בארץ

טרכטנברג: "קריטריון נישואין בדיור - לא קשור לצדק חברתי"

יו"ר הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי מותח ביקורת חריפה על הקריטריונים לדיור בר השגה שהציג שר השיכון. "אם רוצים להטיב עם מגזר מסוים שישימו זאת על השולחן. אם מישהו חושב שהמחאה שככה - הוא טועה. המחאה מבעבעת"

אסף רוזן, ynet 21:0426.01.12
מנואל טרכטנברג מותח ביקורת חריפה על הקריטריונים לדיור בר השגה. בכנס של רבני ישראל, שנערך בקיבוץ גניסור, אמר ראש הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי כי הוא מביע צער רב ומאוכזב ממה ששמע ביממה האחרונה על הקריטריונים בדיור. "מדוע אני מאוכזב?", שאל טרכטנברג וענה: "בגלל הקריטריון של
שנות הנישואין. אני שואל את עצמי למה עדיף אדם שהתחתן אתמול מזה שיתחתן מחר. אינני מבין מה הקשר בין זה לצדק חברתי. ואם יש זוג שהתחתן ואין לו ילדים מאיזו סיבה?".

 

יו"ר הוועדה שראש הממשלה בנימין נתניהו מינה בקיץ, הוסיף ותקף את שר השיכון אריאל אטיאס מש"ס. "אם רוצים להיטיב עם מגזר מסוים, שישימו זאת על השולחן ולא יסתתרו מאחורי קריטריונים", אמר טרכטנברג.

 

לדבריו, "אם מישהו חושב שהמחאה שככה - הוא טועה. המחאה מבעבעת מתחת לשטח. בפעם הראשונה מאז הקיץ אני רואה סטייה מרוח ההמלצות. אני חושש מאוד ממה שקרה ב-24 השעות האחרונות, שזה יתסיס שוב את המחאה. אני קורא לכל הגורמים העוסקים בדבר לקבוע קריטריונים שמתאימים למושג של צדק חברתי".

 

"לאזן בין תורה לשייכות לחברה"

 

טרכטנברג פנה אל הרבנים ואמר: "עליכם למצוא את האיזון בין שימור עולם התורה למה שמתבקש בשם השייכות לחברה כולה. בראש ובראשונה תרכוש כלים לשילוב בתעסוקה. אתם צריכים לעשות זאת בראש מורם ולא להסתתר. אתם צריכים לתרום לכלל לא רק במובן של צדקה שמאפיינת את המגזר הדתי-חרדי, אלא גם בערוצים של שירות לחברה בכלל כמו שירות לאומי אזרחי וכו'".

 

הוא הוסיף ושאל באופן רטורי: "מה רע בלשרת במד"א או בבית חולים (כשירות לאומי – א"ר ). אל תסתגרו, היפתחו לעולם שלנו גם כן".

 

היום נודע כי אחרי הוצאת כושר ההשתכרות מהקריטריונים לדיור בר השגה, שוב סוננו סעיפים הנוגעים לאוכלוסיה החרדית מדו"ח טרכטנברג. ביום ראשון הקרוב, תדון הממשלה בהמלצות הדו"ח בתחום שוק העבודה. פרק ההמלצות המקורי כולל שורה של צעדים הנוגעים לעידוד השתלבותם של החרדים ובני המיעוטים בשוק העבודה, ולשיפור רמת הפיקוח בישראל על חוקי ההעסקה.

 

מבין שלל ההמלצות, רק אלו הנוגעות לבני המיעוטים יובאו לדיון בממשלה ונכון לעתה לא ברור אם ומתי יובאו ההמלצות הנוגעות למגזר החרדי לדיון ולאישור.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x