$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": ישי מנסה לאשר פנסיה לא חוקית לאיש ש"ס

השר ביקש מוועדת הפנים להכשיר רטרואקטיבית את מתן קצבת הפנסיה לרפאל כהן, שמכהן כסגן ראש עיריית יבנה. ישי טען שאינו מכיר את האיש

תומר אביטל 06:5601.05.12

שר הפנים אלי ישי מנסה להכשיר קבלת קצבת פנסיה לרפאל (פאלי) כהן, איש ש"ס בעיריית יבנה. כהן פרש ממועצת העיר יבנה ב־1998, כאשר היה בן פחות מ־45, ולכן זכה לפי חוק למענק בגובה של 18% משכרו על כל חודש כהונה. אולם כעת מנסה ישי לאשר לו קצבת במקום המענק. כהן חזר לכהן כנבחר ציבור

ב־2001 וכיום הוא מכהן כסגן ראש עיריית יבנה.

 

עד שנת 1999 לא היו זכאים ראשי רשויות וסגניהם שחדלו לכהן בתפקיד לפני גיל 45 לקצבת פנסיה חודשית, וזכו במקום למענק. ב־1999 שינתה ועדת הפנים את החוק ואישרה את מתן הקצבה גם לנבחרי הציבור הצעירים. אף שהתיקון נכנס לתוקף רק ביוני 1999, משרד הפנים אישר קבלת קצבה לארבעה נבחרי ציבור שפרשו בעקבות הבחירות ברשויות ב־1998 כשהם בני פחות מ־45. העלות של מתן קצבה לאדם היא 2.7 מיליון שקל.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", ועדת הפנים דנה אתמול בבקשת השר ישי להסדיר בחוק את מתן הקצבה שהוענקה בניגוד לכללים לארבעת נבחרי הציבור, כמו גם לאשר קצבה רטרואקטיבית לרפאל כהן. יו"ר ועדת הפנים אמנון כהן מש"ס אמר בישיבה כי ישי הסביר לו שהסדרת מתן הקצבה היא מחווה הומניטרית לאלמנת נבחר ציבור: "ישי אמר לי שהוא נפטר ולכן הבאתי את הנושא עם פתיחת המושב". אולם, היועץ המשפטי של הוועדה עדכן את כהן כי התיקון לא נוגע לעניין.

 

אברהם אמונה, מנהל תחום נבחרים ברשויות המקומיות במשרד הפנים, אמר שכבר לפני כמה שנים נודע כי מתן הקצבה מנוגד לחוק, אך זה לא הופסק. כהן מתח ביקורת על דברים אלו ואמר כי "כשפקיד טועה הוא צריך לשלם ואני לא אכשיר זאת. כספי ציבור שולמו לא כראוי".

 

הדיון כלל לא מעט אפיזודות שהיו משעשעות אילו לא נגעו לכספי ציבור. אמנון כהן היה הח"כ היחיד שנכח בדיון, למעט ח"כ אריה ביבי שקפץ לביקור בן שתי דקות. לקראת הסוף גם הופיע ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) שנאם כי "טעות לעולם חוזרת, יכול להיות שהאנשים תכננו את החיים שלהם לפי הקצבאות. אני מבין את טענות האוצר ואת העלויות – 3 מיליון שקל, אבל יכול להיות שזה לחם לילדים ולנשים שלהם", אמר ויצא. נציג מרכז השלטון המקומי מנגד הודיע בדיון כי "חשבנו שזה תיקון הומני ובגלל זה היינו בעד. כעת אני לא מכיר את הנפשות הפועלות ואני בדילמה".

 

אהרן עוזיאלי, סגן בכיר לממונה על השכר באוצר, התייחס בדיון לנושא כ"תקלה חמורה ומרגיזה" ואמר כי למד עליו דרך פניית "כלכליסט". "אנחנו נגד אימוץ האבסורד הזה. אנשים שלא היה להם זכאות בבסיס פתאום קיבלו זכאות לפנסיה, בגלל טעות של משרד הפנים", אמר עוזיאלי. בסיום הדיון הורה כהן למשרדי הממשלה לגבש החלטה סבירה יותר בעניין קצבת הפנסיה. השר ישי אמר כי אינו מכיר את האנשים שלהם נוגע התיקון.

 

רפאל כהן מסר כי "מנכ"ל משרד הפנים דאז קבע את זכאותי לקצבה עבור כהונתי סגן כראש עיריית יבנה בשנים 1991–1998. אולם מאחר ובמועד פרישתי היה גילי כ־35, בחרתי לממש את זכאותי למענק פרישה במקום קצבה. ב-2006 ביקשתי להשיב את המענק ולהמירו בקצבה, כפי שנעשה לעמיתיי. המנכ"ל דאז פנה ב־2008 לאוצר וציין כי 'זכותו של כהן נפגעה. אבקש לתקן את העיוות'. תקוותי כי ינהגו בי כבכל הנבחרים האחרים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x