$
בארץ

משרד הבריאות בהצעה נגדית לחוק עידוד הנקה

המשרד מתקשה לוותר על עשרות מיליוני השקלים המוזרמים לבתיה"ח. פרסם אמש נוסח משלו להצעת החוק של ח"כ דנון לפיו ספקיות תחליפי החלב ימשיכו להעניק כספים לבתי החולים תמורת הזכות לספק את תחליף החלב שלהן

אורנה יפת 10:2927.02.12

לקראת הדיון הבוקר בוועדת הכלכלה בהצעת החוק של ח"כ דני דנון לעידוד ההנקה, הפתיע אתמול בערב משרד הבריאות כשפירסם נוסח משלו להצעת החוק, המנוגד בסעיפים המהותיים להצעה של ח"כ דנון.

 

ההצעה של משרד הבריאות משמרת את המצב הקיים לפיו ספקיות תחליפי החלב לתינוקות ימשיכו

להעביר כספים לבתי החולים על מנת לספק את תחליף החלב שלהן לבית החולים. כמו כן תומך משרד הבריאות בהמשך קיום מכרזים בין החברות, ומציע כי בכל בית חולים יפעלו שתי חברות, שיספקו תחליפי חלב.

 

מצב זה מנוגד להצעת החוק של ח"כ דנון שמטרתה הבסיסית הייתה להפסיק את מתן התשלומים מצד החברות לבתי החולים, על מנת לאפשר גם לחברות שאין באפשרותן לשלם להכנס לבתי החולים, ולהעביר את התחרות בין החברות מבתי החולים לרשתות השיווק. מקורבים לדנון, מסרו כי הוא ימשיך להאבק על ניתוק כספן של החברות מבתי החולים.

 

על פי מחקרים, יולדת שבוחרת בתחליף חלב מסוים בבית החולים ממשיכה לרכוש אותו עבור הילוד גם לאחר שהשתחררה מבית החולים. הביקורת על השיטה נובעת מכך שלמעשה החברות החזקות, מטרנה וסימילאק, הן היחידות שיכולות להעביר סכומים המסתכמים בכ-50 מיליון שקל בשנה לבתי החולים.

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות מנסה להעצים את עמדת הצרכן באופן שיאפשר ליולדת בחירה חופשית בין שני תמ"לים לפחות אשר יהיו זמינים בבית החולים. זאת בהערכה כי צעד זה יגדיל את ההתעניינות במחירים ויעודד את החברות לתחרותיות שתוביל להפחתת מחירים.

 

המטרה למנוע כאוס וחוסר הסדרה במערכת. המענקים שניתנים על ידי חברות התמ"לים יכוונו לעידוד הנקה, שהרי זו המטרה המרכזית עליה מופקד משרד הבריאות. המשרד השמיט, עקב התנגדותו את הסעיף המיותר של קבלת הסכמה בכתב של היולדת למתן תחליף חלב לתינוקות. מבין כל העמדות המוצגות על ידי הגורמים השונים - החברות העסקיות, הצרכנים, בתי חולים, וכו' משרד הבריאות הוא הגוף היחיד המאזן ומתכלל בין קשת השיקולים והאינטרסים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x