שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

גני הילדים לגילאי 4-3 עדיין בסכנת השבתה - בגלל ילדים לא גמולים

הסתדרות המורים הכריזה לפני חודש על סכסוך עבודה ודורשת מהעיריות הכנסת סייעת נוספת. כיום היחס עומד על גננת וסייעת על 35 ילדים

כלכליסט 10:4207.10.12

הסתדרות המורים תחליט ביום ד' אם לחזור לשגרה או להשבית את הפעילות בגני הילדים. לפני חודש הכריזה הסתדרות המורים על סכסוך עבודה עם משרד החינוך בגלל השילוב של ילדים בלתי גמולים בגני הילדים לגילאי 4-3.

 

לטענת ההסתדרות, עובדה זו משבשת את כל מהלך סדר היום הלימודי בגן ופוגעת בתנאי העבודה של הגננת. לכן הסתדרות המורים דורשת לשבץ בגני הילדים, בהם יש ילדים בלתי גמולים, סייעת נוספת לטיפול בילדים אלו. תחילה נתנה ההסתדרות אולטימטום להסדיר את הנושא עד 23 בספטמבר, ולא תפתח בשביתה. שר החינוך גדעון סער נפגש עם מזכ"ל ההסתדרות יוסי וסרמן יום לאחר ההכרזה, אולם השניים לא הגיעו לפשרה.

 

שלושה ימים לאחר הפגישה שלח וסרמן לראשי הערים והמועצות האזוריות מכתב ובו ביקש מהם ישירות לשלב סייעות נוספות: "נוצר מצב בלתי אפשרי, שבגן מצויים ילדים רבים שאינם גמולים. סייעת אחת אינה מסוגלת לטפל בילדים רבים לא גמולים, לחתלם ולנקותם. זהו מצב בלתי אפשרי בעליל, מה עוד שאין בגני הילדים תנאים יסודיים להחתלה ולנקיון ילדים העושים את צרכיהם. אנו מבקשים לשבץ סייעת נוספת לגנים בהם מצויים ילדים בני 3 שאינם גמולים, זאת עד לגמילתם. אחרי חג הסוכות לא נסכים שמצב חמור זה יימשך".

 

גן ילדים. הסתדרות המורים דורשת הכנסת סייעת נוספת גן ילדים. הסתדרות המורים דורשת הכנסת סייעת נוספת צילום: אפי שריר

 

כיום הוספת סייעת נתונה לשיקול העירייה או הרשות המקומית שיכולה ומוכנה להרשות לעצמה להוסיף תקציב לשם כך, כמו למשל ברעננה.

 

בגלל חוק חינוך חינם

 

בעיית מספר הילדים בגן התגברה בגלל היישום המהיר של חוק חינוך חינם לגילאי 4-3. למרות שניתן להן 3 שנים, כל עירייה רצתה להציג כי קלטה כמה שיותר תלמידים למערכת הציבורית באופן טבעי. היישום המהיר גרר מספר בעיות כגון שימוש במבנים זמניים ששימשו עד השנה מתנ"סים, שילוב כיתות גן בתוך כיתות ריקות בבתי הספר ואף תלונות על אזורים לא בטיחותיים כגון גן הנמצא בקרבת מנוף של אתר בנייה. עומס הילדים בכיתת גן אחת ויחס גבוה של 1-17.5 בין מספר הילדים לאנשי צוות הוא בהחלט אחד הבולטים, והיה ידוע כבר לפחות שלושה חודשים.

 

לפי החוק כיתת גן יכולה להכיל עד 35 ילדים בכיתה מול גננת וסייעת, וברשויות הגדולות אימצו עיקרון זה על מנת לקלוט מספר ילדים רב ככל הניתן במסגרת הציבורית. כך בירושלים כבר השנה יגדל מספר הילדים בכיתות הגן מ־26־ל־30 ב־600 כיתות, ובחדרה צמח מספר הילדים בחינוך הממלכתי מ־28 ל־33. כל זאת בניגוד להצעות החוק שהועלו בחודשים האחרונים על שולחן הכנסת להפחתת מספר הילדים בגנים ל-28 במשך שש שנים, החל מהשנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x