$
בארץ

יחימוביץ' נגד אטיאס: שינה בחשאי את הקריטריון להקצאת דירות לזכאים לטובת המגזר החרדי

שר הבינוי והשיכון הבטיח שמספר הילדים יהפוך לקריטריון זניח ברשימת הזכאים לדיור ציבורי, אך יו"ר מפלגת העבודה טוענת: הוא הוסיף לקריטריונים משפחות מרובות ילדים; אטיאס: "מדובר בטענה שקרית"

תומר אביטל 17:3622.01.12

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס מתאמץ להוכיח בחודשים האחרונים שהוא מטפל נאמנה בנושא מחירי הדיור, בין אם מדובר בהעלאת הזכאות לתמיכה למשרתים בצבא או בהפחתת הריבית על משכנתאות לזכאים ל-3%. עם זאת, לא כולם בכנסת מתרשמים מהמאמצים. יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ' תקפה היום (א')

את השר אטיאס במכתב אותו שיגרה לראש הממשלה נתניהו, לשר עצמו וליועץ המשפטי ויינשטיין. לטענת יחימוביץ', אטיאס חזר בו מההבטחה כי עניין מספר הילדים בבית האב יהפוך לפחות מהותי או כלל לא רלוונטי לשם כניסה לרשימת הזכאים לדירות בחסות המדינה.

 

"נודע לי בוודאות כי הקריטריונים להקצאת דירות הנרכשות לצורך אכלוס זכאים שונו על ידיך, אדוני שר הבינוי והשיכון, וכי הן ניתנות כעת לא רק לנכים הרתוקים לכיסאות גלגלים אלא גם למשפחות עם לכל הפחות 6 ילדים עד גיל 18", כתבה חברת הכנסת במכתבה. "זאת שעה שאלפי זכאים אחרים - אשר על פי נוהלי משרד הבינוי והשיכון עצמו נמצאים לפניהם בתור לדיור ציבורי, נותרים חסרי דיור". יחימוביץ' הדגישה כי "ערב התיקון היה המסלול מיועד לנכים בלבד. לפני זמן מה שונו הקריטריונים, והוכללה בהם קבוצה נוספת, אחת בלבד: משפחות חסרות דירה ולהן שישה ילדים או יותר. אלה הועדפו, למשל, על פני זכאים כמו אם חד הורית לחמישה ילדים, משפחה עם ארבעה ילדים שמתגוררת בדירת חדר, ועוד".

 

לדברי יחימוביץ', "יש פגם מוסרי וערכי כבד בהעדפת קבוצה מסוימת, סקטוריאלית, בתוך אוכלוסייה קשת יום זו והפקרתם של זכאים אחרים. במקום למצוא פתרון מיידי, ומי כמוכם יודע שהדבר אפשרי, ל-2,300 הזכאים, שהם הדלים והחלשים ביותר בחברה הישראלית, אתם יוצרים בתוכם מדרג חדש, מפלה ואכזרי. אני פונה אליכם בדרישה לבטל לאלתר את השינוי המפלה בקריטריונים ולמצוא פתרון מיידי לזכאים כולם, בלא הבדל בין הסקטורים השונים ובלי להעדיף דל על פני רעהו הדל יותר רק משום שהוא משתייך לסקטור מסוים".

 

יחימוביץ' מציינת כי במקביל לשינוי החשאי של הקריטריון, הועלה לפתע התקציב השנתי לסעיף זה ל-100 מיליון שקל בשנה, זאת שעה שבעשור האחרון כולו ביחד הוא עמד על 85 מיליון שקל במצטבר. "חברי ועדת הכספים, אשר מניסיוני תמיד שמחים להגדיל את סעיף הדיור הציבורי בתקציב המדינה, לא ידעו דבר על שינוי הקריטריון ולא העלו בדעתם כי 100 מיליון השקלים מיועדים לסקטור מאוד ספציפי", סיכמה. 

 

‎בתגובה נמסר מלשכתו של שר הבינוי והשיכון כי פנייתה של יחימוביץ' "תמוהה ביותר והטענות בה אינן נכונות כלל. במשך שנים תוקפים את משרד הבינוי והשיכון על כך שלא רכש דירות לטובת הדיור הציבורי (בשל התנגדות משרד האוצר) מכספי מכר דירות הדיור הציבורי. הנושא גם הוזכר בדו"חות של מרכז המחקר של הכנסת ומבקר המדינה.

שר הבינוי והשיכון קיבל החלטה כי כספי מכר הדירות יוקדש לרכישת דירות עבור זכאי הדיור הציבורי הכוללים נכים ומשפחות רב מצוקתיות הממתינות משך שנים לדירות עם תעודות זכאות ביד. שום דבר לא נעשה בחשאי. מדובר בהחלטה מפברואר 2010 עליה יצאה הודעה מסודרת לעיתונות. בזכות ההחלטה נרשמה בשנתיים האחרונות עלייה של 50% בקצב שנתי לעומת מספר הדירות לנכים רתוקים לכיסאות גלגלים שנרכשו עד שנת 2009".

 

אטיאס הוסיף כי "מדובר בטענה שקרית שכביכול מעדיפים משפחות עם ילדים על פני נכים. הטענה של העדפת 6 ילדים היא דמגוגיה זולה. מאחר והתקציב דל, אנו מפנים משפחות עם 6 ילדים ומעלה מדירות קטנות ורוכשים להם דירות 4 חדרים וכך נוצר מלאי מחודש של דירות קטנות עבור משפחות קטנות יותר שממתינות קרוב לעשר שנים לדירה בדיור הציבורי. משפחות מרובות ילדים הן הממתינות התקופה הארוכה ביותר להתפנות דירות דיור ציבורי (של 4 חדרים)".

 

"בנוסף, הנחתי הצעת חוק על שולחן הכנסת, באמצעות ח"כ דוד אזולאי מש"ס, לפיה במכרזים חדשים של המדינה 5% מהדירות יהיו לטובת הדיור הציבורי, מה שיפתור במהירות וביעילות את המצוקה הקשה של 2,400 משפחות המחכות שנים ארוכות לדירה בדיור הציבורי, למרות שהמדינה הכירה בזכאותם. בנוסף, הצעתי לוועדת טרכטנברג להעניק שכר דירה ריאלי למשפחות הממתינות בתור. אני מתכוון להיאבק על זה בממשלה, לכשיגיע פרק הדיור בחודש הבא", ציין אטיאס.

 

אטיאס הוסיף: "הייתי מצפה מחברת הכנסת יחימוביץ הסוציאל-דמוקרטית כי לפני שהיא רצה בכותרות בומבסטיות לתקשורת, תטרח לברר איתנו את הנתונים, וככל שלא הייתה משתכנעת, תמיד הדלת לתקשורת תהיה פתוחה לה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x