$
מוסף מנהלים דצמבר 2011

דירוג המנהלים: מקום 8 - שמואל סייד, ריט 1

"הכל מתחיל ונגמר באנשים. מערכות יחסים משפיעות באופן משמעותי ביותר על הצלחה"

דותן לוי 10:4128.12.11

קרנות הריט הישראליות סובלות מהשוואה מתמדת לאחיותיהן האמריקאיות הגדולות. שם, בארצות הברית, הפכו הקרנות למכשיר רב־עוצמה שמאפשר לכל אחד להיכנס לענף הנדל"ן. בישראל, מאשימים את מגבלות המיסוי במיעוט השחקניות ובהגבלת הצמיחה של שתי הקרנות הקיימות. למרות זאת, ריט 1 הוותיקה הצליחה לשמור על יציבות גם במשבר של 2008 וגם כעת, כאשר ענפי נדל"ן אחרים כמו שוק המגורים נמצאים בקיפאון כמעט מוחלט. על הרקע הזה הצליחה ריט 1, בניהולו של שמואל סייד, להגדיל את היקף נכסיה ולהיכנס למדד ת"א־100.

 

לצפייה בדירוג המנהלים המלא - לחץ כאן

 

מהם ההישגים המרכזיים של החברה בשנה החולפת?

"ללא ספק כניסתה למדד ת"א־100 בעדכון המדדים האחרון של הבורסה. זהו פועל יוצא של צמיחה מרשימה של כ־25% שרשמה החברה השנה, ושל ההכרה הרבה שלה היא זוכה בקרב המשקיעים. בנוסף, ביצענו לאחרונה גיוסי הון בהיקף של יותר מ־50 מיליון שקל שבהם הרחבנו גם את מעגל המשקיעים בחברה. מדובר בהישגים יוצאי דופן על רקע המצב הנוכחי בשווקים. אנו פועלים לקידום הענף ולהבאת יתרונותיו לידיעת הציבור הרחב, וזה הישג לכשעצמו".

 

שמואל סייד שמואל סייד צילום: עמית שעל

 

עם אילו קשיים התמודדתם?

"השנה שחלפה היתה שנה שבה העולם החל תהליך של שינוי והגדרת סדר עולמי חדש, במישור החברתי והמדיני ובכלכלה העולמית. שינויים אלה גרמו לאווירת חוסר ודאות, מצב שאליו כל ארגון צריך להיערך בהתאם".

 

האם למחאה החברתית היתה השפעה על החברה ועל דרכי הניהול שלה?

"ריט 1 היא ארגון שנוצר עבור כלל משקיעיו ומנוהל עבורם. הוא אינו שייך לבעל שליטה כזה או אחר, אלא לכלל הציבור. בהתאם לכך, החברה מתנהלת בקשר מתמיד ורציף עם משקיעיה, שקופה עבורם ו"מתחלקת" איתם ברווחים באמצעות הדיבידנד. מודל הפעילות של החברה תואם אחד לאחד את העקרונות שהובילה המחאה החברתית ביחס למתרחש בשוק ההון".

 

כיצד אתם נערכים לחוסר הוודאות ששורר בשוקי העולם?

"היחלשות הכלכלה העולמית תגרור גם היחלשות משמעותית בכלכלה הישראלית. זו תשפיע על הדיירים בכלל הנכסים בישראל, ומשם גם עלינו. ריט 1 נערכת לתקופה זו באופן של הארכת חוזים עם עדיפות לחוזים ארוכי טווח. לאחרונה הארכנו את החוזה שלנו עם חברת אמדוקס ברעננה עד שנת 2019. המינוף שלנו נמוך יחסית, בהתאם לחוק הריטים, ואנו נמנעים מהרפתקאות. הנכסים שלנו מוגדרים כסולידיים. אנו גם דואגים לגיוון המקורות הפיננסיים ומשתדלים לנקוט זהירות ובררנות ברכישת נכסים. האג"ח שלנו שנסחרות בתקופת משבר כמו היום במרווחים נמוכים ביחס לרוב חברות הנדל"ן, מעידות כי שוק ההון מכיר באיתנות הפיננסית שאנו משמרים".

 

מהו ניהול נכון לדעתך? האם יש מוטו מרכזי בדרכי הניהול שלך?

"ניהול נכון מתחיל ונגמר באנשים. בחירת אנשי הארגון, בחירת השותפים, בחירת היועצים וניהול מערכות היחסים ביניהם משפיעים באופן משמעותי ביותר על התנהלות החברה. לכן אני מקדיש תשומת לב רבה לתהליכי בחירה וניהול אלה. אני מאמין שמשם מגיעה גם ההצלחה. ואם באנשים עסקינן, אז אני רוצה להודות לכל צוות האנשים שמקיף את ריט 1 לאורך השנים".

 

כיצד לדעתך תיראה 2012 בתחום קרנות הריט? האם יש סיכוי בשנה זו להגדלת התחרות בענף זה בישראל?

"2012 אמורה להיות שנה טובה לקרנות הריט הישראליות. אנו מאמינים שמכשיר הריט עדיין לא מוצה כאן בארץ, ודווקא השנה הקרובה, על אי־הוודאות הגדולה האופפת אותה, תגרום להעדפה בקרב המשקיעים לחברות בסיכון נמוך. העובדה שקרנות ריט מחלקות דיבידנד ללא קשר לתנודתיות בשוק תורמת להעדפת המשקיעים. היא מאפשרת תשואה גם בשנים שבהן המניה מאבדת גובה. אנו מייחלים לצמיחת קרנות ריט חדשות בישראל כבר זמן רב ואף מנסים לתמוך בקבוצות חדשות שמנסות להתארגן בענף מפעם לפעם. חשוב להבין שהקמת ריט מאפס אינה פשוטה ודורשת קבלת אמון גדול משוק ההון, וכן מומחיות בתחום הנדל"ן".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x