$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": ועדת הפנים דנה באישור פנסיות לא חוקיות לראשי רשויות

שר הפנים רוצה שגם נבחרי ציבור שכיהנו בתפקיד כשהיו מתחת לגיל 40 ייחשבו כזכאים לקצבת פנסיה. זאת בעקבות בקשה של אחד מסגני ראשי הרשויות

תומר אביטל 10:0530.04.12

מחטף של משרד הפנים והשר אלי ישי: ועדת הפנים דנה בשעה זו (ב') לאשר הצעת תיקון חוק שתאפשר, גם רטרואקטיבית, מתן קצבאות לנבחרי ציבור צעירים, שכיהנו כראשי רשויות וסגנים בסוף שנות התשעים. בהצעה, שתובא לוועדת הפנים בראשות ח"כ אמנון כהן מש"ס, מבקש ישי להגדיל את מעגל הזכאים

לקצבאות ברשויות המקומיות.

 

יכשיר את הקצבאות

 

ההצעה נוגעת ספציפית בראשי רשויות וסגניהם שגילם היה מתחת ל־40 לפני הבחירות ברשויות ב־1998, ושלפי החוק לא זכאים לקצבה.

 

בהצעה נכתב כי ארבעה מהם כבר זוכים לקצבה - בניגוד לחוק, וכי התיקון יכשיר את הקצבאות של אותם ארבעה, ויאפשר מתן קצבה גם לאדם חמישי שהגיש לאחרונה בקשה בנושא. העלות הרטרואטקיבית של הקצבה עבור כל אחד מהארבעה הנה 2.7 מיליון שקל.

 

למעשה, בתיקון נכתב כי בפני משרד הפנים עמדו שתי אפשרויות: לתקן את החוק, או לסרב לתת אישור לאדם החמישי ולבקש מהשאר להשיב את הכספים. המשרד בחר באפשרות הראשונה.

 

העלויות לא נבחנו

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי אף שבמשרד הפנים טוענים כי להחלטה אין השלכות רוחב, ייתכן בהחלט כי היא תגדיל את מעגל הזכאים לקצבאות אף מעבר לאותם חמישה אנשים, לרבות בכירים במועצות הדתיות ובגופים נוספים.

 

בנוסף במשרד הפנים כלל לא בחנו אם הרשויות יכולות לעמוד בעלויות האקטואריות הללו. גורם במשרד רה"מ אישר את הפרטים. למרות הדברים, משרד הפנים כלל לא קיים דיונים עם משרד האוצר ומבקש מהכנסת לאשר זאת "מהיום להיום".

 

במשרד הפנים סירבו לומר את שמות האנשים.

 

השר ישי אמר ל"כלכליסט": "זה תיקון קוסמטי. אנשים נופלים בין הכיסאות".

 

אתה מכיר את האנשים האמורים?

"אני לא מכיר את החמישה האלו".

 

מהאוצר נמסר "אנחנו נדרשים לדון בנושא בצורה רחבה וללמוד את המשמעות. התיקון מצריך דיון מעמיק".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x