$
משפט

עו"ד רונאל פישר: להעמיד לדין משמעתי היועמ"ש של הנהלת ביהמ"ש, ברק לייזר

ועדת האתיקה תצטרך להכריע האם ברק לייזר עבר על כללי האתיקה כשהתבטא בבוטות נגד עורכי דין, כשמנגד הוא מתלונן בשם שופטים נגד עורכי דין שמתבטאים בצורה לא ראויה

ענת רואה 14:5923.04.12

עו"ד רונאל פישר מבקש להעמיד לדין משמעתי את היועץ המשפטי של הנהלת בתי המשפט, עו"ד ברק לייזר, בטענה שלייזר מגיש תלונות נגד עורכי דין שמתבטאים בבוטות כלפי שופטים - אך מתבטא בעצמו בבוטות כלפי עורכי דין.

 

תלונתו של פישר נגד עו"ד לייזר הוגשה השבוע לוועדת האתיקה הארצית
בלשכה ומצטרפת לשורה של התרחשויות מהחודשים האחרונים בהן מחליפים עורכי הדין והנהלת בתי המשפט מהלומות הדדיות. שרשרת אירועים זו היא חריגה למדי, בעיקר על רקע 6 השנים האחרונות מאז הסתיים מאבק השופטים ועורכי הדין עם הקפאת המשך ביצוע משוב השופטים. בשנים אלו פעלו הנהלת ביהמ"ש והלשכה בתיאום ובשיתוף פעולה כמעט מלא בנושאים רבים.

 

עו"ד פישר הועמד בעבר לדין משמעתי בעקבות תלונה של הנהלת בתי המשפט נגדו, לאחר שהתבטא בבוטות נגד השופט חנן אפרתי. עו"ד פישר ייצג ב-2009 את יעקב העליון שהואשם בעבירות מין, ולאחר שהורשע התבטא פישר בתקשורת באומרו כי "הכרעת הדין היא המעשה המגונה היחיד בכל הדבר הזה". מנהל בתי המשפט היוצא, משה גל, התלונן נגד פישר אשר התנצל על הדברים - אך השופט אפרתי הודיע כי הוא אינו מוחל לפישר, כך שההליכים נגדו נמשכו.

 

בתלונה שהגיש כעת עו"ד פישר הוא טוען כי כשם שעורכי דין המתבטאים בבוטות נגד שופטים עומדים לדין משמעתי, יש לנקוט בהליכים נגד עו"ד לייזר אשר התבטא בבוטות נגד עו"ד אפי נוה, יו"ר ועדת האתיקה במכתב ששיגר לכל הצמרת המשפטית.

 

המכתב נשלח בעקבות ההחלטה לגנוז את התלונה שהגיש לייזר בשמה של השופטת ורדה אלשיך נגד עו"ד רפאל ארגז. התלונה הולידה תלונה של עו"ד ארגז נגד השופטת אלשיך, אשר נחשפה ב"כלכליסט", בטענה שהכניסה 36 תיקונים בפרוטוקול דיון. לטענת פישר, עו"ד לייזר האשים את ועדת האתיקה במאבק פוליטי "בבתי המשפט ובשופטים בכל מחיר".

 

לפי תלונתו של פישר, "טענותיו של עו"ד לייזר ובמיוחד אופן ניסוחן הבוטה והפוגעני מהוות ללא ספק התנהגות שאינה אתית, חמורה וחריפה אשר מקבלת משנה תוקף נוכח העובדה כי הן מושמעות מצד מי שאמור לשמש דוגמה ומופת להתנהגות אתית בהיותו היועמ"ש להנהלת ביהמ"ש".

 

פישר מרמז בתלונתו על הקשר בינה לבין התלונה שהוגשה נגדו, כשהוא כותב לגבי דבריו של לייזר כי "אין מדובר בדברים שנאמרו בלהט הרגע או בעידנא דריתחא, אלא התבטאות מחושבת שהועלתה על הכתב". זאת, כשפישר עצמו התגונן נגד התלונה נגדו באומרו כי מדובר בהתבטאות שנאמרה בלהט הרגע, זמן קצר לאחר שהתקבלה הכרעת דין נגד לקוחו.

 

פישר מוסיף וכותב כי בתוקף תפקידו הגיש לייזר שורה של מכתבי תלונה נגד עורכי דין שהתבטאו באופן בלתי ראוי נגד שופטים, תוך שהוא מבקש את העמדתם לדין בשל החשיבות העצומה הנודעת לדרך התנסחותם של עורכי דין. לדבריו עובדה זו מטילה על לייזר כיום אחריות כבדה במיוחד במקום בו "אחרים כשלו והדבר לא נמחל להם על ידו". גם באמירה זו מרמז פישר על המקרה שלו, בו הוא התנצל בפני השופט כספי אך הנהלת בתי המשפט לא משכה את התלונה.

 

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה: "אין ללמוד מן האמור על שינוי ביחסים בין מערכת בתי המשפט ובין לשכת עורכי הדין. נכון למועד זה לא ידוע על הגשת תלונה כאמור בשאילתה וממילא תגובה בעניין תימסר ככל שתתבקש לגורמים הרלוונטיים. מדובר במקרה ספציפי ונקודתי בו סברה מערכת בתי המשפט כי החלטת הלשכה לגנוז את התלונה נגד עו"ד ארגז בטעות יסודה ולפי כללי לשכת עו"ד נערכה פנייה מטעם הנהלת בתי המשפט לוועדת האתיקה הארצית על מנת שזו תבחן אפשרות להצטרף כקובל נוסף".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x