקרות רוב מוצרי החלב. בדו"ח נכתב כי הנוסחה לחישוב מחיר המטרה של החלב נולדה בעקבות "דיל" שנסגר בין משרד החקלאות למשרד האוצר. לטענת המבקר, במסגרת הדיל משרד האוצר הבטיח לא להכשיל את החוק שקידם שר החקלאות דאז שלום שמחון, אף שהתנגד בעבר לחוקק חוק שיסדיר את פעולת משק החלב, ובתמורה משרד החקלאות הסכים לא להתנגד להוצאות חלק ממוצרי חלב מפיקוח ממשלתי.

 

בלשכת שר האוצר אישרו כי המכתב התקבל. גורמים באוצר ציינו: "השר לא המתין למכתב ופעל מבעוד מועד בניסיון למנוע עליית מחירים באמצעות פתיחת השוק לייבוא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x