$
פרסום ושיווק

לקראת קריאה ראשונה? דיון שני בכנסת בחוק תחליפי החלב

אסם התחייבה להוזיל את המטרנה ב-9% אם יעבור החוק שנועד להגדיל את התחרות בשוק

אורנה יפת 08:5920.02.12

ועדת הכלכלה של הכנסת תקיים ביום שני הבא דיון שני בנושא הצעת החוק לעידוד הנקה, כדי להכין אותה לקריאה ראשונה בכנסת. בדיון צפויים להשתתף נציגים ממשרד הבריאות, מיצרניות של תחליפי חלב אם לתינוקות, מבתי החולים, מקופות החולים ומארגוני צרכנים.

 

הצעת החוק כוללת סעיף

מעורר מחלוקת, שלפיו יולדות שלא ירצו להיניק בבית החולים יחויבו לחתום על "טופס ויתור על הנקה", כדי שהצוות הרפואי בבית החולים יוכל להאכיל את התינוק בתחליף חלב. ההצעה גם תחייב את המחלקות להתקשר עם כמה ספקים שונים של תחליפי חלב, בניגוד למצב כיום שבו לכל בית חולים ישנו רק ספק אחד של תחליף חלב, מטרנה או סימילאק. המטרה היא לעודד את התחרות בענף כדי לגרום להוזלת מחירים גם אצל הצרכן הסופי ברשתות השיווק. יוזם הצעת החוק, ח"כ דני דנון (ליכוד), ינסה לשכנע את חברי ועדת הכלכלה שמדובר בחוק חשוב שראוי להעביר אותו לקריאה ראשונה. דן פרופר, המשמש יו"ר אסם, התחייב במכתב לדנון כי יוזיל את מחיר תחליף החלב מטרנה ב־9% אם החוק יעבור וייושם במלואו.

 

אחת ההשלכות של הצעת החוק היא שמשרד הבריאות מעכב את המכרזים לאספקת תחליפי חלב לבתי החולים. הנפגעת מכך היא טבע, שהשיקה לפני כמה חודשים את תחליף החלב שלה נוטרילון, שאינו יכול להיכנס לפי שעה לבתי החולים.

לפני כחודשיים דנה ועדת הכלכלה בהצעת החוק, והרוחות בדיון סערו בגלל הסעיף על טופס ויתור ההנקה. באותו דיון גם נקבע ששם החוק ישונה וככל הנראה הוא ייקרא "חוק להסדרת תחליפי החלב בבתי החולים".

 

כאמור, רק מטרנה וסימילאק מספקות תחליפי חלב אם לבתי החולים. לאופטימיל אין דריסת רגל בשוק זה, בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בשיווק התחליפים במחלקות - כ־40 מיליון שקל בשנה, לפי הערכות. לא רק שיצרניות תחליפי החלב מספקות בחינם את הבקבוקים המוכנים להנקה, אלא שהן גם מממנות נסיעות של רופאים ודיאטניות מבתי החולים לכנסים בחו"ל, ומממנות משרה של דיאטנית נוספת שמסבירה לאמהות כיצד להשתמש בתחליף החלב. ההוצאה של יצרנית תחליף חלב בכל בית חולים מגיעה לכ־2 מיליון שקל בשנה.

 

דנון אמר ל"כלכליסט" כי "מדינת ישראל חתומה על אמנת בריאות בינלאומית לעידוד הנקה, אשר אוסרת לעודד שימוש בתחליפי חלב בבתי החולים על ידי שיווק ומיתוג. אני מציע שחברות תחליפי החלב יפסיקו להשתמש בקהל השבוי בבתי החולים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x