$
בארץ

יישארו בלי מזומנים? חברת החשמל תסיים את אוגוסט בלי סיוע פיננסי

ל"כלכליסט" נודע שגיוס הכספים המתוכנן של החברה לטובת רכש דלקים, בהיקף של עד 2 מיליארד שקל, יושלם רק לאחר אישור ועדת הכספים בתחילת ספטמבר. המשמעות: הכסף ייכנס לקופה רק באמצע החודש ובאיחור של כשבועיים ביחס לדרישות החברה

ליאור גוטמן 20:3328.08.12

הכוונות של חברת החשמל להשיג כסף למימון רכישת דלקים ייאלצו לחכות עד אמצע ספטמבר: ל"כלכליסט" נודע שגיוס הכספים המתוכנן של חברת החשמל, בהיקף של עד 2 מיליארד שקל, יושלם רק לאחר אישור ועדת הכספים בתחילת החודש הבא.

 

המשמעות היא שהכסף ייכנס לקופת חברת החשמל רק באמצע החודש ובאיחור של כשבועיים ביחס לדרישות החברה. חברת מידרוג הותירה היום את דירוג האשראי של החברה על AA3 באופק שלישי עבור גיוס של 1.5 מיליארד שקל ועוד 0.5 מיליארד שקל במהלך נובמבר וביחס לדרישות.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בתחילת אוגוסט שלח יו"ר דירקטוריון חברת החשמל אלוף (מיל') יפתח רון טל מכתב בהול לשר האוצר יובל שטייניץ שם הוא מבקש הזרמת כספים של 3 מיליארד שקל אחרת החברה תתקשה לצלוח את הקיץ.

 

רון טל ביקש לקבל 1.5 מיליארד שקל עד לסוף אוגוסט וסכום זהה עד סוף ספטמבר. לטענת חברת החשמל, עלויות הפעלת המערכת הארצית בימי הקיץ הגיעה בחלק מהימים לכ-100 מיליון שקל, עלויות שלא תומחרו במסגרת העלאות התעריף האחרונות.

 

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל צילום: אלעד גרשגורן

 

המדינה נאותה לבקשת חברת החשמל וגיבשה חבילת סיוע שאותה הוביל מנכ"ל משרד האוצר דורון כהן, שכללה דחייה של תשלומי מס ואפשרות להנפקת אג"ח בערבות מדינה ובהיקף כאמור של 2 מיליארד שקל. כעת החשש הגדול הוא שעד שייכנס הכסף לקופת החברה, יווצר פער תזרימי נוסף שהמדינה תיאלץ לכסות.

 

רגולטור חדש לחברות התשתית?

 

בתוך כך, ועדת הכספים אמורה לקיים דיון בהצעת החוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות. חלק מהחברות הממשלתיות שמהוות מונופול - כגון רכבת ישראל, מקורות או חברת החשמל - הופתעו לגלות שהדיון כולל גם התייחסות אליהן. הסיבה: אחד החלקים הראשונים בהצעת החוק מתייחס לאפשרות של הפרטת חברות ממשלתיות, שם מבקשת המדינה לוודא שהליך הפרטה שלהן - אם יתבצע - לא יכלול מכירה של נכסים ומתקנים לידי חברה או גוף באופן שהתחרות במשק תיפגע תחת הבעלים החדשים.

 

אחד המקורבים לחברת החשמל העיר בציניות שלא מספיק שיש לחברה יותר מ-10 רגולטורים שונים, עתה יתווסף לה אחד חדש. כפי שפורסם ב"כלכליסט", המדינה כבר נתנה דעתה למציאות מסוג זה בהליך הפרטת נמל אילת שמתקיים בימים אלו, וקבעה שהיא תשקול לפסול מועמדים שונים ביחס לאחזקות השונות שיש להם במשק הישראלי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x