$
משפט

בג"ץ: המדינה תנמק מדוע לא לפסול קצבאות לאברכים

בדיון בעתירה של התאחדות סטודנטים, עמותת חופש דת ושוויון וארגונים נוספים, קבע ביהמ"ש שהממשלה צריכה לנמק בתוך שלושה חודשים מדוע ניתן להעניק את קצבאות האברכים מבלי ליישם את עקרון השוויון

מארק שון 12:3211.12.11

המדינה תנמק בתוך שלושה חודשים מדוע אין לבטל את החלטת הממשלה בעניין הסדר קצבאות לאברכים, שנקבע בדצמבר של השנה שעברה - כך קבע היום (א') בג"ץ בהמשך לביקורת שהעביר נגד המהלך בשבוע שעבר.

 

הצו ניתן במסגרת הדיון בעתירה שהגישו התאחדות הסטודנטים, עמותת חדו"ש (חופש
דת ושוויון) וארגונים נוספים כנגד ההחלטה, המפלה לטענתם לטובה את ציבור האברכים ביחס למגזרים אחרים באוכלוסייה.

 

החלטת הממשלה הגיעה בהמשך לקביעה התקדימית של בית המשפט העליון שקבע כי מתן הבטחת הכנסה לאברכים מנוגד לעקרון השוויון. השופטים קבעו כי הכנסת והממשלה לא יוכלו לכלול בתקציב מעתה סעיף המאפשר תשלום קצבאות הבטחת הכנסה לתלמידי כוללים, בעוד שהסטודנטים הלומדים במסלול להשכלה גבוהה אינם זכאים לקצבאות אלה.

 

בעקבות קביעת בג"ץ, אישרה הממשלה בדצמבר מסלול שבמסגרתו תלמידי הכוללים יקבלו מלגות לימודים ותקציב לעידוד השתלבותם בשוק התעסוקה. בנוסף לתקצוב קבוע של 2,000 אברכים מתמידים, החליטה הממשלה על מתן מלגת לימוד ל־9,000 אברכים לתקופה של חמש שנים, כאשר בשנה החמישית יוכלו אלו להשתלב במסלול הכשרה תעסוקתית של משרד התמ"ת. החלטת ממשלה זו זוכה כעת לביקורת מצד בג"ץ. ב־2010 עמד תקציב הבטחת הכנסה לחרדים על 140 מיליון שקל.

 

על פי הצו על תנאי שהוציא היום בג"ץ, המדינה תצטרך לנמק מדוע אין לבטל את ההסדר החדש ומדוע ניתן לבצע מהלך מבלי ליישם את עקרון השוויון, זאת בניגוד לקביעת בג"ץ בעבר. "מדוע לא יקבע בית המשפט כי השרים אינם רשאים לבצע תשלום על פי החלטת ממשלה והוראת חוק התקציב, כל עוד לא יוחלו באופן שוויוני על נשים, סטודנטים במוסדות להשכלה גבוה, בני דתות אחרות וזרמים אחרים ביהדות (רפורמים וקונסרבטיבים) ויבטיחו קיום מינימאלי בכבוד תוך החלת מבחנים ותנאים שיבטיחו ויתמרצו השתלבות במעגל התעסוקה", נכתב בהחלטה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x